DC

Heyecan-Ölçer #42: Yılın En İyileri [1. Bölüm] 2017’de Neler Geldi Neler Geçti?

Heyecan-Ölçer #42: Yılın En İyileri [1. Bölüm] 2017’de Neler Geldi Neler Geçti?
Arif Emre

2017 sağlam bir yıl değildi. Evet, üzerine konuşacak tonla mevzu döndü şu civarlarda. Her güne bir büyük olay denk gelmiştir, hiç şüphesiz. Ama kaçı derinlerinde saf samimiyet barındırıyordu? Kaç eser ceplerimize değil de gerçekten yüreklerimize dokundu? Sayılı. Ama biz her şeye rağmen bir ”En İyiler” listesi çıkarmayı başardık. Yazar kadrosu olarak toplandık ve saatlerce üzerinde tart… Yok be, her şey ortada zaten.

Kategorilerimiz belli. Her yıl yaptığımız bu genel bakış yazısını bu yıl da layıkıyla yerine getirmeye çalıştık. Fikirlerimizin çakıştığı yerler elbette olacak. Onun için de tertemiz bir yorum köşemiz mevcut. Siz de kendi listenizi, eklemelerinizi, çıkarmalarınızı sallayın, konuşalım efenim.

Bizimkisi şöyle:

 

YILIN ÇİZGİ ROMAN UYARLAMASI FİLMİ

34d255c1b266fa56_MCDLOGA_FE011_H

 • Logan
 • Thor Ragnarok
 • Justice League
 • Valerian
 • Wonder Woman

Burada elbette kazananımız LOGAN oluyor. Bugün Logan’ın pekçok kategoriyi elden geçireceğini muhtemelen tahmin ettiniz. Doğru çıkacak. Yılın belki de en çok ayakları yere basan, en sağlam, en tutarlı ve en akılda kalıcı uyarlamasıydı Logan. Hala Blockbuster süper kahraman işlerinden sanat filmi tadında tatlar yakalanabileceğini de mührünü vura vura kanıtladı.

 

YILIN ÇİZGİ ROMAN UYARLAMASI DİZİSİ

web_detailhero_series_dsktp_legion_1280x600-1

 • Punisher
 • Legion
 • Defenders
 • Gotham
 • Riverdale

Fox’un yıl boyunca aldığı muazzam sağlıklı kararlar (Gerçi tutturulan bu güzel ivme yıl sonunda geri tepti ama, neyse) TV cephesinde yüzünü LEGION ile gösterdi. İlk bölümüyle birlikte herkesin diline dolandı, konuşulmaya da devam ediyor. Umuyoruz ki Disney bu güzelliği yeni sezonunda haşat etmez. Umuyoruz.

 

YILIN EN İYİ ERKEK OYUNCUSU

17-logan.w600.h315.2x

 • Ben Affleck
 • Hugh Jackman
 • Tom Holland
 • Chris Hemshworth
 • Ezra Miller

Burası gerçekten üzerine tartışılası nadir kategorilerden biri. Her aktris kendi alanında kitabı yazılası performanslar sergiledi. Ama içlerinde gerçek bir evrensel hitaba sahip olan yalnızca HUGH JACKMAN‘dı. Logan karakterine veda ettiği şu yılda, hak ettiği kıymete kavuşması bizim için ayrı bir sevinç.

 

YILIN EN İYİ KADIN OYUNCUSU

161500-full

 • Gal Gadot
 • Daisy Ridley
 • Cate Blanchett
 • Dafne Keen
 • Cara Delevingne

Zor bir karar mı? Değil. GAL GADOT. Çokça övdük, çokça tebrik yağmuruna tuttuk. Devam listesinde sözünü edeceğimiz bir başka kategoride de ödülü kapmasını sağlayan şahane Wonder Woman performansı, DCEU için tek umut kaynağıydı bize göre. Justice League’in de iki parlayan yıldızından biriydi, Affleck’in bile önüne geçti.

 

YILIN EN İYİ YÖNETMENİ

zack-snyder-justice-league-behind-the-scenes

 • Zack Snyder (Justice League)
 • Josh Whedon (Justice League)
 • Patty Jenkins (Wonder Woman)
 • James Gunn (Guardians of Galaxy)
 • James Mangold (Logan)

Bütün engellere rağmen hala akıllara zarar görsel yönetimini sürdüren ZACK SNYDER, Justice League’i bir miktar izlenebilir kılan ikinci parlayan yıldızdı. Başını dik tut yiğidim, bu diyarlar seni hak etmedi. Başka yerlerde konuştur sanatını. Varsın sisli Gotham sokakları başkalarına salınsın, biz sana salınalım. (Bunu ulaştıramıyoruz değil mi?)

 

LİSTE DEVAM EDECEK…

[aas_zone zone_id="66334"]
Yorumları Gör (8)

1 Yorum

 1. Avatar

  Gelelimsadede

  4 Ocak 2018 at 12:43

  Legion dizisi hariç hiçbirine katılmıyorum.

 2. Avatar

  Dark Jedi

  4 Ocak 2018 at 17:16

  ”En iyi yönetmen seçimi” kısmı dışında katılmadığım bir yer yok.O kısma Patty Jenkins (Bana kalırsa Wonder Woman filminin bu kadar başarılı olmasında payı çok büyüktü) yada James Mangold daha uygundu.

 3. Avatar

  itachi_27

  5 Ocak 2018 at 00:43

  ben bu listeyi tatmin edici bulmadım açıkçası. En iyi Film ödülü doğru şüphe bile yok, bugün Oscarlar için bile adı geçiyorsa tartışmasını yapacak değilim. En iyi erkek oyuncu da doğru bir karar lakin en iyi erkek oyuncu ödülüne justice League filminden iki karakter koymuşsun ki ikisi de berbat ötesiydi. Guardians of the Galaxy filminden Cris Pratt ve Kurt Russel varken berbat oyunculuklarıyla dc evreninin en kaliteli serisini berbat edişlerini ödüllendirmek pek de bana makul gelmedi. En iyi yönetmen kesinlikle James Mangold’tur. Patty Jenkins’in de adı geçebilir belki lakin Zack Snyder ne ya? Film yılın en berbat işlerinden biriydi tamam belki Batman v Superman filminden daha iyiydi ama yine de berbattı.izleyicilerde gömdü eleştirmenlerde gömdü. Kadın oyuncu ödülünü de Dafne Keen ile paylaştırmanı beklerdim. Daha bu küçük yaşta böylesi bir projenin altından kalkabilmek herkesin yapabileceği bir iş değil. Dafne Keen yaşına göre müthiş performans sergiliyor. neyse demem o ki Guardians of the Galaxy 2017 de çıkmış bir filmdir. gayette eli yüzü düzgün bir filmdi görmezlikten gelmene şaşırdım. en iyi yönetmen doğru değil.

  • Avatar

   Gelelimsadede

   5 Ocak 2018 at 11:30

   Bizim ülkemizide dünyanın geneli tersi bir durum var özellikle geek sitelerinde.İnan yabancı geek sitelerinde dc ile ilgili ne varsa fanı olsun olmasın gömüyorlar.Biz de ise geek site sahipleri çaklı kalmış dc kararkteleri ile ilgili fanlıklarında veya fanboyluklarında.

   dc kararkterlerinin içinde oldugu ne varsa hemen ilgilerini çektiği için sanki Türkiyede de durum böyleymiş gibi zannediliyor halbuki sadece geek site sahiplerinde durum böyle.

   Thor ragnarokun Türkiyedeki hasıları 3 milyona yaklaşmış,jl2nin ise 2,8 de kalmış.Demek ki artık Türk insanıda Dc karakterlerinden umutlu değil veya Marvel kararkterlerini daha çok umursuyor.Düşün sadece Thor kararkter bütün jl ekibinden daha çok izlenmiş!

   Sonuçta bu geek sitelerinden böyle sonuçlar çıkacağını ben zaten önceden yazdım!Bir tane troll sürekli bu listenin yapılmasını istiyordu bende karşılığında “gerek yok bizdeki geek siteleri Dc fanatiği ve fanboyu sonucun ne olacağını biliyorz” demiştim!Aynen de oldu.

   Adamlar o kadar fanboy ki gal gadot gibi beceriksiz bir yahudiyi bile listeye alabiliyrolar halbuki kendisi şu an hollywooddaki en becereksiz kadın oyuncu sırf yahudi lobisi nedeniyle bu role tepeden indi.Filmi ise son yılların en fazla abartılan filmi.WW filmi Captan Amerika:First Avengers filminin kötü bir kopyası.

   • Avatar

    Alper Kuyucu

    5 Ocak 2018 at 17:21

    Fanboy falan demişsin de adamlar ayda bir DC içeriği hazırlıyorlar. Ayrıca bu site çizgi roman sitesi. İyi performans istiyorsan git DiCaprio izle. Bu ödülleri tabii ki de bu Kişiler alacak.

   • Emre

    Emre

    5 Ocak 2018 at 17:41

    Sence Gal dışında kim almalıydı ödülü? Bu yıl içinde rolüne bu denli cuk oturan ve bu denli tutarlı oynayan bir başka kadın oyuncu oldu mu adaylar arasında? Bizce olmadı. Evet belki pekçok kategoride DC’nin ön plana çıkması bu algıyı yaratmış olabilir. Ama gel gör ki senin sularına insek illa ki arkadan bağırıp çağıran başkaları olur. Bu kaçınılmaz. Keyfine bak, tadını çıkar. Yazının ta başında bunun ”Yazarlarımızca düzenlenen” bir liste olduğunu söylemiştik. Senin listen tabi farklı olacak. Bu işler böyle. Yorumunun detaylıca bir eleştiri olması ve bir miktar haklı sitemler içermesi sebebiyle uzunca cevap vermek istedim. İyi akşamlar.

    • Avatar

     Gelelimsadede

     5 Ocak 2018 at 18:26

     Bak dafne Keen seçmiş olsanız bu sizin fanboy değil tutarlı olduğunuzu gösterirdi.gal gador inan ki kafanıza yıllar sonra dank edecek bu rolün altından kalkakamış diyeceksiniz.Abd deki feminist ve liberal kafa yapısı medyada çok fazla etkisi olduğu için ve ayrıca yahudi lobisi nedeniyle rolü yahudi kökenli bir kadından başkasına vermemek amaçlı bu kadına verdiler rolü!

     Ben gerçekleri anında görebiliyorum.sizler ise sadece üstünden zaman geçtikten sonra anlayabiliyorsunuz!

     Bir de şu yorumları silmeyi bırakın!Ben sitenizde küfür etmiyorum,biraz sertte olsa eleştiri yapıyorum!en sert sözüm içinizdeki bazılarına fanboy yakıştırması yapmak,hepsi bu!

 4. Avatar

  patetes

  5 Ocak 2018 at 12:14

  Legion tamam da Punisher ondan sanki daha iyidi be.Milletteki Marvel çocukça algısı yüzünden oda arada kaynadı gibime geldi.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla DC

Untitled 6

Gülümseyin: Joker Fragman İncelemesi

Bulut Şimşek12 Nisan 2019
img_4393.jpg

Titans’da Batman’i Game of Thrones Yıldızı Oynayacak!

Emre Türkoğlu12 Nisan 2019
img_4392-1.jpg

Lucifer 4. Sezonu Ne Zaman Yayınlanacak? (Fragman)

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
elba

Idris Elba Yeni Suicide Squad’ta Deadshot’ı Canlandırmayacak!

Must6 Nisan 2019
Suicide-Squad-2-James-Gunn-Directing-Reboot

James Gunn’ın Devraldığı Suicide Squad Filminin İsmi Belli Oldu!

Orkan5 Nisan 2019
dailymotion_k3v9C3m1PMMJ5YteJt8

Joker Fragmanındaki Bruce Wayne’i Yakaladınız Mı?

Arif Emre4 Nisan 2019
Joker-Joaquin-Phoenix

“Joker” Fragmanı Yayınlandı!

Orkan3 Nisan 2019
Comics-FeatureArt-692375002

Okuduklarım #1: Kısa ve Öz Değerlendirmeler

M. Engin Topaloğlu23 Şubat 2019
ben_0

Ben Affleck’ten Hayranları Yıkan Söz: “I Am Not Batman!”

M. Engin Topaloğlu17 Şubat 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2019 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.