Çizgi Roman

Yeniden bir Mini-Seri ile Karşımızda! : Raven – Daughter of Darkness #1

Yeniden bir Mini-Seri ile Karşımızda! : Raven – Daughter of Darkness #1
Bojeunx

Raven, yine bir mini seri olan Raven Rebirth serisiyle DC’nin yeni evrenine girmiş, öyle ki gerek kritik puanlarıyla gerekse satış rakamlarıyla bulunması zor fasiküller sunmuştu önümüze. Öyle ki ikinci sayı ülkemize çok az sayıda girmişti.
Şimi Raven, Daughter of Darkness mini-serisiyle tekrar karşımızda. 12 sayı sürecek olan serinin ilk sayısını incelemezsem olmazdı diye düşünmekteyim.
Rebirth serisinde bir lise öğrencisi olan Raven, yeni seride karşımıza tam anlamıyla bir süperkahraman olarak çıkıyor. Artık daha da güçlü, karanlık tarafı daha güzel yansıtılmış durumda. Tabii yine teyzesiyle beraber yaşıyor. Ama daha aklı başında, daha kolay adapte olabiliyor. Suitine de geri dönmüş!
Sayıya girmeden önce şunu açıklığa kavuşturmamız gerekiyor, neden hep Raven mini-serilere kurban ediliyor?
Bu gerçekten bir eksi mi? Açıkçası bunun çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Kısa seriler için genelde hikaye planlanmış halde oluyor. Başı ve sonu belli oluyor. Genel seriler gibi, akıbeti belli olmayan ve tamamen yazara ve çizere göre değişen kritik puanlara sahip olmuyor genelde. Bu nedenle bu kadar az sayı olması bana kalırsa bir artı. Bu şekilde daha başarılı ve akılda kalıcı hikayeler çıkması olası oluyor. Tabii, karakterin tadına doymamız için çok az sayı olduğundan elimizde, bu aynı zamanda bir eksi. Ama bakış açısına bağlı olarak, bunu bir artı olarakta düşünebiliriz.
Çizimlerini Pop Mhan’ın yaptığı serinin, yazarlığını ise Marv Wolfman yapıyor. Marv Wolfman, Crisis on Infinite Earths, New Teen Titans (1982 ve 2015 serisi)’nden tanıdığımız bir yazar. Ayrıca Batman: Arkham Night oyununu roman haline getiren kişi. Yani Raven’e aşina bir adam. Bu da serinin artılarından biri. Pop Mhan ise daha çok bağımsızlarda yer almış bir çizer olsa da, daha önce Batgirl ve The Flash serilerinde de çalışmış biri. Superman Rebirth serisinde de görmüştük kendisini. Bana kalırsa yıldızı yakın zamanda parlayacak çizerlerden biri, çünkü kendisini oldukça geliştirdiği görülebiliyor.
Sayıya gelecek olursak. Sayıya dair spoiler içerdiğini belirterek uyarımı yapayım öncelikle.
Yine bir psişik güçlerin savaşı konu alınıyor. Her ne kadar bol aksiyonlu bir sayı olsa da, aynı zamanda kafa karıştırmaya yönelik bir sayıydı. Bu ilerleyen sayıların merak edilmesi ve alınması için yeterli bir sebep olabilir. Çünkü hikayeye eşlik eden çizimler oldukça başarılı. Yine de Raven’in çizimlerine ne kadar özen gösterilmiş ise, bazı savaş sahnelerinde o kadar belirsizlik vardı. Hepsinde aynı belirsizlik yok tabii ki, ama bazılarında neler olduğunu kavrayamayabiliyorsunuz. Bu da okuyucu olarak sizi hayal kırıklığına uğratabilir.
Tek bir sayı içinde çok fazla atlama ve çok fazla kötü adam olunca biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Öyle ki Trigon’u da görüyoruz. Raven’in babasını. Ama bu tabii ki sadece bir ilüzyon.
İlk sayıda Raven’in yeni yıl öncesi ölmesi gerektiği dile getiriliyor. O halde seri hakkında şu yorumu yapabiliriz, ”Raven, gerçekten ölecek mi? Yoksa kaderini yerine getirmeyi reddederek ölümü yenmeyi başarabilecek mi?”
Bence bu bir mini-seri için güzel bir konu. Her ne kadar, ”Ana karakterler ölmez.” klişesi olsa da, ortalıkta dolaşan DC çizgi roman evrenini yeniden yenileyecek dedikodusunun üstüne gelmesiyle, ne olacağı daha fazla belirsiz.
Bu nedenle karakterin sevenlerine önerdiğim bir seri. Ama karakteri ilk kez tanımak için ideal bir seri değil. Yani yeni karakterler tatmak ve tanımak istiyorsanız, Raven’i bu seriyle tanımanızın doğru olacağını düşünmüyorum. Daha çok sevenlerine yönelik bir çalışma olduğundan, karakteri tanımaya bu seriyle girmemeniz taraftarıyım.Raven-Daughter-of-Darkness-1-variant-cover Raven_Daughter_of_Darkness_Vol_1_1

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Çizgi Roman

Screen Shot 2019-05-17 at 02.14.47

Ergenekon Destanı – Ejderhanın Rüyası İnceleme (Çekiliş)

Emre Türkoğlu29 Mayıs 2019
Kapak A-1

Merakla Beklediğimiz Yerli Çizgi Roman “Karanlık İstila” İlk Sayısıyla Yakında Raflarda! – Okuyucu Dostu Ön İnceleme

M. Engin Topaloğlu22 Mayıs 2019
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Arif Emre13 Nisan 2019
RCO001_1553131975 (1)

Radyoaktif İncelemeler #4

Yiğit İleri23 Mart 2019
RCO001_1552094857

Radyoaktif İncelemeler #3

Yiğit İleri17 Mart 2019
52440760_506040389920395_6456188822098018304_n

Farklı Dünyalar, Ortak Düşler! İsimsiz Dünya Üçüncü Sayısı ile Raflarda!

M. Engin Topaloğlu14 Mart 2019
tasm 16

Radyoaktif İncelemeler #2

Yiğit İleri1 Mart 2019
Comics-FeatureArt-692375002

Okuduklarım #1: Kısa ve Öz Değerlendirmeler

M. Engin Topaloğlu23 Şubat 2019
RCO001_1550680382

Radyoaktif İncelemeler #1

Yiğit İleri22 Şubat 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.