Fantastik

Neden Yeni Bir Cem Yılmaz Çıkmaz?

Neden Yeni Bir Cem Yılmaz Çıkmaz?
Arif Emre

Cem Yılmaz 2018’in ikinci yarısını -dilekolay yarısını- yeni sinema projesi Karakomik filmlerin çekimi için harcadı. Proje her biri 60 dakikadan oluşan 4 film içeriyor. İlk ikisinin Ocak ayında, diğer ikisinin ise Mart ayında vizyona girmesi planlanmıştı. Lakin Yılmaz sektörün günümüz düzenine karşı başlattığı isyanı dolayısıyla filmleri erteleme kararı aldı. Buyrun konuşalım.

Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan ve Şahan Gökbakar gibi yakın dönemde vizyona film sürmeye hazırlanan pekçok usta sinemacı başta Mars grubu olmak üzere pekçok sinema kuruluşunun bilet politikalarına karşı sert tutumlar dile getirmeye başladı. Temelde bilet fiyatlarının sürekli arttığını lakin bu artışın hiçbir şekilde film yapımcılarına yansımadığını, tamamen aracı firmalara gittiğini belirttiler ve bu lüzumsuz ivmenin kesilmesini istediler. Mars grubunun kurumsal ilişkiler direktörü Aslı Irmak Acar’ın “Cem Yılmaz olmazsa başka Cem Yılmazlar çıkar, onlar film çekmezse çekeni bulacağız” şeklindeki açıklaması ile de tartışma büyüdü, Türk sinemasının gündem maddesi haline geldi.

CEM736

Anlayacağınız üzere meselenin merkezine Cem Yılmaz oturmuş durumda ve kendisi bu durumdan zerre şikayetçi değil. Hatta ilerleyen vakitlerde şöyle tweetler de pasladı kendisi:

 • Hayatımda ilk defa gördüğüm bu hanım yeni Cem Yılmaz’lar çıkaracakmış! Yavaş çıkarsın. Hanımefendi hadi bırak Cem Yılmaz çıkarmayı da tüm Türkiye’de sinema biletini 15 lira yapmayı teklif ediyorum. 40 liraya bilet satmak yok var mısın? Yoksun tabi… İyi çıkarmalar Cengiz’i geçiyorum.
 • Bu cüretkar insanlar göz önünde olan kişileri kullanıp dümenini döndürmek istiyorsa yanlış adres! Ben filmimi 10 lira kardeşler mısır da bedava der yine gösteririm! Bunu cümle alem duysun Cem Yılmaz çıkaracak mış mış mış! Cem Yılmaz çıkardı haberin yok…. Terbiyesiz.
 • Ey ahali! Bana, filmdeki artiste paraları götürdünüzden başka eleştrisi olmayanlara dahil soruyorum, Sinema bileti kaç lira? ben filmimi kaç liraya seyircime satıyorum ki bu hanım neyin üzerinden kime kıyak yapıyor? Ve utanmadan halkçılık satıyor! Yap çabuk bileti 15 lira!

Yıllar içinde Türk sineması sağlam adımlar atmasına rağmen seyirci ile sinemacı arasındaki uçurum açılmakta. Bir yandan 25 ile 40 lira arasında değişen bilet fiyatları seyirciyi salondan uzaklaştırırken diğer yandan bu artış hiçbir şekilde sinemacıya yansımıyor. Seyirci alternatif arıyor, sinemacının hevesi kırılıyor. Cem Yılmaz gibi bu işe büyük yatırımlar yapan ve sinema ekonomosinin ciddi bir bölümünü oluşturan insanların ortaya koydukları tavır ise bilet fiyatlarının olması gereken noktaya gelmesi amacıyla ortaya çıkmış durumda.

174_cinemovies_305_c4e_d2866f69351522da72e93d1c3a_movies-252236-21

Gelin bir kıyas yapalım. Bu kıyas elbette ”Amerika’da fiyat bu, Türkiye’de bu!” gibi adaletsiz bir çizgide ilerlemeyecek. Şöyle düşünün. ABD’de yaşayan bir vatandaş yaklaşık bir saatlik çalışma ile bir sinema bileti alabiliyor. Türkiye’de ise bu çalışma süresi 3 saat. Eğer sağlam bir IMAX perdesinde izlemek istiyorsanız 4’ü geçiyor.

Cem Yılmaz şu anda seyircisiyle arasındaki köprüyü korumak için mücadele etmekte. Aldığı cevaba bakılırsa tekil bir mücadele bu işi çözmez. Çözmedikçe ne bu tür emekçiler karşılığını alabilir, ne de sen gişe önüne kırk takla atmadan gelebilirsin. Ne yeni Cem Yılmazlar çıkar, ne de sen onları izleyebilirsin.

 

[aas_zone zone_id="66334"]
Yorumları Gör (2)

1 Yorum

 1. Avatar

  Inhuman

  2 Ocak 2019 at 11:04

  Yavaş çıkarsın, elinde kalır.İşte bu tipler yüzünden bu ülkede bazı kesimlere karşı nefret oluştu.İnsan ağzından ne çıkacağını ölçüp biçmeli.

  Şahan Gökbakar Youtube kanalında güzel bir skeçle cevap verdi zaten…

  • Avatar

   spider-optik

   2 Ocak 2019 at 20:11

   Hayır olan bize olmasın bu dalyarak mars grup yüzünden

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fantastik
Arif Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla Fantastik

game-of-thrones-episode-9-4

Game of Thrones: 8 Sezon Öncesi Hatırlamamız Gereken 8 Dönüm Noktası!

Arif Emre4 Nisan 2019
5E43C8F3-AB85-48B1-AF9A-62889F009D42

Game Of Thrones’un Yayın Tarihi Fragmanla Açıklandı!

Betül Karataş14 Ocak 2019
0196097E-4C2A-4560-A2DD-0FFB7C6DAE99

Hakan: Muhafız Kaç Sezon Olacak?

Betül Karataş13 Ocak 2019
rogue_one-_a_star_wars_story_still_diego_luna

Disney, Sal: Star Wars Prequel’inin Prequel’i Geliyor!

Arif Emre3 Ocak 2019
jghjhkgk

Yılın En İyileri Belli Oldu!

Arif Emre31 Aralık 2018
images (4)

Hakan: Muhafız’ın 2. Sezonu Ne Zaman Geliyor?

Betül Karataş29 Aralık 2018
Supernatural+Jeffrey+Dean+Morgan

John Winchester Geri Mi Dönüyor? #Supernatural

Betül Karataş26 Aralık 2018
Ekran Alıntısı (2)

Thor’un Çekici Mjollnir’ın Anlatılmayan Yaratılış Hikayesi!

Arif Emre30 Kasım 2018
WCCFwitchercavill

Witcher Dizisinden Geralt’a İlk Bakış!

Arif Emre31 Ekim 2018

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2019 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.