DC

Çizgi Roman Filmleri Sinemayı Tamamen Ele Mi Geçirecek?

Çizgi Roman Filmleri Sinemayı Tamamen Ele Mi Geçirecek?
Alwis

Çok uzun süre değil şu geride bıraktığımız 10 sene içerisinde sinemada çok şey değişti. Biz de bazı şeyleri olduğu gibi kabullendik sanıyoruz ki. 2008’de Marvel Studios’un gerçekten aldığı ilginç bir kararla şu günleri gördük. Şu günlerden kastım her yıl en az 5 çizgi roman filmini sinemalarda görür olduk. Sadece bu da değil, artık oyunların, animelerin, animasyonların hatta oyuncakların bile filmlerini izliyoruz. Paylaşılmış evreni olmayan stüdyoların yüzüne tükürülüyor, bir zamanlar sevip saydığımız her film tek tek reboot ediliyor. Bağımsız sinema ve orijinal işler de korkarak yuvalarına çekiliyor.

8-1024x576

Her şeyden önce bu kadar çok çizgi roman filmi izlemek benim gibi insanlar için büyük bir şans esasında. Ancak hakkı yenen çok proje var. Artık başarılı filmler -hatta Oscarlık eserler- dahi gişede hak ettiği değeri göremiyor. Bunun sonucunda da hiçbir stüdyo böyle riskler almıyor. Sektörde neredeyse bütün şirketlerin, orijinal ve ilginç projeleri risk almamak adına reddetmesi sinemanın sanat kısmını inanılmaz etkilemiş durumda.

Bugün bir sinemaya gittiğinizde dahi 8 salonun içerisinde beyinsiz aksiyon filmleri, saçma komedi filmleri daha gereksiz “dini unsurlarla donatılmış korku filmleri” görünce büyük şirketlerin para yatırdığı, belli bir evrene müdahil çizgi roman filmlerini seçmek durumunda kalıyorsunuz. Zira çizgi roman okumuyor, hatta külliyat ile yakından uzaktan alakanız olmasa bile. Bunu anlayan sinemalar Türkiye sınırları içerisindeki onlarca sinemaya yalnızca gişe filmi gönderiyor. Bu sebepten sanat filmlerini artık ciddi anlamda sinemada izleyemez olduk.

aquaman-classic-costume-jason-momoa

 

Yalnız şunu unutmayalım bu tamamıyla kötü bir durum değil. Çerezlik ve eğlencelik filmler izlemek, sevdiğimiz karakterleri sinemada görmek bizleri de çok heyecanlandırıyor. Bizim derdimiz bu filmlerin stüdyolarının sanki biraz acımasızca davranışı. Sizler neler düşünüyorsunuz? Türkiye’de sinema salonları çizgi roman filmleri ve gişe filmlerine ayırdığı salon kadar sanat filmlerine de yer vermeli mi? Yorumlarınız bizler için çok değerli, lütfen belirtin!

Yorumları Gör (2)

1 Yorum

  1. emicigiyan

    19 Temmuz 2017 at 11:14

    bence çizgi roman filmleri de sanat eseri özellikle sinematik evren kurmak bence muazzam ben seviyom çizgi roman olmasa sinemaya çok uğramam herhalde bu sene çizgi roman olmayan sinemaya gittiğim filmler karayip korsanları alien mumya

  2. İbrahim Kiraz

    19 Temmuz 2017 at 15:12

    Hakikate uygun tarih filmleri arttirilmali, ögretici filmler olamali. Çizgiroman filmleri dahil bütün filmler zevke sefaya insanları yöneltmemeli hayata ve insanliga faideli filmler haline gelmelidir

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DC
Alwis

17 yaşında genç bir geek. Yaşı geçmiş de olsa Hogwarts mektubunu beklemeye devam ediyor. Avrupa sinemasına inanılmaz meraklı. "Ne ile uğraşmak istersin?" sorularına "sinema" yanıtını vermeye devam ediyor.

Daha Fazla DC

Untitled 6

Gülümseyin: Joker Fragman İncelemesi

Bulut Şimşek12 Nisan 2019
img_4393.jpg

Titans’da Batman’i Game of Thrones Yıldızı Oynayacak!

Emre Türkoğlu12 Nisan 2019
img_4392-1.jpg

Lucifer 4. Sezonu Ne Zaman Yayınlanacak? (Fragman)

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
elba

Idris Elba Yeni Suicide Squad’ta Deadshot’ı Canlandırmayacak!

Must6 Nisan 2019
Suicide-Squad-2-James-Gunn-Directing-Reboot

James Gunn’ın Devraldığı Suicide Squad Filminin İsmi Belli Oldu!

Orkan5 Nisan 2019
dailymotion_k3v9C3m1PMMJ5YteJt8

Joker Fragmanındaki Bruce Wayne’i Yakaladınız Mı?

Arif Emre4 Nisan 2019
Joker-Joaquin-Phoenix

“Joker” Fragmanı Yayınlandı!

Orkan3 Nisan 2019
Comics-FeatureArt-692375002

Okuduklarım #1: Kısa ve Öz Değerlendirmeler

M. Engin Topaloğlu23 Şubat 2019
ben_0

Ben Affleck’ten Hayranları Yıkan Söz: “I Am Not Batman!”

M. Engin Topaloğlu17 Şubat 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.