Dosya Konuları

Yılın En İyi Filmleri: First Man – İnsanlık İçin Büyük, Stüdyo İçin Küçük Bir Film!

Yılın En İyi Filmleri: First Man – İnsanlık İçin Büyük, Stüdyo İçin Küçük Bir Film!
Arif Emre

25 Mayıs 1961.  John F. Kennedy gelecek 10 yıl içinde Ay’a gitme hayalinin bulunduğunu açıkladı ve dünya tarihinin en çok ses getiren görevlerinden birini resmen başlattı. 20 Temmuz 1969’de Neil Amstrong, Eagle adlı modülden ayrılıp ay yüzeyine ayak bastığında milyonlarca insanın yüreklerinde deli bir heyecan, kafalarında ise yorucu bir soru vardı. Bu heyecan ve soru 8 yıl boyunca kol kola yürümüştü aslında. Heyecanın kaynağı belliydi. İnsanlığın doğasında bulunan merak duygusu bizi hiç bu kadar uzağa götürmemişti. Fakat soru karmaşıktı. Bu görev ödenen bedele değer miydi?

Damien Chazelle First Man filmiyle yaklaşık iki buçuk saatte bu sorunun cevabını aramaya koyuluyor. Ay’a iniş görevinin ekranlara yansımış görkemli gösterisinden ziyade arka plana odaklanıyor ve Amstrong’un bakış açısıyla görevin sosyal, siyasi ve ekonomik sonuçlarını inceliyor. Elbette filme görsel açıdan coşan kitleyi de muazzam uzay sekanslarıyla ödüllendirmekten geri kalmıyor.

2493_D030_00395R_GRD.JPG_cmyk_2040.0

Film temelde gerilim öğelerinden oluşmakta. Neil Amstrong testleri teker teker geçtikçe, çevresindekileri bu uğurda kaybettikçe ve dünyadan ayrılmaya yaklaştıkça gerilimin dozu artmış, uzay sahneleri de bu duyguyu yansıtacak şekilde çekilmiş. 60 milyon dolar gibi bir bütçeyle çok daha fragmanlık sahneler çekilebilecekken bahsettiğimiz klostrofobik havanın yakalanması için gizemli sekanslar tercih edilmiş. Spoilerdan kaçmak için yalnızca şu örneği vereceğim: Dünya yüzeyinde gerçekleştirilen bir modül bağlama testinde seyircinin, yalnızca pilotların  gördüğü kadarını görmesi istenmiş. Emin olun çok daha şatafatlı açık planlar kullanılabilirdi ama kendinizi o zorlukların içinde hissedemezdiniz. Açıkçası benim filmi yılın en iyileri arasına koymamın başlıca sebebi bu gerçekçi ve içe dönük bakış açısı.

Az önce bütçeden bahsettik. Buradan başlığa bağlayacağım, hazır mısınız? İnsanlık için büyük, stüdyo için küçük bir film. First Man ciddi anlamda uzay bilimine hayranlık duyan herkesin en az bir kere deneyimlemesi gereken bir eser. İnsanlık için büyük bir film. Lakin ABD’deki ve globaldeki hasılatına bakacak olursak Universal Pictures’u memnun edememiş görünüyor. Dünya çapında 100 milyon 316 bin dolar gibi bir hasılat elde eden film seyirciden beklediği coşkuyu bulamadı ve salonlardan sessizce ayrıldı.  Tek umudumuz Oscar yarışında kendine bir yer bulup hak ettiği saygıyı elde etmesi.

Yılın En İyi Filmleri’nde Oscar öncesi 2018 yılının en sağlam yapımlarını konuşup nacizane önerilerimizle film gecelerinizi bir miktar neşelendirmek istiyoruz. Tabii ki sizin de önerilerinizi bekliyoruz. 

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dosya Konuları
Arif Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla Dosya Konuları

cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Arif Emre13 Nisan 2019
game-of-thrones-episode-9-4

Game of Thrones: 8 Sezon Öncesi Hatırlamamız Gereken 8 Dönüm Noktası!

Arif Emre4 Nisan 2019
103480_640

Sevdiğin Film Neden Oscar Adayı Değil?

Arif Emre23 Şubat 2019
Marvel's The Punisher

Punisher SPOILERLI 2. Sezon İncelemesi: Hikayenin Derinliklerine İniyoruz!

Arif Emre19 Ocak 2019
Screen-Shot-2017-02-10-at-23.16.23

Black Widow Filmi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Arif Emre13 Ocak 2019
jon-bernthal-returns-as-frank-castlethe-punisher-in-season-2-of-the-netflix-series

Punisher 2. Sezon Spoilersız İnceleme: Daha Sert, Daha Kanlı, Daha Punisher!

Arif Emre12 Ocak 2019
462563278s

Aquaman DCEU’nun En İyi Filmi Miydi?

Arif Emre5 Ocak 2019
jghjhkgk

Yılın En İyileri Belli Oldu!

Arif Emre31 Aralık 2018
KKBHVK

Yılın En İyilerini Seçiyoruz, Hemen Oy Ver!

Arif Emre27 Aralık 2018

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.