Basın Bülteni

Merakla Beklediğimiz Yerli Çizgi Roman “Karanlık İstila” İlk Sayısıyla Yakında Raflarda! – Okuyucu Dostu Ön İnceleme

Merakla Beklediğimiz Yerli Çizgi Roman “Karanlık İstila” İlk Sayısıyla Yakında Raflarda! – Okuyucu Dostu Ön İnceleme
M. Engin Topaloğlu

Merhaba Değerli Okuyucular,

Uzun bir aranın ardından yepyeni ve muhteşem bir inceleme ile karşınızdayım. Övdüğüm bu inceleme yazısının kaynağı elbette kalemim değil odak noktası bu eser olacak. Bildiğiniz üzere yakın zamanda Zahiri Yayıncılık’ın Yayın Yönetmeni Emre Çıldır ile bir röportaj yapmış ve Zahiri Evreni’ne ilişkin konuşmuştuk. Şimdiyse Zahiri Yayıncılığın ilk resmi basılı projesiyle karşınızdayız.

Karşınızda Hamdullah Şahin’in Yazdığı ve  Ayhan Hayrula’nın Çizdiği Karanlık İstila Bölüm Bir‘in “Ayrıntısız” İncelemesi:

Ön Bilgi: İnceleme için temel aldığım kriterler

1)Hikaye ve Hikaye Akışı

2)Çizim-Renklendirme

3)Fiyat

Bu kriterler doğrultusunda görüşlerimi size aktaracak ve herhangi bir puanlandırmada bulunmayacağım. Puanla değerlendirmenin pek sağlıklı olmadığı kanaatindeyim.

Yazmayı çok seven bir çizgi roman okuru olarak öncelikle hikayeye odaklanmak istiyorum. Hikayemiz özetle Tanrıların aktif olduğu günümüzü ve oluşturdukları düzen üzerinden ilerliyor. Bu düzendeki kilit karakterler en başta kısaca tanıtıldıktan sonra hikayeyi bir çok kişinin gözünden izleme imkanı buluyoruz. Bu da hem hikayenin gizemli olmasını hem de okuyucunun olaya genel olarak hakim olmasını sağlıyor.

Hikayenin akıcı oluşu ise oldukça önemli bir faktör, çünkü tüm sayıyı okumam 10 dakika civarı aldı ancak bu akıcılık bir anda yerini “Hikayenin devamı nerede?” hissine bıraktı.

Bu faktör merak açısından iyi bir gelişme iken aslında okuyucuya pek de bilgi verilmemesi bakımından bir eksiklik sayılabilir. Ancak Karanlık İstila’nın diğer yeni yeni çıkan yerli işlere göre en büyük avantajı çıkış periyodu oluyor. İlk üç sayının çizimlerinin tamamlanmış olması da çok yakında ikinci sayının bize ulaşacağının en önemli göstergesi ve ilk sayıyı tanıtımından bu yana ancak elimize almamız da bu çabanın en büyük sonucu diyebilirim.

Ana-Kapak

Karanlık İstila 01 – Ana Kapak

Hikayemizin temelinde bir kahraman(anti-kahraman da olabilir) belirttiğim bu düzene meydan okuma girişiminde ve tarafların hangi motivasyonlarla hangi eylemleri yaptıklarını anlamak zaman alacak gibi. Şu anki haliyle iki taraf için de iyi-kötü ayrımı yapmak çok kolay değil. Bir kötü karakter var gibi, ancak hikaye şu anki haliyle gelecek sayıda onu bile haklı çıkartabilir. Haliyle bu konuda net değilim. Nitekim hikayenin gelişmesiyle beraber karakterlerin altı doldurulacaktır.

Hikayenin temeliyle ilgili öne çıkan en önemli husus ise bu karakterlerin dayanağı olacaktır. Hitit Mitolojisinin temel alındığı Karanlık İstila’nın Tanrılar Dünyası’nda Yunan-Roma-İskandinav gibi yabancı diziler ve filmler yoluyla hayranlık duyduğumuz bu kültürleri bir kenara bırakıp Anadolu Kültürünün esintilerine kendimizi bırakmanın zamanı geldi gibi gözüküyor.

Karanlık İstila 01 - İç Sayfalar

Karanlık İstila 01 – İç Sayfalar

Çizimler, değerlendirme yetkinliğimin olmadığı bir alan olmakla birlikte göze batmayan, hoş ve ilgi çekici bir düzene sahip. Sayıyı okumamın bu kadar kısa sürmesinin en önemli sebeplerinden biri de çizimde beni rahatsız eden bir faktörün olmayışıdır diyebilirim.

Karanlık İstila 01 - İç Sayfalar

Karanlık İstila 01 – İç Sayfalar

Hikaye ve çizimin güzelliği sonucu yerli üretim bu projeyle gururlansak da okuyucunun ilgisini çeken en önemli faktör Türkçe bile olsa pahalı olan çizgi romanların fiyatıdır. Haliyle fiyatlar hakkında ortalama bir bilgi vermekte fayda görüyorum. Etiket fiyatı 12 TL olan 26 sayfalık epik çizgi roman Karanlık İstila’nın ilk sayısını indirimli fiyatıyla (10 TL)  Zahiri Comics‘ten olmak üzere çizgi roman dükkanlarından edinebilirsiniz. Belirttiğim linkten “limitli ve imzalı” ve varyant kapaklı versiyonlarına da uygun fiyattan ulaşabilirsiniz.

25–26 Mayıs 2019 tarihlerinde Ankara Comics and Art Festival (ACAF)’da satışa çıkacak olan Karanlık İstila için incelememiz şimdilik bu kadar.

Esen kalın!

[aas_zone zone_id="66334"]
Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basın Bülteni
M. Engin Topaloğlu
@engint21

19 Model Mühendis. Muzip ve Ciddi İnsan Oluşumu.

Daha Fazla Basın Bülteni

70E40329-76D0-42BC-ACD2-8C77BB4875DE

Netflix’ten Yabancı Ülke İçerikleri İzleyebilirsiniz, VPN nedir?

Emre Türkoğlu20 Şubat 2020
01

Karanlık İstila Bölüm Bir Kapak Galerisi: “Seç, Beğen, Al!”

M. Engin Topaloğlu22 Mayıs 2019
img_4540.jpg

Overwatch’ın Yeni PvE Görevi Storm Rising Başladı

Emre Türkoğlu17 Nisan 2019
img_4391.jpg

Black Desert’te Ellie’nin Gizemli Su Festivali başlıyor!

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2019 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.