Dizi

Vikings 5. Sezon: Battle Royale İskandinavyası

Vikings 5. Sezon: Battle Royale İskandinavyası
Arif Emre

2013’te History Channel’da yayınlanmaya başlamış olan Michael Hirst imzalı Vikings dizisi şahsi olarak çok çok severek takip ettiğim bir diziydi. Ragnar Lothbrok ve kardeşi Rollo’nun basit birer çiftçilikten Batı Avrupa’nın korkulan ‘’Vikingler’’ine dönüşümlerini destansı bir dille anlatmış, yazılı ve sözlü tarihin içine kendi yorumunu da katarak takip etmesi inanılmaz derecede keyifli bir seyirlik yaratmıştı.  Ragnar Lothbrok dizi tarihinin en derinlikli karakterlerinden biri. Travis Fimmel’ın sıradan bir akıl sağlığıyla ortaya koymadığı aşikar oyunculuğuyla birlikte, vahşi bir kuzeyliyi bile empati kurabileceğimiz noktaya çekmeyi başaran senaryo kesinlikle başarının en büyük iki etmeni.

Uzun sezonlar süren bir dizi, 2 saatte tüketip hayatımıza devam edebileceğimiz bir filmden çok daha büyük sorumluluklara sahip. Gündelik yaşantımızın içerisinde en az yemek yemek, insanlarla iletişim kurmak, spor yapmak veya gezintiye çıkmak kadar kıymetli bir yere sahip olması dolayısıyla sürekliliği besleyecek sağlam bir tempo içermesi gerekiyor. Yıllar sonra bile unutamadığımız efsaneleşmiş dizilerin başardığı şey budur. Size ilişki kurabileceğiniz yeni insanlar verir, içerisinde dolaşmak isteyeceğiniz mekanlar sunar, zihninizi açan hikayeler anlatır. Seyircinin duygu ve düşünce dünyasını besleme gayesi taşımayan, bunun yerine yalnızca şirketleri zengin etme hedefiyle ortaya konmuş işler ya izlemiş olmak için izlenir ya da bu mertebeye bile erişemez.

675952_v5_11_11232016_jh_25765

Vikings bu açıdan bakacak olursak efsane olmaya müsait bir diziydi. Tarih seven ya da sevmeyen her insana farklı bakış açıları katan gerçekçi işleyişiyle, hala her anı hafızalarda yer etmeye devam eden coşkulu fetih sekanslarıyla 4 sezon ilerleyen dizi gaz da bir final ortaya koyup sona erdi. 4. sezonun sonunda dizi bitti, fakat geçtiğimiz günlerde 5. Sezon finali yayınlandı.

Çoğu insanın aksine diziyi Ragnar Lothbrok’un ölümü sebebiyle bırakmadım. Hatta bunun taze bir başlangıç olacağı umuduyla 5. sezonun da hatrısayılır bir kısmını izledim. Benim Vikings ile işimi bitirme sebebim dizinin iyi niyetlerini bir kenara bırakıp kendine başka bir yol çizmiş olması. Vikings’in bütçesi 4. sezondan sonra bir hayli arttı. Setler büyüdü, efektler coştu, kostümlerin deri kalitesi arttı. Bununla birlikte Vikings Hollywood’un kaotik ortamından bağımsız güzide yapısını terkedip tam anlamıyla yeni bir Game of Thrones olmak istedi. Çok keskin bir şekilde özgün ve yaratıcı kişiliğini bir kenara bıraktı ve umutlarını büyüyen prodüksiyonuna bağladı. Bu ilk büyük hataydı.

capture_3

Eminim diziyi güncel takip eden seyirci senaryonun Ragnar’dan sonra ne denli basitleştiğini ve karakterlerin zekadan ne şekilde arındığını fark etmişlerdir. Bu senaristler için bir şaşkınlık hali. Bu ne yapacağını bilememe hali. Ragnar’ın tutunacak tek dal olduğu sanıldı ve yokluğunda diziyi ayakta tutacak şeyin her tarafa Ragnar gibi davranan karakterler koymak olduğu düşünüldü. Bu da ikinci büyük hataydı. Deliliğin altına gizlenmiş sinsi zeka, bu iki özelliği de barındıran dengesiz davranışlar, ani göz büyütme ve yılanımsı hareketler, gırtlaktan gelen coşkulu bir bağırtı. Size Ragnar Lothbrok’un hafızalarda yer eden ikonik tavırlarını saymış olabilirim. Ama artık her karakter böyle. Çünkü efor bitti, yeni bir efsane yaratılabileceğine dair zerre çaba hissedilmemekte.

Hatalar yapılmış olabilir. Ama hataları telafi edecek öğeler de yavaş yavaş yok oldu. Zira hikaye de amaçtan yoksun bir hale evrildi. 20 bölüm boyunca dağınık bir yol izleyen sezon hiçbir noktada seyirciye bir sonraki bölüme geçme nedeni vermiyor ve öyküsel içeriği her seferinde daha da boşaltıyor. İskandinavya artık tam anlamıyla bir Battle Royale adası. Benzer özelliklere sahip bir ton insan birbirine saldırıyor. Savaşmak için sebep sunmaya gerek yok. Silahlar var, squadlar var, sonunda hayatta kalan sadece bir squad olacak. Makineliler yok, balta var. İyi seyirler.

[aas_zone zone_id="66334"]
Yorumları Gör (2)

1 Yorum

 1. Avatar

  Inhuman

  17 Şubat 2019 at 22:19

  Ragnarsson hikâyesine sığ bir bakış olmuş; kısmen de haklısın.

  Geym of Tırons saçmalığını hiç sevmem, neyse ki Vikings o popüler banaliteliğe yaklaşamadı.

  Haklı olduğun kısım: Sadece ama sadece 5.sezonun 2.yarısında (11-20 arası bölümlerde) bariz bir özenme var.Hafif feminizm öğelerinden tut, gereksiz düşmanlıklar ve hareketler, fazla akıl oyunları ve fazla dramaya kaçılmış yer yer.

  Ama 5.sezonun ilk yarısı tam bir şaheser.Ragnar’ın oğullarının (Ragnarsson) nasıl Saxon topraklarına yayılıp gerçek bir krallık ve Viking hükmü yaydıklarını hissettiriyor.Ragnar tabiri caizse bir tanrı idi, temeli kurdu; oğulları ise gerçek liderler, yani gerçek krallar olarak hüküm sürdüler tarihte.İşte buna güzel bir giriş yaptı dizi.

  Beraber savaştıkları sürece çok iyilerdi, hele o Ivar sahnesini kimse unutamaz herhâlde…

  Du kan ikke drepe meg! Jeg er IVAR den benløse!

  • Avatar

   Inhuman

   19 Şubat 2019 at 01:24

   Şimdi tekrar baktım da, ikinci yarıda da mükemmel sahneler vardı…

   Youtube’da “Lagertha Watches Ragnar’s Death” sahnesi var.3 Dakikada özetliyor her şeyi…

   İnsanlık nasıl bu kadar aciz ve aynı zamanda nasıl bu kadar şeye kâdir şaşıyorum bazen…

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dizi
Arif Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla Dizi

Disney-Plus_238738

Disney+ Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler!

Orkan14 Nisan 2019
Phineas_green_hair

“Phineas and Ferb” Filmi Geliyor!

Orkan12 Nisan 2019
img_4397.jpg

Disney+’ın Çıkış Tarihi ve Fiyatı Belli Oldu

Orkan12 Nisan 2019
1

Disney+ Dizisi “Falcon and Winter Soldier” Duyuruldu!

Orkan12 Nisan 2019
img_4397.jpg

Disney+ Bugün Yeni Haberler Açıklayacak

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
img_4392-1.jpg

Lucifer 4. Sezonu Ne Zaman Yayınlanacak? (Fragman)

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
MCU-Disney-Plus-SR

Disney+ için İki Tane Daha Marvel Projesi Duyuruldu!

Orkan11 Nisan 2019
Disney-Plus_238738

Disney+ Kasımda Kullanıma Açılabilir

Orkan11 Nisan 2019
Editorial use only. No book cover usage.
Mandatory Credit: Photo by Marvel Studios/Kobal/REX/Shutterstock (5886221t)
Jeremy Renner
Captain America - Civil War - 2016
Director: Anthony Russo / Joe Russo
Marvel Studios
USA
Scene Still
Action/Adventure

Disney+ Jeremy Renner’lı Hawkeye Dizisi Çekiyor!

Orkan10 Nisan 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2019 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.