İnceleme

Star Control: Origins İnceleme

Star Control: Origins İnceleme
Baha Tan Oral

Bu oyunun gözden kaçmasına gerçekten gönlüm el vermiyor. Uzun zamandır bu kadar başarılı bir sci-fi oyunu oynamamıştım. Oyunun kurgusu çok detaylı bir şekilde hazırlanmış. Konuşmalar, karakterlerin tarihçesi, gemi dizayn etme, materyaller. Oyunun üzerinde uzun zaman çaba harcanıldığı her halinden belli. Her sci-fi severin mutlaka oynaması gereken bir oyun.


İnsanoğlu’nun uzay serüveni başlıyor ve biz de buna tanıklık eden ilk insanız. Başlıyoruz gemimizle uzayın derinliklerini keşfetmeye. Her bir yeni ırkla tanıştığımızda yeni maceralara tanıklık ediyoruz. İyi dostluklar kurarsak, teknolojik yardımlar, gemi destekleri vs. elde ederken düşmanlıkların sonu ise epey zevkli bir savaş oluyor.


Star Control: Origins’de ana gemimizle galaksiler arasında gezmeye başlıyoruz. Galaksimizin dışına çıkamıyoruz çünkü teknolojimiz o kadar gelişmemiş. Yakın bir uydudan sinyal almamızla birlikte o uyduyu keşfetmek üzere yola düşüyoruz gemimizle. Uydulara geldiğimizde ise bizi ”Landers” adlı küçük araç karşılıyor. Başarılı bir şekilde iniş yaparak bulunduğumuz uyduyu keşfe çıkıyoruz. Uydularda çeşitli ham maddeler, canlılar ve tanımlanamayan parçalar bulabiliyoruz. Gelen bu sinyalin kimden, neyden olduğunu söyleyip oyun zevkinizi bozmasam daha iyi olur fakat hikayeye devam etmem için sonucunu söylemem gerek (spoiler olacağını sanmıyorum). Galaksiden dışarıya çıkamayan gemimiz, bir şekilde edindiği bir parça sayesinde galaksinin dışına çıkmaya başlıyor. Ve bu koskoca evrendeki maceramız daha da heyecanlı oluyor. Evrende gezerken çeşitli gemilere karşılaşıyoruz, bu geminin kimileri tehtit kimileri ise dostça yaklaşıyor bize. Evrende bulunan bir başka şey ise tabi ki galaksiler. İstediğimiz galaksiye girip yeni gezegenler, uydular ve yeni medeniyetler keşfedebiliyoruz.


Uydulara girip çeşitli ham maddeler topladığımızı söylemiştim evet fakat her seferinde bu kadar kolay olmuyor bu süreç. Kimi zaman iniş yapmak çok zor olduğu için aracımız patlayabiliyor kimi zaman ise uydunun hava şartları pek elverişli olmadığı için uyduydu keşfederken birde lav toplarıyla, şimşeklerle, asit bulutlarıyla uğraşmamız gerekiyor. Uydudan çıkıp galaksiye geri dönelim. Bu galaksiler çeşitli ırkların emrinde bulunuyor fakat hepsinin ayrı ayrı merkezleri var. Bu merkezlere giderek krallarıyla iletişim kurmamız mümkün fakat sanmayın ki sadece krallarla iletişim kuruyoruz, oyundaki gördüğümüz her gemi ile konuşmak mümkün. Konuşmalar zaman zaman sıkıcı olsa da (tarihçelerini sorduğunuzda üşenmeden hepsini anlatıyorlar. Güzel kurgulanmış bir tarihçe fakat epey sıkıcı) çoğunlukla eğlenceli diyebilirim. Bazı yapılan şakalara gülmeden edemedim.


Star Control: Origins’e göz atmanızı tavsiye ederim.

 

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İnceleme

chaosbane

Warhammer: Chaosbane İnceleme

Baha Tan Oral11 Haziran 2019
deathgarden-bloodharvest-tq

Deathgarden: BLOODHARVEST İnceleme

Baha Tan Oral11 Haziran 2019
hell let loose

Hell Let Loose İnceleme

Baha Tan Oral11 Haziran 2019
void bastards

Void Bastards İnceleme

Baha Tan Oral11 Haziran 2019
Screen Shot 2019-05-17 at 02.14.47

Ergenekon Destanı – Ejderhanın Rüyası İnceleme (Çekiliş)

Emre Türkoğlu29 Mayıs 2019
maxresdefault

Spellforce 3: Soul Harvest İnceleme

Baha Tan Oral27 Mayıs 2019
Diesel_product_thecycle_The-Cycle_Post_2_Image-1920x1080-60d5fad08b796b22c90b02c38b631c0701d466f2

The Cycle İnceleme

Baha Tan Oral27 Mayıs 2019
Lof2_1920x1080-hero

Layers of Fear 2 İnceleme

Baha Tan Oral27 Mayıs 2019
pathologic-2

Pathologic 2 İnceleme

Baha Tan Oral27 Mayıs 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.