Dizi

Punisher 2. Sezon Spoilersız İnceleme: Daha Sert, Daha Kanlı, Daha Punisher!

Punisher 2. Sezon Spoilersız İnceleme: Daha Sert, Daha Kanlı, Daha Punisher!
Arif Emre

Netflix’in son ”kaydadeğer” Marvel dizisi olan Punisher, hem bu sebeple hem de ilk sezonunun verdiği gazla başına heves dolu şekilde oturduğum bir diziydi. Ve diziye dair kafamda oturttuğum tek ön yargısal soruyu ilk dakikadan itibaren defalarca olumlu cevapladığı için de kendisine teşekkür ediyorum. Soru ne miydi?

Artık karşımızda gerçek bir Punisher var mı?

Benim de içinde bulunduğum pekçok hayranın ilk sezondaki temel şikayeti, Daredevil’ın 2. sezonunda halihazırda eğilmiş olduğumuz ”Öldürmenin onuru” meselesini yeniden odağa yerleştirmesi ve sezona yaymasıydı. Bu elbette karakterin yapıtaşlarını oturtma bakımından önemli bir konu çerçevesi fakat görmek istediğimiz cezalandırma sahnelerinin önüne geçmesi asıl sıkıntıyı doğurmaktaydı. Artık bir konuda rahat olabilirsiniz ki 2. sezon istemediğiniz kadar Castle vahşeti, kan, aksiyon ve acımasızlık içeriyor.

Bu noktada bir diğer teşekkür kerografi ekibine gitmeli. Kesinlikle farkedeceğiniz üzere dopdolu dövüş ve çatışma sahneleriyle bezenmiş bölümler izliyoruz. Tempo bir an olsun kesilmiyor, her bölüm en az bir aksiyon sekansına yer vermeye gayret ediyor.

Öykü boyunca nefes almamıza bir an olsun izin verilmemesinin tek sebebi var. Sezon iki ana kötüye sahip ve ikisi de en az Punisher kadar vahşi, biçe biçe giden karakterler. Ki kurgu da buna göre kurulmuş, paralel ilerleyen iki hikaye arasında baş karakterlerimiz amansızca savrulmuş. Sanırım fragmanlarda bahsedildiği için kötüleri inceleyebiliriz.

the-punisher-1-e1547220637439

Kiminle Uğraşıyoruz?

Karşımıza çıkan ilk düşman eski bir isim. Geçen sezonda Frank’in ağzını bir yana burnunu bir yana dağıttığı Billy Russo. Kendisi gözlerini bir hastanede açmakta ve günden güne iyileşmekte. Lakin gördüğünüz gibi yüzü hiçbir şekilde iyileşemeyecek ve hayatı boyunca ”Kötülüğü dışa vurmuş” şekilde yaşamak zorunda. Psikolog Krista Dumont’un rehberliği altına giren Russo sezon içerisinde inanılmaz bir gelişim sergiliyor ve tam anlamıyla Jigsaw’a dönüşümünü zevkle izliyoruz. Anlayacağınız Russo’ya geçen sezon ısınmıştık, bu sezon hayran kalmaktayız.

Elbette yeni bir düşmanımız da var. John Pilgrim. Kendisi karmaşık bir karakter. İçinde fırtınalar kopan biri. Bu fırtınaya girmek istemiyorum zira dizi karakteri incelemek için tüm sezonu kullanmış ve belli ki bunu diziyi izlerken keşfetmenizi istiyor. Öyle ki fragmanlarda kendisinin kişiliği çok çarptırılmış, pekçok hazine diziye bırakılmış.

Russo’nun ilerleyişi pazarlama sürecinde kullanıldığı için rahatça bahsedebiliriz ama Pilgrim hakkında tek bir söz hakkımız var. John Pilgrim sezonun sonuna gelindiğinde bazılarınız için Frank Castle’dan daha haklı bir karaktere dönüşebilir. Empati duygunuz tavana vurabilir.

5b117833ebcbf

Belli ki karakter odaklı bir hikaye?

Aynen öyle. Castle’ın kişiliğinin tam anlamıyla istediğimiz noktaya oturduğunu söyledik, Russo ve Pilgrim’i de yeterince övdük. Ama bu kadar değil. Eski ve yeni pekçok yan karaktere de kıymet veren ve bu kıymeti çok doğru noktalarda kullanan bir dizi Punisher. Amy, Curtis, Krista ve spoiler edemeyeceğimiz birkaç eski karakter var ve her biri içine girip elinizde bir fenerle karanlık noktalarını ziyaret etmek isteyeceğiniz karakterizasyonlara sahip.

Amy sezonun öne çıkan karakterlerinden. Frank’in ölmüş kızına yakın bir yaşta. Haliyle Punisher’ın -sorgulanabilir- korumasının altına girdiği ilk andan sonuna kadar Frank Castle ile izlemesi keyif ve huzur veren bir ilişki içine girmekte. Öncelikle karakter hoş tasarlanmış. Ergen tavırları, sivri dili ve Frank’in tüm bu şeylere verdiği tepkiler çok doğal. Uzun zamandır Punisher’a ”Aksiyonun göbeğinden” çıkıp gelmemiş sıradan birinin eşlik etmesi Punisher’ın bir başka karakter parçasına daha destek sağlamış. Jon Bernthal’in muazzam oyunculuğuyla, kanlı bir yüzün arkasına gizlenmiş bir babanın duygularına erişebiliyoruz.

the-punisher-season-2_1547210747450

Hiç mi topallayan bir durum yok?

Birçok dizi gibi Punisher da çok fazla karakter içermesinin cefasını çekiyor ve ister istemez bazı karakterler zirveye oynarken bazıları sinir bozucu olmaktan ileriye gidemiyor. Dinah Madani. Kendisi geçen sezonda Russo’nun kuklası olmuş ve sezon finalinde kafasına bir kurşun yemişti. Belli ki ciddi bir psikolojik sıkıntı yaşamakta, vicdani sancılar çekmekte. Ama buna ne kadar ihtiyacımız var emin değilim. Senaristler biraz daha doğru yerlere kazıp değerli madenler çıkarabilirmiş, fakat şu haliyle sahneleri geçmekten kendinizi alamıyorsunuz. Kanun tarafını üstlenecek daha sağlam biri halihazırda varken Madani’ye ihtiyaç da kalmıyor aslında. Aynı görevleri pekala spoiler veremeyeceğimiz şahıs da üstlenebilirdi. (Spoilerlıda konuşacağız hepsini, rahat.)

Bir diğer sıkıntı da sezonun 13 bölüm olmasından kaynaklanıyor. Bazı meseleler çok sündürülmüş, başta heyecan vericiyken yavaş yavaş umursama barajının çok aşağılarına düşmüş. Son 4-5 bölüm inanılmaz finaliyle bu sıkıntıları gideriyor fakat o noktaya kadar birtakım mevzular can sıkıyor.

the-punisher-season-2-frank-castle-1546531258

Her ne olursa olsun Punisher’ın 2. sezonu sırf Frank Castle’ı sağlam bir kaosun içinde hak ettiği yere koyarak işlemesiyle tüm eksileri önemsenmez duruma getirmeyi başarmış. Yani 18 Ocak Cuma günü geldiğinde ilk yapacağınız şey Punisher’a girişmek olsun. Sonrasında ise buralara tekrar uğrayın ve hikayenin derinliklerine girdiğimiz, dolu dolu ve rahat rahat sezonu konuştuğumuz spoilerlı incelememizi okuyun. O zamana kadar, iyi seyirler!

EKLER

Araya sıkıştırılmayacak kadar önemli bulduğum ama kaçırmayı da istemediğim birkaç yorumu buraya topladım. Bakalım.

  • Spoilerlıda daha çok bakarız ama şunu söylemek gerek: Curtis sezonun aslında en kral karakteri. Frank sağa sola ölüm yağdırırken vicdan tarafını çok sağlam temsil etmiş.
  • Müzik kullanımları muhtemelen Marvel-Netflix dizileri arasında en dolu olan sezon Punisher 2. sezonuydu. Çok fazla müzik kullanılmış ve her biri belli başlı senaryosal duyguları geçirmekte çok başarılı. Daredevil’ın koridor sahneleri gibi Punisher’ın şarkı listesine de tekrar tekrar göz atacağız gibi.
  • Ve tabii son bölümü özellikle övmem gerek. Benim için en iyi dizi finallerinden biriydi. Pekçok vurucu ve duygusal anın ardından son sahneyle birlikte coşku denizlerinde yüzmemeniz imkansız.
  • Hadi izleyin gelin.

[aas_zone zone_id="66334"]
Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dizi
Arif Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla Dizi

Disney-Plus_238738

Disney+ Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler!

Orkan14 Nisan 2019
Phineas_green_hair

“Phineas and Ferb” Filmi Geliyor!

Orkan12 Nisan 2019
img_4397.jpg

Disney+’ın Çıkış Tarihi ve Fiyatı Belli Oldu

Orkan12 Nisan 2019
1

Disney+ Dizisi “Falcon and Winter Soldier” Duyuruldu!

Orkan12 Nisan 2019
img_4397.jpg

Disney+ Bugün Yeni Haberler Açıklayacak

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
img_4392-1.jpg

Lucifer 4. Sezonu Ne Zaman Yayınlanacak? (Fragman)

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
MCU-Disney-Plus-SR

Disney+ için İki Tane Daha Marvel Projesi Duyuruldu!

Orkan11 Nisan 2019
Disney-Plus_238738

Disney+ Kasımda Kullanıma Açılabilir

Orkan11 Nisan 2019
Editorial use only. No book cover usage.
Mandatory Credit: Photo by Marvel Studios/Kobal/REX/Shutterstock (5886221t)
Jeremy Renner
Captain America - Civil War - 2016
Director: Anthony Russo / Joe Russo
Marvel Studios
USA
Scene Still
Action/Adventure

Disney+ Jeremy Renner’lı Hawkeye Dizisi Çekiyor!

Orkan10 Nisan 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2019 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.