Captain Marvel

Kahraman Tanıtımları: Captain Marvel Kimdir?

Kahraman Tanıtımları: Captain Marvel Kimdir?
Eren Ipeker

Bilim kurgu evreni, karşımıza birçok “uzaylı” sayabileceğimiz karakter çıkarttı. Çoğu zaman da bu karakterler yavaş yavaş insanların hayatlarına adapte olmaya çalıştılar.(Alien buna dahil değildir, onun iç organlarımıza adapte olmaya çalıştığı kesin.) Captain Marvel ise bu argümana tepki olarak oluşturulmuş bir karakter. O uzaylıların dünyasına alışmaya çalışan bir insan.

Bilirsiniz ki her çizgi roman karakterinin olağandışı bir origin hikayesi bulunmaktadır. Kimi zaman tıbbi bir deney, kimi zaman tedavi amaçlı yapılan işlemler, kimi zaman da radyoaktif bir örümceğin ısırması… Carol Danvers’ın süper kahramanlık macerası ise oldukça çetrefilli bir yoldan geçmektedir. Bu zorlu yolculuklar sonucunda da Captain Marvel adında zeki, zarif ve insan-uzaylı karışımı bir kadın oluşmuştur. Bu karakteri daha yakından tanımak isteyenleri hemen şöyle alalım. Bol radyasyonlu bir yolculuğa hazır olun.

captain-marvel-kerol-denvers-5670

Yazının başında da belirttiğim gibi Carol Danvers cidden büyük bir zekaya sahip. Liseyi bitirdikten hemen sonra U.S Air Forces’a katılmış ve bulunabildiği her ortamın en iyisi haline gelmiştir. Aradan çok zaman geçmeden Danvers birçok kişinin dikkatini çekmiştir ancak seçtiği kariyer babasıyla arasına soğukluk girmesine sebebiyet vermiştir. Carol’ın yeteneklerinin farkına varanlar arasında CIA, NASA gibi kurumlar da bulunmaktadır. Carol bu kurumların çoğunda görev almış ve neredeyse görevlerinin hepsini başarıyla yerine getirmiştir. Hatta Arabistan yakınlarındaki bir Air Force görevinde, Carol’ın uçağı düşürülmüş ve kendisi ele geçirildikten sonra birkaç gün boyunca Ghazi Rashid tarafından işkence maruz kalmış, tüm bunlara rağmen de kaçıp kurtulmayı başarmıştır.

CIA’in ardında da Carol Danvers’ın Nick Fury ile olan macerası başlamıştır. Carol bu görevlerde sadece başarısını sergilemekle kalmamış, onun için çok özel olan biriyle de tanışmıştır. Adı James Howlett Logan olan birisiyle. Evet, ne siz yanlış okudunuz ne de ben yanlış yazdım. Danvers, Logan(Wolverine)’la bir süre boyunca çalışmış hatta aralarında aşka dayalı bir bağ bile oluşmuştur. Carol ve Logan, Sabretooth’a karşı savaşmış ve birçok kez birbirlerinin hayatlarını kurtarmışlardır. Bütün bunlara rağmen Carol Danvers’ı, Captain Marvel’a çevirecek olayın yaşanması için onu bekleyen bir kariyer basamağı daha vardır. NASA devri.(Yabancı kaynaklarda genel olarak Captain Marvel için Ms.Marvel kullanılmıştır. Ancak son çıkan çizgi romanlarda Ms.Marvel, Kamala Khan’dır.)

comics%20captain%20marvel%201920x1080%20wallpaper_www.paperhi.com_50

Tüm bu olaylar yaşanıp, Carol bir KGB hapishanesinde tutsak edildikten sonra onu NASA’nın Cape Cavernal üssünün güvenlik direktörü olmak gibi mühim bir görev beklemektedir. Carol Danvers’ı bir süper kahraman haline getirecek olan olay da burada yaşanacaktır. NASA uzay ile hep bir iletişim içerisinde olduğu için Kree Uygarlığı da dünyada olup bitenden haberdardı.

Carol, NASA’da çalışmaya başlayınca görevlerinden birisi de Mar-Vell adındaki bir Kree askerinin özelliklerini ve kimliğini ortaya çıkarmak olmuştur. (Mar-Vell’ın bir diğer adı Doctor Walton Lawson’dır. Bu kimliği, NASA’ya sızıp içeriden bilgi alabilmek için kullanmıştır.). Çizgi romanlarda Mar-Vell adındaki karakter Captain Marvel olarak geçer ve devamında bir mücadele esnasında ölür. İlerleyen dönemlerde güçlerini kazandıktan sonra Ms.Marvel olarak bilinen Carol Danvers onun ismini alarak suçla savaşır. İşin merak edilen kısmı şu: Mar-Vell nasıl öldü ve Carol Danvers güçlerini nasıl aldı?

Doctor+Walter+Lawson-social

Bahsettiğim bütün olaylar dev bir karmaşanın parçalarıdır. Mar-Vell, Kree Uygarlığından Dünya’ya araştırma yapmak amacıyla gelirken, bulunduğu geminin kaptanı Yon-Rogg’un Mar-Vell’a karşı geçmişe dayanan nefreti de gittikçe büyümüştür. Mar-Vell’ın NASA’da Doktor Walter Walson olarak çalıştığı zamanlarda Yon-Rogg, yine NASA’da çalışan Carol Danvers’ı kaçırmıştır. Yazının daha önceki bölümlerinde de belirttiğim gibi Carol ve Mar-Vell arasında bir ilişki bulunmaktadır. Bunun üzerine Mar-Vell, Danvers’ı kurtarmaya gittiğinde orada yaşanan belirli mücadeleler sonucu Kree Psyche-Magneton adı verilen madde patlamış ve Mar-Vell’ın ölümü ile sonuçlanmıştır. Bir de aşırı radyasyondan dolayı Carol Danvers’a güçlerini vermiştir.

İlerleyen süreçte, Carol Danvers NASA’daki görevi olan Mar-Vell’ı yakalamayı başaramayınca, görevinden alınmıştır. Güçlü bir karaktere sahip olan Danvers hayattan kopmamış, uzay endüstrisinde yaşadıklarını bir kitapta birleştirmiştir. Aynı zamanda Daily Bugle’da dergi editörlüğü yapmıştır.

marvel ca

Captain Marvel’ın en önemli özelliklerinden birisi uçabiliyor oluşudur. Kanımca, havadaki birlikler yeterince güçlü oldukça zarar alma oranları azalmaktadır. Bu durum itibariyle Captain Marvel bir nevi kendisinin kalkanıdır. Tabi ki de Captain Marvel’ın tek gücü uçmak değildir. Bunun yanında elinden oldukça güçlü enerji topları atabilmektedir. Ayrıca birçok kahramandan daha dayanıklı ve güçlüdür.

İlk olarak, Marvel Super-Heroes #13 (1967) sayısında ortaya çıkan Carol Danvers, Captain Marvel olmadan önce çok fazla ve farklı aşamalar geçirmiştir. Bu aşamalarda güçlerini geliştirip Binary, Warbird ve yazının başlarında bahsettiğim Ms.Marvel gibi karakterlere dönüşmüştür. Bu yolda Earth-616’da Avengers’ta ve Starjammers’ta görev almıştır. Diğer dünyalardan olan Earth-398’de de Lady Marvel olarak savaşmıştır.

 

Bu naçizane, ilginç karakterimizin filmi 8 Mart 2019 tarihinde vizyona girmekte ve başrode Carol Danvers olarak göreceğimiz Brie Larson bulunmakta. Genel bilgiye göre film 1990’larda geçecekmiş. Umarım, karakterin belirli özellikleri bu filmde ön plana çıkarılır. Esen Kalın…

Yorumları Gör (3)

1 Yorum

 1. Inhuman

  5 Mayıs 2018 at 15:50

  Haha konuyu görünce aklıma geldi, bana Captain Marvel’ı soran arkadaşa kısaca tanımlama yapmıştım onu kopyala-yapıştır yapayım:

  “Uçabiliyor enerji toplayıp atabiliyor, süperinsan gücünde kanka.
  Ama kendini beğenmiş, kraldan çok kralcı, dırdırcı, liderlik taslayan, kayıt yasasının baş yürütücüsü, erkek fatma bir karı
  bol bol kadın testosteronu izlicez yani”

  • spider-optik

   5 Mayıs 2018 at 18:56

   woow kısa ve öz

 2. Serhat

  5 Mayıs 2018 at 19:49

  7. Hissi unutmuşsunuz

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captain Marvel

Daha Fazla Captain Marvel

img_4397.jpg

Disney+ Bugün Yeni Haberler Açıklayacak

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
2F1EDCD4-1C90-486C-9C24-C20210C8C0F9

Captain Marvel Yeni Karakter Posterleri!

Betül Karataş17 Ocak 2019
42C0B6B9-C95D-409A-A2D7-FCCA459801ED

Captain Marvel “Special Look” Fragmanı ve Posterleri Yayınlandı!

Betül Karataş8 Ocak 2019
e565dce3116aa20c423f6e729f48e39b

Marvel’ın Patronu Captain Marvel’ın Son Durumu Hakkında Konuştu!

Barış Çakır7 Ocak 2019
49151665-664D-4539-846D-6C2922E2670D

Captain Marvel Filminin Süresi Belli Oldu!

Betül Karataş5 Ocak 2019
captain-marvel-costume-brie-larson-mcu-movie

Captain Marvel’dan Yeni Fragman Geldi!

Arif Emre4 Aralık 2018
cm

EN GÜÇLÜ AVENGER İLE TANIŞIN: Captain Marvel, Entertainment Weekly Dergisinin Kapağında!

Mustafa Akkuş5 Eylül 2018
KHJKJHKJHK

Toparlıyoruz: Captain Marvel Filmi İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey!

Arif Emre30 Temmuz 2018
7msglwhfif311

Captain Marvel’ın Pek Bilinmeyen Yönleri #1

Barış Çakır12 Temmuz 2018

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.