Film

Thor: Ragnarok’ta Gözümüze Çarpan 10 Gönderme!

Thor: Ragnarok’ta Gözümüze Çarpan 10 Gönderme!
Bojeunx

Taika Waititi yönetmenliğinde çekilen Thor: Ragnarok geçtiğimiz cuma günü itibariyle beyaz perdedeki yerini aldı. Bizler de vakit kaybetmeden koltuklardaki yerimizi aldık ve büyük bir heyecan ile perdeden gözlerimizi ayırmadan filmi izledik. Her sahnesine dikkat kesildiğimiz halde filmde yer etmiş ve izlerken çok da önem vermediğimiz, belki sizin de gözünüzden kaçmış olabilecek noktaları araştırıp derledik. Gelin, kahramanımızın bu 55 senelik çizgi roman geçmişinden hangi noktalar yer bulmuş filmde, hep beraber bakalım.

Yazının bundan sonraki kısımları filme dair spoiler içeriyor olacak. İzlerken tadınızın kaçmaması ve keyif almanız açısından filmden sonra göz atmanız tavsiyemizdir.

1. Throg

Throg

Kahramanımız kardeşinin, babası Odin’in kılığına girdiğini fark ettiğinde “Zamanında seni kurbağaya çevirdiğim için üzgünüm” diye bir cümle çıkıyor Loki’nin ağzından. Filmdeki bir boşluğu doldurmak adına öylesine söylenmiş sözler değil bunlar elbette. Walt Simonson tarafından 80’li yıllarda yazılmış bir Thor serisinde kahramanımız gerçekten de Throg adıyla bir kurbağaya dönüşüyor. Hikayede Thor, yani Throg, Central Park’ta yaşayan amfibik – iki yaşamlı – canlılarla beraber bir fare ordusuna karşı savaşıyor. Böyle bir lanetin sorumluluğunu da biz okurları şaşırtmayarak Loki üstleniyor.

2. Scrapper 142

Scrapper142

Grandmaster için çalışan Valkyrie karakteri için filmde bir de Scrapper 142 adını duyuyoruz. Bu da Valkyrie karakterinin ilk gez görüldüğü The Incredible Hulk #142 çizgi romanına bir gönderme.

3. Thor’un Bilinmeyen Kız Kardeşi

Angela

İskandinav mitolojisinde Hela, Loki’nin kızı olduğu için aslında Thor’un yeğeni. Fakat filmde biz bu karakteri Thor’un, varlığından sonradan haberi olduğu kız kardeşi olarak görüyoruz. Aslında bu Marvel çizgi romanlarında da kendine yer bulmuş bir konu ama aynı karakterlerle değil. 2014 senesinde yayımlanan çizgi romanlarda Hela yerine Angela adı verilen bir karakter Odin’in kayıp kızı olarak yer alıyor. Bu karakter melek görünümlü savaşçı bir ırk tarafından kaçırılıp gizli olan Onuncu Krallık‘ta yetiştiriliyor.

4. Sakaar’ın Şampiyonları

30

Grandmaster’ın gladyatör gezegeni olan Sakaar’da büyük bir totem heykeli göze çarpıyor. Bu heykel aslında arenanın eski şampiyonları olan ve Marvel çizgi romanlarından aşina olduğumuz Man-Thing, Beta Ray Bill, savaş tanrısı Ares ve Bi-Beast’in yüzlerini içeren bir yapı.

5. Contest of Champions

ContestofChampions

Grandmaster karakteri gladyatör arenasından bahsederken “Contest of Champions” diye bir kalıp kullanıyor.

Bu kalıp aslında aynı isim ile zamanında Marvel çizgi romanlarında kendine yer edinmiş bir event. Bu hikayede Grandmaster ve Ölüm karakterleri Marvel kahramanlarını büyük bir mücadelede birbirleri ile kapıştırıyorlar. Neticede okuyucuyu en çok çeken olaylardan biri de kahramanların kötü adamları değil de diğer kahramanları yumrukladığı sayfalar öyle değil mi!

Contest of Champions aynı zamanda bu temayla oluşturulmuş bir mobil oyunun da adı.

6. Sahte bir “Infinity Gauntlet”

InfinityGauntlet

İlk Thor filminde Odin’in yer altı sığınağında gözümüze çarpan Infinity Gauntlet‘in oradaki varlığına anlam verememiştik, çünkü eğer Odin Infinity Stones ile donatılmış bu eldiveni tamamlayıp hazineleri arasına koyduysa Avengers: Infinity War filmi için bu kadar heyecanlanmanın pek bir anlamı kalmıyordu. Oysa Thor: Ragnarok ile beraber Odin’in hazinesindeki bu eldivenin sahte olduğu ortaya çıktı. Fakat Odin gibi birinin bu kadar değerli ve güçlü parçaların yanında neden sahte bir Infinity Gauntlet tuttuğuna anlam verebilmiş değiliz.

7. Skurge Karakterinin Son Mücadelesi

Skurge

Hela’nın celladı olarak yanında göreve aldığı aldığı Skurge için büyük bir balta çok karakteristik bir silah olsa da Des ve Troy adını verdiği iki adet hücum tüfeği de kendisinin en çok sevdiği silahlardan. Filmin son sahnelerinde yaptığı, canına mâl olan büyük fedakarlık aslında çizgi romanlardan direkt alınma bir sahne.

8. Shady Acres Huzurevi

ShadyAcres

Thor: The Dark World‘deki olaylardan sonra tahta geçmek için Loki’nin Odin’i büyüleyip New York City’de yerleştirdiği huzurevi, aslında South Park‘ta Stan Marsh karakterinin dedesinin yattığı huzurevinin adıyla aynı. Yönetmen Waititi’nin South Park hayranı olduğu yorumunu yapmak zor olmasa gerek :)

9. Kral Thor

KingThor

Filmin sonlarında yer alan büyük savaşta Thor bir gözünü kaybediyor ve ardından Asgard’ın yıkımından sağ kurtulmuş halkının başına geçiyor.

Thor’un bu hali aslında kahramanımızın geçtiğimiz yıllarda yayımlanan çizgi romanlarına bir gönderme. Kral Thor, bu çizgi romanlarda babasıyla oldukça benzerlik gösteren tek gözünü kaybetmiş bir kral olarak tahttaki yerini alıyor. Filmdeki bu olaylar sonucu kazandığı görünüm de aslında Thor’un bu halinden alınıyor. Neyse ki MCU kahramanımızın kolunu şimdilik yerinde tutuyor!

10. Matt Damon’ın Alternatif Thor Ailesi

ThorFamily

Thor atıldığı büyük maceralardan sonra Asgard’a geri döndüğünde babasının kılığına bürünmüş Loki’yi, zamanında yaptığı büyük fedakarlığın(!) tiyatral olarak sergilendiği bir oyun izliyor. Dikkat ettiyseniz bu oyunda karakterleri canlandıran kişiler sinemaya hiç de uzak olmayan isimler!

Tiyatroda Loki rolünde Matt Damon, Odin rolünde Sam Neill ve Thor rolünde de Chris Hemsworth’ün abisi Luke Hemsworth yer alıyor.

Yorumları Gör (3)

1 Yorum

 1. Boranparım

  30 Ekim 2017 at 17:20

  Ben de diyorum bu tiyatro oyuncuları tanıdık geldi hdhdjdjdj bak bu iyi bir açıklamaydı

 2. Ahmet

  30 Ekim 2017 at 20:09

  Kurba diyoloğunu duyduğumda aklıma gelmişti zaten hehe

 3. Alp

  1 Kasım 2017 at 19:05

  Thor’un Doctor Strange’in kapısına geldiğinde “Sherlock” müziğine benzer bir müzik çalıyordu ayrıca son dövüş sahnelerinde Thor’un etrafında şimşeklerle dönmesi de Mortal Kombat karakteri “Raiden”ı anımsattı

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Film

maxresdefault

Obi-Wan vs Darth Vader Sahnesi 40 Yıl Sonra Yenilenerek Döndü!

Arif Emre9 Mayıs 2019
avengers-endgame-group-shot

Bitti ama Biz de Bittik – Avengers: Endgame “Spoilersız” İnceleme

Bulut Şimşek26 Nisan 2019
avengers-end-game-et00090770-11-12-2018-05-03-48

Sevinsek mi Üzülsek mi Bilemedik – Avengers: Endgame Hakkında İlk Yorumlar

Bulut Şimşek23 Nisan 2019
eternals-750x380

Kevin Feige, Avengers: Endgame’den Sonra Olacaklar Hakkında Konuştu!

Orkan16 Nisan 2019
img_4513.jpg

KALBİ OLAN BAKMASIN: Endgame’den Görüntüler Sızdırıldı!

Mustafa Akkuş16 Nisan 2019
emperor

İmparator Palpatine de Star Wars: The Rise Of Skywalker Filminde Olacak!

Must13 Nisan 2019
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Arif Emre13 Nisan 2019
TheLastJedi59dd0aca3ada9

Star Wars: The Rise of Skywalker: John Boyega, Captain Phasma’nın Öldüğünü Doğruladı

Orkan12 Nisan 2019
Untitled 6

Gülümseyin: Joker Fragman İncelemesi

Bulut Şimşek12 Nisan 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.