Dizi

Punisher SPOILERLI 2. Sezon İncelemesi: Hikayenin Derinliklerine İniyoruz!

Punisher SPOILERLI 2. Sezon İncelemesi: Hikayenin Derinliklerine İniyoruz!
Arif Emre

Bugün itibariyle Punisher dizisinin 2. ve muhtemelen son sezonunu Netflix üzerinden izleyebilirsiniz. Bu önemli bir uyarı zira artık hayatımızda Netflix-Marvel işbirliğine dair hiçbir elle tutulur eser yer almayacak. Bu, benim gibi sadece Daredevil ve Punisher’ı takip edenler için derinden yaralayan bir haberken araya Luke Cage, Iron Fist, Defenders gibi dizileri katanların derin nefes alacağı bir müjde olabilir. Fakat maalesef bugün üzüleceğiz. Zira Punisher’ın 2. Sezonunu izledik ve devamının gelmesini istemekten kendimizi alamadık.

Spoilersız incelememizde (Şuradan ona da bakabilirsiniz) sezonun genel atmosferi üzerine konuşup karakterlere yüzeysel bir şekilde değinmiştik. Hikayeden bahsetmedik. Ayrıntıya girmedik. Anlayacağınız üzere bugün yarım bıraktığımız işi tamamlamak için buradayız.

3

DOĞRU YERDE DOĞRU ZAMANDA

İlk bölümde, merkezinde yer aldığı kaostan sıyrılmayı başaran ve kafa dinlemek için yalnız bir şekilde ülkeyi turlayan Frank Castle karşılamakta bizi. Ortam hoş, kafalar rahat, Castle yara bere içinde kıvranmadan bir süre geçirmeyi başarmış. Tüm bu sakin tavırları bölüm boyunca koruyan Frank için işler barda tesadüfen şahit olduğu bir tacizden sonra değişiyor. 18 yaşında bir kız olan Amy’yi peşindeki adamlardan korumayı başarsa da arkasında ölülerden oluşan bir bar bırakan Frank Castle mevzunun derinlerine inmesi gerektiğine karar veriyor ve ilk 3 bölüm boyunca ardı arkası kesilmeyen bir aksiyonun içinde buluyoruz kendimizi.

Ciddi anlamda sert başlayan ve ilk üç bölümün finaline hakim olmuş karakol kurgusuyla içimizdeki heyecan esintilerini fırtınaya çeviren dizi bu noktada yeni yeni tanımaya başladığımız kötü adamımız John Pilgrim’i bir kenara bırakıp hikayesini New York’a taşıyor. Bu noktada aksiyon sahnelerini övmeden geçmek olmaz. Her biri kareografi bakımından sağlam ve coşkulu görünen pekçok çatışma ve dövüş sahnesi geçen sene arayıp bulamadığımız atmosferi nihayet ortaya koyuyor.

 

İlk üç bölümün sezonun geneline nazaran kendi içinde bir kurguya sahip olması ilginç bir tercih. Evet, bu hikaye ileride Billy Russo hikayesiyle paralel ilerleyip sonlanacak lakin başlangıç bölümleri içinde detaylı bir şekilde incelediğimiz ve hayatlarına girdiğimiz birçok karakteri sezonun devamında göremeyeceğiz. Frank Castle ile ilişkiye gireceği ayan beyan ortada olan Marlena ve karakol şefi Hardin’i birdaha görmememiz şaşırtıcıydı. E tabi Castle’ın asla düzenli bir ilişkiye sahip olmayacağını biliyoruz ama Marlena’nın akıbetinden bahsedilmeliydi diye düşünüyorum.

2

ESKİ EV, ESKİ DOSTLAR

New York’a dönüyoruz ve kadro tamamen yenileniyor. Frank ve Amy bir yandan fotoğraf ve ardındaki politik şantaj gizemini çözmeye çalışırlarken diğer yandan Billy Russo hastanesinden firar ediyor, yavaştan terör estirmeye başlıyor. Geçen sezondan hatırlayacağımız Dinah Madani ise Castle’dan Billy’i yakalamasını istiyor. Artık Frank Castle’ın başında iki büyük dert var ve kimsenin öldürmekle ilgili derdi yok. Karşımıza çıkmaya başlayacak olan şiddet festivaline sağlam bir zemin oluşturulduğu için memnun oluyoruz ve son ana kadar asla ara vermeyecek bir savaşın içine dahil oluyoruz.

Evet, şiddet fazlaca var. Ama anlamlı da olması gerekiyor. Elinde tabanca ve makinelilerle sağa sola sıka sıka giden bir adamla seyirci arasında bağ kurmak çok zordur. Punisher dizisi ise ilk sezonunda bu mevzuyu sadece Frank’in ölü ailesi üzerinden yaratılacak dramatik bir motivasyonla çözebileceğini düşünerek hata yapmış, empati olasılığı alçaklarda seyreden bir ilk sezon ortaya koymuştu. Artık dostlar çok daha önemli, tehdit çok daha büyük ve namlular hiç olmadığı kadar birbirine yakın.

6

 

Elbette bu ortamın yaratılması için sadece Frank Castle’a yeni motivasyonlar vermekle kalınmamış, aynı zamanda her bir yan karaktere de hatrı sayılır kıymetler verilmiş. Birkaçı hariç (onlara da geleceğim) hiçbiri sıkıcı değil, amaçsız değil, gerizekalı değil. Bu çok önemli. Dizinin sağlam adımlarla ilerlemesi gereken bir yol var ve her bir yan karakter buna katkı sağlamayı başarmış.

Amy hayata karşı tecrübesiz bir karakter. Bütün arkadaşlarını elindeki önemli birkaç fotoğraf dolayısıyla kaybetmiş ve bir bakıma çaresizce ölümü bekliyor. Frank Castle ile tanışıyor. Fakat o da karşısındakilerden çok farklı değil. Belki daha vahşi. Yine de iyi bir insanla beraber yola çıktığına çok geç ikna oluyor ve bu süreç Frank ile aralarında izlemesi keyifli, bununla beraber anlamlı bir ilişkiyi doğuruyor.

5

Geçen sezon boyunca ‘’Öldürmek ne kadar doğru?’’ sorusu üzerinde duran dizi artık tüm bu sıkıntısını aşmış ve Amy ile başlatılan yeni bir sorgulamayı önümüze sunmuş: ‘’Kimi öldürmek doğru, kimi değil?’’. Bu sefer soruyu incelerken öfleyip püflemiyoruz zira taktik değişmiş. Her gelenin başrole jenerik tavsiyeler verip geçtiği bir anlatımdan sıyrılıyoruz ve sorgulamayı karakterler üzerinden alt metne yerleştiriyoruz.

Bir diğer sağlam karakter Curtis. Curtis ilk sezonda da samimi bir kişiliğe sahipti. Artık tamamen bizden biri. Ben şahsen sezon boyunca onunla üzüldüm, onunla sinirlendim, onunla keyiflendim. Frank gibi bam bam ilerleyen bir karakterin yanında her zaman Curtis’e ihtiyaç var.

Gelelim sıkıntılı karakterlere. Dinah Madani ve Dr. Krista Dumont ciddi anlamda vakit ayrılmış iki karakter. Billy Russo’nun etrafında savrulan iki insan. Çok dertliler, aman aman ne dertliler. Sürekli duygusallar. Sıkıcılar. Tamam, sorunlarını anlayabiliyorum ama bunu anlamam için 2 bölüm yeterliydi. Önceki incelemede de bahsettiğim gibi 13 bölüme uzatılması için zorlanmış karakterler. Pekala sezon finalindeki görece tatmin edici kavgaları dizinin yarısında da sonuçlanabilirmiş. Pfff.

8

BILLY RUSSO DEMİŞKEN

Billy Russo hafızasının ciddi bölümünü yitirmiş ve kendisini bu duruma sokan Punisher’ın kim olduğunu unutmuş durumda. Psikolog Krista ile aralarında özel bir ilişki var ve bu ilişki Russo’nun Jigsaw’a dönüşmesine yardımcı oluyor. Bu dönüşümü izlemesi keyifliydi, Ben Barnes da geçen sezondan tamamen farklı bir karakter oynamayı iyi becermiş.

Russo yanına benzer sorunlar yaşamış insanları toplayarak tamamen askeri disiplinle yönetilen bir soygun ekibi kuruyor ve bu noktaya kadar Punisher Pilgrim ile ilgilendiği için Russo’nun önüne pek sorun çıkmıyor. Fakat hala rüyalarında beyaz kuru kafalar görmeye devam ediyor. Nihayetinde Castle’ı üzerinde kuru kafalı çelik yelekle görünce tamamen çıldırıyor ve ikili beklediğimiz çatışmayı başlatıyorlar. Final kapışmasını çok erken görüyoruz aslında. Zira sezon finali ciddi anlamda Pilgrim’e ayrılmış. Yani asıl kötü olarak John Pilgrim düşünülmüş diyebiliriz.

1

PEKİ GERÇEKTEN BİR KÖTÜ VAR MI?

John Pilgrim geçmişte kötü şeyler yapmış fakat tövbe edip hayatını ailesine adamış bir adam. Karısı hasta yatağına düşünce onu kurtaracak tek çarenin milyoner bilmem ne olduğunu biliyor ve istemeden de olsa bilmem nenin kölesi haline geliyor. Becerikli bir adam, Punisher’a yakın derecede iyi silah kullanıyor ve her şeyden önemlisi odaklanmış bir adam. Yer yer tanrıya sadık kalması gerektiğinin farkında, lakin karısını kurtarmak için gözünü karartması gerektiğini biliyor.

Pilgrim iç çekişmesi ilgi çekici bir şekilde işlenmiş derin biri. Saf kötülüğün yansıması asla değil. Hikaye de karakterin en çok Punisher kadar kötü bir adam olduğunu finalde açıklamış aslında. Fotoğrafları ele geçirmeye çalışan bilmem neyi öldürdükten sonra Amy ile birlikte arabaya binmeye hazırlanan Castle o sırada çocuklarını kurtarıp arabaya bindirmeye çalışan Pilgrim ile göz göze gelir ve dizi 13 bölüm boyunca vermek istediği mesajı vurucu bir anla seyircisine aktarır. Söz yok, veda yok, sadece bakışlarıyla her şeyi anlatan iki büyük oyuncu var. Mesaj ise şu: İyiler veya kötüler önemli değil, sadece ölmeyi hakedenler ve yaşamayı hakedenler var.

7

Jon Bernthal yine döktürmüş, Punisher rolüyle esip gürlemiş. Bu sefer kendisine at koşturabileceği daha geniş bir alan tanıyan senaristlere de özellikle teşekkür etmek lazım. Aynı şekilde John Pilgrim de hatırda kalacak kötü adamlardan olmuş.

Sağlam çatışma sahneleriyle, çok iyi, iyi ve görece iyi oyunculuklarıyla, sürükleyici kurgusuyla ve sıkmayan senaryosuyla ilk sezonunun asla gerisine düşmeyen, bazılarınız için önüne bile geçecek olan tertemiz bir sezon izlemiş olduk. Finalde malum ikonik Punisher karesiyle bitirmeleri de acımasız olmuş. Umarım karakter MCU içinde harcanmaz ve kendine yakışır bir yer bulur.

Elveda demeden önce araya kaynayan birkaç nota değinelim isterseniz.

• Karen Page bir bölümlük Frank’i ziyaret etmiş ve gerçekten HİÇBİR işe yaramayarak veda etmiş. Ağzından, öncekilerden farklı tek bir cümle çıksaydı emin olun şikayet etmezdim.
• Mahoney ve Turk de Daredevil’dan Punisher’a sıçramış sevdiğimiz karakterlerdendi. Kendilerini tekrar görmek cidden hoştu.

[aas_zone zone_id="66334"]
Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dizi
Arif Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla Dizi

Disney-Plus_238738

Disney+ Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler!

Orkan14 Nisan 2019
Phineas_green_hair

“Phineas and Ferb” Filmi Geliyor!

Orkan12 Nisan 2019
img_4397.jpg

Disney+’ın Çıkış Tarihi ve Fiyatı Belli Oldu

Orkan12 Nisan 2019
1

Disney+ Dizisi “Falcon and Winter Soldier” Duyuruldu!

Orkan12 Nisan 2019
img_4397.jpg

Disney+ Bugün Yeni Haberler Açıklayacak

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
img_4392-1.jpg

Lucifer 4. Sezonu Ne Zaman Yayınlanacak? (Fragman)

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
MCU-Disney-Plus-SR

Disney+ için İki Tane Daha Marvel Projesi Duyuruldu!

Orkan11 Nisan 2019
Disney-Plus_238738

Disney+ Kasımda Kullanıma Açılabilir

Orkan11 Nisan 2019
Editorial use only. No book cover usage.
Mandatory Credit: Photo by Marvel Studios/Kobal/REX/Shutterstock (5886221t)
Jeremy Renner
Captain America - Civil War - 2016
Director: Anthony Russo / Joe Russo
Marvel Studios
USA
Scene Still
Action/Adventure

Disney+ Jeremy Renner’lı Hawkeye Dizisi Çekiyor!

Orkan10 Nisan 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2019 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.