Marvel

Kahraman Tanıtımları: Sentry Kimdir?

Kahraman Tanıtımları: Sentry Kimdir?
Arif Emre

Uzun bir aradan sonra ”Kahraman Tanıtımları” yazı dizisi ile Marvel evrenini didik didik etmeye devam ediyoruz. Bu incelemenin odağı büyük istekleriniz sonucu Sentry olacak. Marvel’ın ”Superman Trendi” ile ortaya attığı karakter, 2000 sonrası büyük sükse yapmış ve karakterizasyon olarak kalplerde hoş bir yer edinmiştir.

Kendisi bir zamanlar Marvel’ın en güçlü kahramanı olarak biliniyordu. World War Hulk’ta Hulk’u yere seren asıl kişi olmuş, Siege’de ise Ares’i organlarına ayırmıştı. Haliyle ölümü de baya ses getirmişti. Ha bu arada evet öldü.

sentry_marvel_fan_art_by_jor_el__by_robertdarksentry-d8k45oe

Hafif bir giriş yaptıktan sonra hayırlısıyla Sentry’nin hikayesine dalalım. Zira en iyisi, en baştan almak…

Sentry’nin güçlerini kazanması, çok bilindik bir süper kahraman hikayesine dayanır. İsmi bile bilinmeyen bir profesörün hazırladığı gizli formülü bilmeden etmeden kafaya diken Robert Reynolds, aşırı büyük bir güce kavuşur. Güçlerini biraz biraz çözdükten sonra yaptığı ilk iş lisede kendisine sürekli sataşan okul abisini cezalandırmak olur.

doomsday-vs-hulk-and-more-dc-goes-up-against-marvel-who-wins-sentry-sure-does-like-r-495756

O dönemler Fantastic Four yeni yeni ortaya çıkmış, Spider-Man ise ünlülüğünün ilk dönemlerini yaşıyordur. Tüm bunlardan etkilenen Robert, kendisine bir kostüm diker ve hevesle kahramanlar dünyasına atılır. Kendisi de genç olduğu için Spider-Man’i örnek almış ve onun yolundan gitmiştir. Kısa sürede X-Men ile müttefik, Reed Richards ile arkadaş, Hulk ile dost olmuştur. Her şey günlük gülistanlıktır. E tabi işler öyle sürmeyecek…

Sonradan Sentry’nin, kendisinin karanlık tarafı olduğunu öğreneceği bir düşmanın ortaya çıkmasıyla Robert’ın hayatı kabusa döner. Void karşısındakinin korkuları ile güçlenen, Sentry’den bile kat kat güçlü bir yaratıktır. Yaptığı ilk iş Hulk’u kontrol edip Manhattan’da 1.5 milyonluk bir katliam olunca Robert onunla savaşamayacağını anlar ve Reed’e danışır. Reed Richards ve Doctor Strange, kendileri de dahil olmak üzere tüm dünyanın Sentry’i unutacağı bir sistem yaparlar. Sentry’nin -Robert tarafından bile- unutulması direk Void’i de ortadan kaldırır.

1157557-siege_3_legion_cps_021

Yıllar geçtikçe Robert’ın hatıraları zihninde ortaya çıkmaya başladı. Devamında Void’i de getirdi tabi. Avrupa’da sürüyle kahraman öldüren Void, Sentry’i harekete geçirdi. Robert meslektaşları ile bağlantı kurdu. Sonrasında, yerlerine oturan taşlar ile olayı kavrayan kahramanlar bir araya gelip Manhattan’da Void’e karşı savaştılar. Reed eski taktiği tekrar uygulayarak herkese olan biteni unutturdu. Robert ise aynı şeylerin birdaha yaşanmaması için kendi isteği ile S.H.I.E.L.D.’ın ”Süper Kötü Hapishanesi”ne girdi.

Bir süre sonra Sentry’e ihtiyaç duyacakları zamanlar olduğunu anlayan Avengers, onu üyeliğe davet etti. Teklifi kabul eden Robert S.H.I.E.L.D. ve Avengers denetimi altında özlediği şeyi yapmaya geri döndü. Ama her zaman Void tehtidi mevcuttu.

380692-sentry

Başlangıçta da bahsettiğimiz gibi Sentry ilk başta bir Superman taklidi olarak ortaya çıkmış, sonrasında karaktere eklenen ”Void” unsuru onu diğer kahramanlardan ayırmıştı.

Baya ünlendiği zamanlar Marvel’dan beklenmeyen bir hareketle evrenin merkezine yerleştirilmişti. Zira Marvel pelerinli karakterlerden devamlı uzak durmaya çalışmış ama Sentry ile epey iyi hikayeler ortaya çıkarmıştı. Tabi bunda karakterin inişli çıkışlı psikolojisinin de büyük yeri vardı.

SA9FsPC

Peki Sentry’i Marvel Sinematik Evreni’nde görür müyüz? Karakter kendine özel bir filmi gerçekten hakediyor. Ama sinemada Senty gördüğümüz an ”Süpermenden çakmışlar baba” lafları illaki duyulacaktır. Bu soruna çözüm olarak kostümde birkaç küçük değişiklik yapılabilir. Gözden lazer atma olayı da kalkarsa tadından yenmez.

Evet… Sentry de böyle bir abimiz. Karakter ve sinemaya geliş ihtimali hakkındaki görüşlerinizi yorum kısmında belirtmeden geçmeyin. Ayrıca birdahaki yazılarda hangi kahramanı görmek isterseniz, yorum kısmında salın gelsin!

 

Yorumları Gör (12)

1 Yorum

 1. Marvel

  13 Aralık 2015 at 16:33

  Birdaha ki kahraman tanıtımını beyonder yaparmısınız ?

  • Emre

   Emre

   13 Aralık 2015 at 16:56

   Dikkate alacağım önerin için teşekkürler

 2. Deniz

  13 Aralık 2015 at 22:20

  Iron fist’i tanitabilir misiniz acaba

 3. Marvel

  14 Aralık 2015 at 13:02

  Dikkate aldığınız için teşekkür ederim :)

 4. Arda Yatman

  15 Aralık 2015 at 18:15

  bir sonraki kagraan tanıtımında ıron fist veya nova olsa olurmu :)

 5. Pingback: Kahraman Tanıtımları #7: Old Man Logan Kimdir? - Çizgi Roman

 6. Kaan

  3 Ocak 2016 at 01:05

  Hyperion ve Championı tanıtırmısın

 7. emirhan

  12 Temmuz 2016 at 09:34

  Çok kaliteli bir site ve öneri olarak nova yı öneriyorum.

 8. batman

  22 Kasım 2016 at 20:05

  kahraman tanıtımları iyi hoş da lütfen daha önce paylaştıklarınızı paylaşmayın.Ve sentry nasıl öldü cevaplarsanız sevinirim.

 9. Comic

  5 Kasım 2017 at 17:36

  Yazının YouTube kanalımda kullanabilrmiyim.

 10. Hsn

  24 Ağustos 2018 at 22:55

  İyi de Superman çakması zaten :)

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Marvel
Arif Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla Marvel

avengers-endgame-group-shot

Bitti ama Biz de Bittik – Avengers: Endgame “Spoilersız” İnceleme

Bulut Şimşek26 Nisan 2019
avengers-end-game-et00090770-11-12-2018-05-03-48

Sevinsek mi Üzülsek mi Bilemedik – Avengers: Endgame Hakkında İlk Yorumlar

Bulut Şimşek23 Nisan 2019
Avengers-Engame-Header-NEW

Avengers: Endgame’den Bir Fragman Daha Yayınlandı!

Orkan16 Nisan 2019
eternals-750x380

Kevin Feige, Avengers: Endgame’den Sonra Olacaklar Hakkında Konuştu!

Orkan16 Nisan 2019
img_4513.jpg

KALBİ OLAN BAKMASIN: Endgame’den Görüntüler Sızdırıldı!

Mustafa Akkuş16 Nisan 2019
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Arif Emre13 Nisan 2019
1

Disney+ Dizisi “Falcon and Winter Soldier” Duyuruldu!

Orkan12 Nisan 2019
img_4397.jpg

Disney+ Bugün Yeni Haberler Açıklayacak

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
MCU-Disney-Plus-SR

Disney+ için İki Tane Daha Marvel Projesi Duyuruldu!

Orkan11 Nisan 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.