Basın Bülteni

Netflix’ten Yabancı Ülke İçerikleri İzleyebilirsiniz, VPN nedir?

Netflix’ten Yabancı Ülke İçerikleri İzleyebilirsiniz, VPN nedir?
Emre Türkoğlu

VPN Nedir? Ne İşe Yarar? Netflix VPN

 

VPN nedir? VPN ile internette coğrafik konumunuzdan dolayı maruz kaldığınız içerik kısıtlamalarını ve erişim engellerini aşabilir misiniz? Netflix VPN ne işe yarar? Netflix’in diğer ülkelerdeki içeriklerini VPN ile izleyebilir misiniz?

 

 

VPN Nedir?

 

VPN (Sanal Özel Ağ), sanal olarak fiziksel coğrafik sınırları herhangi bir sınıra takılmadan aşmanızı sağlayan ve bunu yaparken internet ile kullandığınız cihaz arasında şifreli bir iletişim oluşturan yaklaşık otuz senelik bir teknolojidir. VPN programları ile Netflix’in ABD içeriklerine ulaşmak mümkün.

 

 

VPN programları size siber özgürlük ve siber güvenlik sağlar. VPN programlarının sağladığı siber özgürlük, internette bulunan içeriklere herhangi bir IP adresi kısıtlamasına takılmadan erişmenizi sağlar. VPN programlarının sağladığı siber güvenlik ise dilediğiniz içeriğe ulaşırken IP adresinizin gizlenmesi ve aktivitelerinizin hangi konumdan ve cihazdan gerçekleştirildiğinin maskelenmesidir.

 

 

VPN Ne İşe Yarar?

 

VPN programları size çevrimiçi içerik özgürlüğü sunar. Gerek devletler tarafından uygulanan erişim engellerini gerek bazı web site ve platformların coğrafik hizmet kısıtlamalarını VPN ile aşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken VPN ile konumunuzu izlemek istediğiniz içeriğin mevcut ülkesi olarak sanal bir şekilde değiştirmek.

 

 

Örneğin, akıllı televizyonunuza VPN indirdikten sonra Netflix’in diğer ülkelerdeki içeriklerini konumunuzu değiştirerek izleyebilirsiniz. Netflix’in sunduğu dizi ve film içerikleri ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Bunun sebebi telif haklarıdır. Hulu gibi hizmetler ise ABD dışında bir ülkeye hizmet vermediği için bu platformların içeriklerini ABD harici bir konumdan izleyemezsiniz.

 

VPN programları ile seyahate çıktığınızda ülkenizde izlediğiniz içerikleri internete kendi ülkenizde bulunan bir sunucu üzerinden bağlanarak izlemeye devam edebilirsiniz. Bu şekilde gittiğiniz ülkedeki erişim engellerini de aşabilirsiniz.

 

Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, internet sansürünün genellikle otoriter devletler tarafından bireyler arası iletişimi kısıtlamak amacıyla uygulanabileceğini belirtiyor.

 

Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirliklerinde WhatsApp, Facetime, Telegram, Skype ve Snapchat gibi uygulamalar erişime engellidir. İran’da Telegram ve Instagram erişime engellidir. Çin’de neredeyse bütün popüler web site ve uygulamaların erişime engelli olduğunu söyleyebiliriz. Çin’de Google ve Wikipedia dâhi erişime engellidir. Çin’de VPN programının satışını yapmak engellidir ve Çin’de çalışan az VPN programı bulunmaktadır. Çin, elinden geldiğince VPN programlarını engellemektedir.

 

Coğrafik engellemeleri VPN ile aşabilirsiniz. Kullandığınız VPN programı aynı zamanda cihazınızın internet ile olan iletişimini şifreleyeceği için internet bağlantınız üzerinden verilerinizin çalınmasını engelleyebilirsiniz. Özellikle seyahatler sırasında hücresel verinizi kullanmadığınız anlarda ücretsiz Wi-Fi ağlarından yararlanıyor olabilirsiniz. Ücretsiz Wi-Fi ağları verilerinizi kaydediyor olabilir veya ağ üzerinde verilerinizi çalmak için siber saldırganlar veri trafiğinizi gözetliyor olabilir.

 

 

VPN ile Hulu, Apple TV, Showtime, BBC, Amazon Prime Video, HBO ve benzeri gibi platformların içeriklerine sanal olarak konumunuzu değiştirerek ulaşabilirsiniz.

 

VPN programı ile sanal olarak dilediğiniz içeriğe ulaşmak ve bu sırada hem güvenliğinizi sağlamak hem de bant genişliğinidüşürmemek istiyorsanız seçtiğiniz VPN programının ücretsiz olmasından kaçının. Ücretsiz VPN programları yüksek bant genişliği sağlamayabilir. Ücretsiz VPN programları çeşitli cihazlarda çalışmayabilir.

 

Seçtiğiniz VPN programı sınırsız bant genişliği sağlarsa dizi ve film içeriklerini kotanızı doldurmadan yüksek çözünürlüklü bir şekilde izlemeye devam edebilirsiniz. Seçeceğiniz VPN programında aramanız gereken en önemli özelliğin kayıt tutmaması olduğunu da unutmayın.

 

 

 

 

VPN programları ile internetteki her içeriğe ulaşabiliyor olmanız yasal olmayan aktiviteler gerçekleştirmenizin bir özgürlük olduğu anlamına gelmez. VPN programları veri gizliliği ve güvenliği için kullanılmalı ve yasal olmayan aktiviteler için kullanılmamalıdır.

 

 

 

[aas_zone zone_id="66334"]
Yorumları Gör (1)

1 Yorum

  1. Avatar

    berke tuncer

    21 Şubat 2020 at 01:09

    hoş güzel bilgi ama netflixe kendi hesabımızdan mı giricez yoksa başka ülke hesabı gerekecek mi?

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basın Bülteni
Emre Türkoğlu
@trkglemre

İletişim / contact; emre@cizgiroman.com

Daha Fazla Basın Bülteni

01

Karanlık İstila Bölüm Bir Kapak Galerisi: “Seç, Beğen, Al!”

M. Engin Topaloğlu22 Mayıs 2019
Kapak A-1

Merakla Beklediğimiz Yerli Çizgi Roman “Karanlık İstila” İlk Sayısıyla Yakında Raflarda! – Okuyucu Dostu Ön İnceleme

M. Engin Topaloğlu22 Mayıs 2019
img_4540.jpg

Overwatch’ın Yeni PvE Görevi Storm Rising Başladı

Emre Türkoğlu17 Nisan 2019
img_4391.jpg

Black Desert’te Ellie’nin Gizemli Su Festivali başlıyor!

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2019 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.