Dosya Konuları

Sevdiğin Film Neden Oscar Adayı Değil?

Sevdiğin Film Neden Oscar Adayı Değil?
Arif Emre

2018 yılının en iyilerini seçmek için düzenlenen 91. Akademi ödülleri 24 Şubat’ta sonuçlanacak ve her zamanki gibi çeşitli eleştirilerin odağında yer alacak. Oscar’ın kaderi, daha doğrusu büyük kitlelerce takip edilen pek çok ödül töreninin makus talihi, elbette her zaman çoğunluğun memnuniyetsizlerden oluşması. Peki Oscar’ın son yıllarda yanlış yaptığı ne? En iyiyi seçmek zor evet, peki en iyi için birkaç iyi adayı bir araya getirmek de o kadar zor mu? Bu sorunun cevabı için işin perde arkasına göz atmak gerekiyor.

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) bünyesinde bulunan yaklaşık 6000 üyenin 24 dalda (en iyi filmde fazla olabilecek şekilde) 5’er aday seçmesiyle ve oy çoğunluğu mantığına dayanarak her dalda bir kazananın belirlenmesiyle sürecin sonlandığını biliyoruz. Peki bu insanlar kim? Temsilciler kitleyi mi temsil ediyor? İçeride ne tür lobi çalışmaları dönüyor? Berrak sonuçların önüne ne geçiyor?

Oscar-statues-billboard-1548

Öncelikle 6000 üyenin içinde sinema sektörüne ömrünü adamış çeşit çeşit insanın olduğunu ve her kategori için belli bir kesimin adayları seçtiğini kavramak gerekiyor. Yani yönetmenlerden oluşan bir kurul en iyi yönetmen adaylarını belirlerken, senaristler en iyi senaryo adaylarını toparlamakta. Bunun yanında üyeler arasında yapımcısından ses editörüne, ışıkçısından görsel efekt uzmanına tonla alandan insan mevcut. Her yıl yeni üyeler ekleniyor ve bu sayede güncellik korunmaya çalışılıyor.

Buraya kadar her şey aşırı adil görünmekte. Belki de daha iyisinin bulunamayacağı bir sistem. Lakin bu değirmeni döndüren bir de üst düşünce var. Bu üst düşüncenin üyeleri temelden yönettiği uzun süredir hissedilmekle beraber artık ayan beyan ortada. Özgür fikirler yerini pazarlamaya, sanat ise yerini formülize edilmiş ürünlere bıraktı. Oscar ise engel olmak yerine desteklemeyi seçti.

5924e82db5e391c2da0c4a9066fb91f99f7a1c560fe6beb915ed3a5942f023b0-770x443

Formülü uygulamanın ilk adımı toplumun hassas şekilde yaklaştığı bir ya da birkaç sosyal ya da siyasal fikri senaryonun önüne koymak. Bu şekilde Oscar’ın –iyiliğini, kötülüğünü gözardı ederek- öne çıkardığı adaylardan biri olabilirsiniz. Bu durum acınası zira filmler değerlendirilirken kalite beklentisinin önüne başka arayışların geçişi Oscar kelimesini estetiğin değil, popülistliğin simgesi haline getiriyor.

Elbette bu mevzu son yıllarda baş göstermiş değil. Uzun süredir sinema sektörünün içinden pekçok önemli isim ve toplumun büyük kısmı Oscarların ayrımcı politikalarına karşı sert eleştiriler ortaya koyuyordu. 3-4 yıl önceye kadar bariz beyaz seçiciliğiyle dağıtılan ödüller bir noktada Akademi’ye başka şans bırakmadı ve AMPAS kendi içinde büyük bir radikal değişikliğe gideceğini duyurdu. İlginçtir ki bu duyurunun ardından ödüllerdeki değişim esintileri hissedilmeye başlanmıştı. Daha eşitlikçi bir tavır sergilenmeye çalışılıyordu ki maalesef bu kararlar silsilesi de sanatın önüne geçti ve yine aşırılıktan uzak durulamadı. Bir süre sonra bazı hassas konuları odağına alan her film estetik özellikleri önemsenmeksizin adaylık yarışında öne geçmeye başladı ve bugündeyiz. 91. Akademi ödüllerinin adayları şu şekilde:

  • “Roma”
  • “A Star Is Born”
  • “Bohemian Rhapsody”
  • “Black Panther”
  • “Green Book”
  • “The Favourite”
  • “BlacKkKlansman”
  • “Vice”

best_picture-_oscar_2019-h_2019_0

Beklediğiniz bir film bu listede yok mu? Üzülmeyin, zevksiz bir seyirci değilsiniz. Sadece Oscar’ın her şeyden  önce çok daha önemli işleri var. Karşılaması gereken beklentiler var. Ödemesi gereken borçlar var. Memnun etmesi gereken insanlar var. Tüm bunları çözdüğü zaman sanata vakit ayıracağına eminim. Ve o gün geldiğinde tekrar gerçek Oscar için heyecanlanabiliriz.

Benim listede olmadığı için hayal kırıklığına uğradığım ‘’En iyi 2018 filmi adayı’’m Damien Chazelle imzalı First Man. Kendisi için vizyon dönemine yakın bir zamanda yazdığım incelemeyi aşağıya bırakıyorum.

First Man – İnsanlık İçin Büyük, Stüdyo İçin Küçük Bir Film!

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dosya Konuları
Arif Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla Dosya Konuları

cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Arif Emre13 Nisan 2019
game-of-thrones-episode-9-4

Game of Thrones: 8 Sezon Öncesi Hatırlamamız Gereken 8 Dönüm Noktası!

Arif Emre4 Nisan 2019
Marvel's The Punisher

Punisher SPOILERLI 2. Sezon İncelemesi: Hikayenin Derinliklerine İniyoruz!

Arif Emre19 Ocak 2019
Screen-Shot-2017-02-10-at-23.16.23

Black Widow Filmi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Arif Emre13 Ocak 2019
jon-bernthal-returns-as-frank-castlethe-punisher-in-season-2-of-the-netflix-series

Punisher 2. Sezon Spoilersız İnceleme: Daha Sert, Daha Kanlı, Daha Punisher!

Arif Emre12 Ocak 2019
462563278s

Aquaman DCEU’nun En İyi Filmi Miydi?

Arif Emre5 Ocak 2019
jghjhkgk

Yılın En İyileri Belli Oldu!

Arif Emre31 Aralık 2018
KKBHVK

Yılın En İyilerini Seçiyoruz, Hemen Oy Ver!

Arif Emre27 Aralık 2018
cats

2019’un En Çok Beklediğimiz 35 Filmi – Part II // Nisan, Mayıs, Haziran!

Arif Emre15 Aralık 2018

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.