Çizgi Roman

BAYRAKLARI ASIYORUZ: X-Men Red #1

BAYRAKLARI ASIYORUZ: X-Men Red #1
Bojeunx

YAZI İLERLEYEN CÜMLELERİNDE SPOILER İÇERİR.
Yerli çizerlerimizden Mahmud Asrar’ın çizimlerini üstlendiği ve Injustice serilerinden tanıdığımız Tom Taylor’un yazarı olduğu X-Men Red uzun zaman önce duyrulmuştu. Geçtiğimiz ay içinde yayınlanan ilk sayı hakkında söylenecek neler var gelin bir bakalım.
Öncelikle genelde solo karakter serilerini çizmiş Mahmud Asrar’a küçük bir ön yargıyla bakıyordum, çünkü X-Men dediğimizde aklımıza bir takım, daha doğrusu bir aile geliyor. Elbette çizdiği seriler arasında takım serileri mevcut (Bakınız: Henüz çevrilmemiş olan All-New X-Men Cilt 6), ama genel olarak kendisi tek karakterler çizen bir çizerdi ve gerçekten başarılıydı. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki Asrar, bu seride de, birden fazla karakterin altından kalkmayı başarmış.
Asrar ile söylenebilecek şeylerden bir diğeri de karakterlerin sadece süper güçlü yanlarını değil, aynı zamanda insanı yanlarını da çizimlerde çok güzel yansıtabildiği. Mesela, yıkıcı bir güç olan Jean Grey’i, bu seride daha insani bir çaba içinde görüyoruz ve Asrar işini gerçekten güzel yapıyor.
Tom Taylor’ın ise yazar olarak aşağı kalır yanı yok. Injustice evreninde, özellikle Injustice 2 çizgi romanlarında arka planda, hatta alakasız kalan karakterleri bile bir şekilde diğer karakterler ile iletişim içine sokarak, bütün hikayeyi güzel bir şekilde harmanlama yeteneğine sahip bir yazar kendisi. Taylor ile ilgili bir diğer şey ise, laf cambazlığını çok güzel yapması, yani kelimeleri çok akıllıca kullanan bir yazar olması. Cümlelerinin arasında easter egg arayabilirsiniz desem, yalan olmaz. Bu nedenlerden ötürü Taylor, bir X-Men serisi yazacağı için çok heyecanlıydım, çünkü yazının erken cümlelerinde de belirttiğim gibi, X-Men bir aile ve Taylor karakter etkileşimlerini mükemmel yansıtabilen biri.
Seride ikili arasında mükemmel bir harmoni çıkmış ortaya.
Sayıya gelecek olursak:
X-Men Red, Charles Xavier’in olmadığı, daha doğrusu, ölü olduğu bir evren. X-Men Gold, X-Men Blue takımlarından sonra ortaya çıkan X-Men Red takımında, Jean Grey liderliği üstleniyor. Phoenix gücü artık Jean Grey’i terk etmiş, Jean Grey güçlerini kontrol edebiliyor ve oldukça aklı başında bir mutant konumunda. Kendisini takım lideri olarak görüyoruz.
Yine insanların mutantlarla savaş içerisinde olduğu bir dönemde geçiyor Red serisi. Ama bu mutant nefreti öyle bir seviyeye ulaşmış ki, bir anne, kendi öz çocuğu sırf mutant diye ona silah doğrultabiliyor.
X-Men renk serileriyle ilgili genelde güzel olan şey şu, tanımadığımız mutantları da daha iyi tanıma şansı ediniyoruz. Takımda ismini bilmediğiniz mutantlar olduğuna eminim ve bunun, Marvel tarafından yapılmış güzel bir hamle olduğunu düşünüyorum.
Red takımı; Namor, Jean Grey, Nightcrawler, Trinary, Wolverine (X-23), Honey Badger ve Gentle olmak üzere yedi kişiden oluşuyor. Bu yedili, zor durumda olan mutantlara yardım ederken, aynı zamanda Jean Grey, politikal bir plan ile geliyor.

Normalde Avengers takımıyla karşı karşıya olan mutantları görmüyoruz. Bu takımda Jean Grey, ilk başta Türkiye’den (AS BAYRAKLARI AS AS AS!), daha sonrasında Wakanda’ya giderek Black Panther’den yardım istiyor. Bunun ardından Atlantis’e gidip Namor’dan yardım alan Grey, politikal bir oturum sırasında bu ülkelerin desteğini almayı başarıyor. Ama her X-Men serisi klişesi gibi (Yakın zamanda The Gifted dizisinden de gördüğümüz bir klişe), UK elçisinin ölmesiyle, suç Jean Grey’in ve mutantların üstüne kalıyor. Böylece mutantlar ve insanlar arasındaki savaş daha da kızışmış bir hal alacak. Zaten sayının sonlarına doğru da bunun ipuçlarını verdiler.
Bu ay çıkacak olan X-Men Red #2’yi heyecanla bekliyoruz. Konusu ilginizi çektiyse seriye abonelik açtırmak için henüz geç değil!
X-Men sevenlere duyrulur ve kesinlikle önerilir.

[aas_zone zone_id="66334"]
Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Çizgi Roman

5-SAYI 2 SAYFALAR-2

“Ben Tuzak Kuranım, Ben Bir Avcıyım.” Karanlık İstila #2 ve #3 İncelemesi

M. Engin Topaloğlu7 Kasım 2019
kapak

Bir Zamanlar Hilal Şehri’nde… – Savage Avengers #1 İnceleme

M. Engin Topaloğlu19 Eylül 2019
batman-1

Çölde Veda Yürüyüşü – Batman: Last Knight On Earth #1 İnceleme

M. Engin Topaloğlu7 Eylül 2019
DceasedBanner-min

Zombi Batman’e Merhaba Deyin! – DCeased#1 Detaylı İnceleme

M. Engin Topaloğlu4 Ağustos 2019
Screen Shot 2019-05-17 at 02.14.47

Ergenekon Destanı – Ejderhanın Rüyası İnceleme (Çekiliş)

Emre Türkoğlu29 Mayıs 2019
Kapak A-1

Merakla Beklediğimiz Yerli Çizgi Roman “Karanlık İstila” İlk Sayısıyla Yakında Raflarda! – Okuyucu Dostu Ön İnceleme

M. Engin Topaloğlu22 Mayıs 2019
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Arif Emre13 Nisan 2019
RCO001_1553131975 (1)

Radyoaktif İncelemeler #4

Yiğit İleri23 Mart 2019
RCO001_1552094857

Radyoaktif İncelemeler #3

Yiğit İleri17 Mart 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2019 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.