İnceleme

Katamari Damacy Reroll İnceleme

Katamari Damacy Reroll İnceleme
Baha Tan Oral

Bazı oyunlar vardır bir bakışla sanat eseri olduğunu belli eder. Journey, Griss, Okami… İşte Katamari de o oyunlardan birisi.

Kökeni PlayStation 2’ye dayanan Katamari, çıkış yaptığı yıl PlayStation’un efsaneleri arasındaki yerini almıştı. Katamari’nin üzerinden geçen 14 yılın ardından Bandai Namco bizleri güzel bir remaster ile sevindirdi.

Katamari Damacy Reroll adındaki remaster projesini duyunca “Ne gerek vardı ki” demedim desem yalan olur fakat bu söylenmem boşaymış. Katamari’yi oynamayı özlediğimi fark ettim. Peki bu oyunu 14 yılın ardından hala heyecanla oynamama sebep olan şey neydi?

Katamari’nin en önemli özelliklerinden birisi Katamari’yi yapan kişinin heykeltıraş olması. Katamari’ye bir oyun mantığıyla değil de bir sanat eseri mantığıyla yaklaşıldığını ilk bakışta hissediyorsunuz… Katamari farklı bir oyun. Babamız kosmosun kralı, bize de onun verdiği görevleri yapmak düşüyor elbette. Babamızın isteklerine göre çeşitli nesneler topluyoruz. Kafanızı karışmış olabilir o yüzden sizlere mekanikten bahsedeyim.

Katamari’de karakterimiz 1cm büyüklüğünde bir top ile yola başlayıp verilen kısıtlı sürede bu topu babamızın istekleri doğrultusunda büyütüyor. Bu küçük top dokunduğu her şeyi içine çekme özelliğine sahip. Ama tabiki 1cmken 1mlik bir şeyi içine almasını bekleyemeyiz, işte bu yüzden küçük küçük nesneler toplayarak büyüyor, babamızın isteklerini yerine getiriyoruz. Her bölümün sonunda babamızın bize verdiği hediyeler ile ödüllendiriliyoruz. Bu hediyeler karakterimize takabildiğimiz kozmetiklerden oluşuyor.

Katamari Reroll grafik ve renk yenilemelerinin yanında kontrollerde de yeniliklere gitmiş, oyuncuların oyunu daha kolay anlamasına yardımcı olmuş.

Katamari Damacay 10-15 saat arasında oynama süresi olsa da ne zaman kendinizi gündelik hayatın stresinde boğulmuş hissetseniz girip bir şeyler yuvarlayıp eğlenebileceğiniz, müzikler ve görsel şölen eşliğinde rahatlayabileceğiniz bir oyun.

[aas_zone zone_id="66334"]
Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İnceleme

5-SAYI 2 SAYFALAR-2

“Ben Tuzak Kuranım, Ben Bir Avcıyım.” Karanlık İstila #2 ve #3 İncelemesi

M. Engin Topaloğlu7 Kasım 2019
kapak

Bir Zamanlar Hilal Şehri’nde… – Savage Avengers #1 İnceleme

M. Engin Topaloğlu19 Eylül 2019
batman-1

Çölde Veda Yürüyüşü – Batman: Last Knight On Earth #1 İnceleme

M. Engin Topaloğlu7 Eylül 2019
DceasedBanner-min

Zombi Batman’e Merhaba Deyin! – DCeased#1 Detaylı İnceleme

M. Engin Topaloğlu4 Ağustos 2019
chaosbane

Warhammer: Chaosbane İnceleme

Baha Tan Oral11 Haziran 2019
deathgarden-bloodharvest-tq

Deathgarden: BLOODHARVEST İnceleme

Baha Tan Oral11 Haziran 2019
hell let loose

Hell Let Loose İnceleme

Baha Tan Oral11 Haziran 2019
void bastards

Void Bastards İnceleme

Baha Tan Oral11 Haziran 2019
Screen Shot 2019-05-17 at 02.14.47

Ergenekon Destanı – Ejderhanın Rüyası İnceleme (Çekiliş)

Emre Türkoğlu29 Mayıs 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2019 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.