DC

Justice League Fragmanının Felaket Başardığı 5 Şey!

Justice League Fragmanının Felaket Başardığı 5 Şey!
Alwis

Hepinize merhabalar sevgili Çizgiroman.com takipçileri. Bildiğiniz üzere bugün içerisinde Justice League’in ilk esas fragmanı geldi. San Diego Comic-Con’unda elimize ulaşan footage filmin içinden çok ufak bir duyuru amaçlıydı. Bu kez harbiden filmin içerisinden pek çok şey gördük ve bunlar bizim filme inanılmaz yükselmemizi sağladı. Gelin sizlerle Justice League’in henüz fragmanlarıyla gönlümüzü fethettiği 5 noktayı tartışalım:

1) FİLMİN TONUNU TUTTURMAK

Ya bakın bu ne denli önemli bir detay farkında mısınız? Filmin tonu! Bir yerden sonra kabul etmek gerek ki çekilen bu filmler süper kahraman filmi ve yapacakları en net mesele belli; başarılı bir aksiyon koreografisi, kabul edilebilir bir hikaye, karakterizasyon. Eğer bir Dark Knight filmi çekmiyorsanız -bu yüzden The Dark Knight’ı süper kahraman filmi kabul etmiyorum- yeterince sürrealist olabilirsiniz. Ciddi ciddi takılıp, felsefe yapmanızın manası yok. Batman v Superman: Dawn of Justice’in en büyük günahı ne olacağını seçememekti dostlar. Kıyıda köşede süper kahramanlık temasını eleştirip felsefe katmaya çalışırken kendi ağırlığında boğuldu. Yaptığı hiçbir şey mantıklı gelmedi. Dramı veremiyorsanız vermenize gerek yok. Süper kahraman filmi olduğunuzu hatırlayın yeter.

Ekran Alıntısı1

Yani bu kadar kasmaya gerek yok. Nihayetinde süper kahraman filmisin. Eğer Watchmen olamıyorsan, The Dark Knight olamıyorsan, güzel bir hikaye ile aksiyon ile süper kahraman filmi ol ama ol işte. Filmin bitmiş olsun yeter.

2)  KARAKTERLER

Burada fena övmek istediğim ana 3 karakter var; Flash, Aquaman, Batman. Bu üç karakteri de BvS’de ufak cameolarda gördük. Hakeza Flash’i, Suicide Squad’da da dünyanın en hızlı cameo’su olarak konuk aldık. Ama işte kanlı canlılar. Birincisi Flash’in olduğu karakter bu işte. Neşeli, güler yüzlü, şakacı bir tip. Sen bu karakteri alıp deri, iğrenç bir kostümle üç sezon boyunca anasını babasını kurtardı kurtaracak diye koşturursan bir sorunun vardır. Aquaman’e dönüp bakınca aslında oyunculuk inanılmaz kötü geliyor artık bana. Vurmadan önce bir şey söyleyeceğim dinleyin efendim. Jason Momoa role felaket yakışıyor ama bu adam başka türlü rolde oynayamıyor mu? Sürekli mi ağır ağabey oynayacak? Takdire şayan bir mevzu var ise o da Aquaman’in ne derece havalı bir karaktere dönüşmüş olduğu. Batman desen artık o kadar bağırıyor ki kalite diye ister istemez seviyorsunuz kendisini. Ya kırın artık şu şaka-yok tabusunu. Takımın en zayıf halkası olarak görülen Cyborg dahi çok başarılı işlenmişe benziyor.

Ekran Alıntısı

3) ANA HİKAYE

Şimdi diyeceksiniz ki ne gördün ki daha konuşuyorsun? Filmin beni kendine bağlayan en önemli unsuru bu. Klişeler klişesi süper kahraman hikayesi. Klişe kötü değildir dostlar. Siz de bilirsiniz ki süper kahraman filmlerinin temel taşı dünya dışından gelip dünyayı ele geçirmek isteyen düşmanlardır. E Steppenwolf? Dünya dışı ordusu? Motherbox? Zaten BvS’nin en iyi başardığı şey de sonraki filmlere anlam katıp hikaye keskinleştirmekti. Justice League’in burada önü çok açık. Karakterlere orijin hikayesi vermesine gerek yok. Ufak sahnelerle geçiştirebileceği kadar tanıyoruz karakterleri. Yani klasik dünyayı kurtarma filmi olsun. Hikaye kendini ucu açık bıraksın, Darkseid’ı atsın geri kalanın da zaten nedeni, nasılı önemli değil. Gün batarken kahramanlarımız gün batımına doğru yol alsın dünyayı kurtarıp ya!

Ekran Alıntısı3

4) FEVKALADE GÖRSELLİK

Bunu övmeye ne denli gerek var bilmiyorum lakin BvS’de de çok başarılı bulduğum bu detaydan bahsetmesem olmayacağını düşündüm. Aksiyon sahneleri, Cyborg, Flash’in sahneleri. Zaten tüm film CGI bağımlısı. Bu bakımdan görsel efektin kalitesiz olması filme baştan -1 puan verebilirdi. Zack Snyder en iyi bildiği şey olan görüntü yönetmenliğinde coşturmuş zira her kare portre gibi maşallah! Film çok da kötü olsa benim üstüme kalıbımı basacağım nokta görsellik olacaktır emin olun ki. Hele bir savaş sahnesi var fragmanda, adeta Lord of the Rings’ten çıkma!

Ekran Alıntısı5

5) AKSİYON

Bu yazı için bilgisayar karşısına geçtiğim andan beri övmek için sabırsızlandığım tek konu buydu. Şöyle bir düşünelim, ekibin yarısı tanrısal güçlere sahip. Batman ekibin teknolojik, finansman kaynağı; Flash zamanda yolculuk edecek kadar hızlı, Cyborg maşallah tüm internet alemine kendini aktarabilecek, orasından burasından da çeşit çeşit silah atan bir yarı robot geriye Aquaman, Wonder Woman fragmanda olmasa da olacağını bildiğimiz Superman kalıyor. Üçü de birbirinden kudretli ve insan ötesi güçlere sahip. Açık ve net konuşuyorum sadece bu fragmanda gördüğüm aksiyon başarısını neredeyse hiçbir Thor sahnesinde görmedim. Ne Avengers filmleri ne solo Thor filmleri. Çünkü hava limanı sahnesinde dahi savaşan kahramanlar bizden pek farklı değillerdi -tamam Wanda, Vision sayılmayacak- Diyeceğim o ki tanrıya aksiyon vermeyi başardılarsa bu filmin aksiyon yönünden umudunuzu kesmeyin. Çünkü şimdiden harika görünüyor!

Ekran Alıntısı2

Açıkçası biz çok coşuyoruz Justice League’e. Sizin yorumlar ne merak da ediyoruz. Onun dışında siteyi takipte kalın, bir de bu tür konuları tartıştığımız çok mütevazi bir Facebook grubumuz var. Onun da linkine aha şuradan ulaşabilirsiniz. O zamana dek kendinize iyi bakın, görüşmek üzere!

Yorumları Gör (4)

1 Yorum

 1. doğuş

  26 Mart 2017 at 11:45

  süperman neden yoktu fragmanda

  • #MAA

   26 Mart 2017 at 12:48

   Bende bekledim ya süpo yada steppen wolfı gösterirler beklenen karakter dediydim ama onlar yerine merayı gösterdiler ki çok iyi olmuş süpoyuda 2 fragmanda görürüz heralde siyahlar içinde

  • Batgirl

   26 Mart 2017 at 20:36

   İyi ki gösterilmedi ya heyecanı kaçardı öyle

 2. Taha

  26 Mart 2017 at 14:00

  BvS’de asıl sorun senaryo ve bazı mantık hatalarıydı.Yoksa filmin tonu gayet iyiydi.O karanlık ve ciddi atmosfer oldukça başarılıydı.İstiyorsunuz ki bu film de Marvel’in ciddiyetsiz filmleri gibi dandik olsun herhalde.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DC
Alwis

17 yaşında genç bir geek. Yaşı geçmiş de olsa Hogwarts mektubunu beklemeye devam ediyor. Avrupa sinemasına inanılmaz meraklı. "Ne ile uğraşmak istersin?" sorularına "sinema" yanıtını vermeye devam ediyor.

Daha Fazla DC

Untitled 6

Gülümseyin: Joker Fragman İncelemesi

Bulut Şimşek12 Nisan 2019
img_4393.jpg

Titans’da Batman’i Game of Thrones Yıldızı Oynayacak!

Emre Türkoğlu12 Nisan 2019
img_4392-1.jpg

Lucifer 4. Sezonu Ne Zaman Yayınlanacak? (Fragman)

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
elba

Idris Elba Yeni Suicide Squad’ta Deadshot’ı Canlandırmayacak!

Must6 Nisan 2019
Suicide-Squad-2-James-Gunn-Directing-Reboot

James Gunn’ın Devraldığı Suicide Squad Filminin İsmi Belli Oldu!

Orkan5 Nisan 2019
dailymotion_k3v9C3m1PMMJ5YteJt8

Joker Fragmanındaki Bruce Wayne’i Yakaladınız Mı?

Arif Emre4 Nisan 2019
Joker-Joaquin-Phoenix

“Joker” Fragmanı Yayınlandı!

Orkan3 Nisan 2019
Comics-FeatureArt-692375002

Okuduklarım #1: Kısa ve Öz Değerlendirmeler

M. Engin Topaloğlu23 Şubat 2019
ben_0

Ben Affleck’ten Hayranları Yıkan Söz: “I Am Not Batman!”

M. Engin Topaloğlu17 Şubat 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.