DC

Gülümseyin: Joker Fragman İncelemesi

Gülümseyin: Joker Fragman İncelemesi
Bulut Şimşek

Fragmanda fonda çalan şarkı için sizi şöyle alalım

Merhabalar sayın okuyucular, bugün uzun bir aradan sonra yeni bir inceleme ile karşınızdayım ve çok büyük bir potansiyele sahip bir film hakkında konuşacağız: Joaquin Phoenix’in başrolünde olduğu Joker.

Öncelikle yazının en üstüne neden fragmanda çalan şarkıyı koyduğumu açıklamak gerekirse, bu şarkının bize filmin tonu ve temposu ile ilgili çok önemli ipuçları verdiğini düşünüyorum. Şarkı sakin, kendi halinde yavaş yavaş başlıyor ve şarkının sözlerini ilk duyduğumuzda her şey yolunda gibi hissettiriyor. Ancak çok zaman geçmeden önce yavaş yavaş gelen tehditkar ses vuruşları ve hemen ardından gelen bir hayal kırıklığı ile çaresizlik hissinin birleşimi, şarkının dinleyicilerini deyim yerindeyse köşeye sıkışmış hissettiriyor ve sonunda şarkı, başıyla neredeyse hiç alakası olmayan bir nota ve tonlamada bitiyor. Şarkının adının “Smile” yani “gülümse” olmasından bahsetmiyorum bile.

Untitled 6

İşte film de, fragmanda gördüğümüz üzere, aynen bu şekilde işleyecek. Jokerimiz Arthur, başta annesi ile sakin, kendince bir hayat yaşarken bir süre sonra Gotham’da yaşayacağı olumsuz tecrübeler onu yıpratırken, annesinin ölümüyle yalnız, çaresiz hissedecek, bu yıpranmışlık hissi ile birlikte yavaş yavaş Joker kişiliğine bürünecek ve filmin son bölümünde, başında gördüğümüz adam olmayacak.

Untitled 9

Bu tespitleri bir kenara bırakıp fragmanın kendisini yorumlarsak eğer öncelikle Joaquin Phoenix’in ne kadar doğru bir seçim olduğu gerçeği, bizi fragmanın 6. ila 9. saniyeleri arasında karakterin anlık duygu değişimlerini çok güzel bir şekilde yansıttığını görmemizle kendisini belli ediyor. Bu süre zarfı içinde Phoenix, sinirli bir surat ifadesi ile başlıyor, doktora bakıp merhamet hissediyor ve ardından doktora acı dolu bir gülüşle karşılık veriyor. Bütün bunları bu kadar kısa sürede yapması ise gerçekten inanılmaz. Kısacası Joaquin Phoenix olmuş arkadaşlar.

DC ve WB, toplu filmlerden ziyade solo filmlere öncelik verme yolunu tutarak aslında zaten başından beri yapması gerektiği bir şeyi yaptı ve şu ana kadar da firesiz ilerliyor diyebiliriz. Aquaman, Shazam ve şimdi de sadece fragmanı ile Joker, seyircileri genel olarak tatmin etmeyi başardı. Bundan önceki evren-kurucu filmler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim ne yazık ki.

Untitled 6

Ben her ne kadar Joker’in geçmişinin ve hatta adının bizim için gizli kalmasının onu bizim için çekici kılan detaylar olduğunu düşünsem de bir arkadaşım bana bunun çok da önemli olmadığını, psikolojik dram türünde bir Joker filminin çok güzel olma potansiyeline sahip olduğunu söylemişti. Fragmanı tekrar tekrar izledikçe bu fikre katılmaya başladım ancak şunu söylemeliyim ki beni bu ihtimale inandıran yegane faktör Joqauin Phoenix’tir.

Untitled 6

Yine aynı arkadaşıma göre Joker ile Batman’in birbirini bu kadar iyi tamamlamalarının sebebi, ikisinin de travmatik olaylar yaşayıp birisinin kahraman birisinin de kötü adama dönüşmesi. Aslında ikisi de benzer geçmişlere sahip insanlar, sadece olayların onları etkileyiş biçimleri farklı. Batman’in yani Bruce Wayne’in nasıl etkilendiğini defalarca gördük ancak bu film, Joker’in bu noktaya nasıl geldiğini görebilmemiz açısından çok iyi olacak ve bu gerçekten senelerdir sinemayı domine eden çizgi roman filmleri nezdinde ilk defa görülen bir şey: Hayata, kötü adamımızın gözlerinden bakıyoruz (ve bunu filmde bir süper kahramanın varlığı olmadan yapıyoruz). İlk defa bir kötüyü, gerçekten empati kurarak izleyebileceğiz. Burası çok önemli: Arthur Fleck, bizden birisi.

Untitled 6

Bunun dışında Joker’in gülüşünün ses tonuna ayrı bir parantez açmak istiyorum. Her ne kadar bazısı çok sevse de Jared Leto’nun orijinal bir Joker olduğunu düşünmüyorum ve Phoenix’in bu eksikliği (görerek mi görmeyerek mi bilmiyorum ama) giderdiği kesin. Bu da filme artı puan katacaktır.

Untitled 6

Bunun yanında fragmanda görüldüğü kadarıyla şunca film ve dizi arasında Gotham’ı en iyi betimleyen film Joker olacak gibi. Çünkü Nolan üçlemesindeki Gotham yeterince korkutucu değildi, Snyder Gotham’ını çok göremedik, Arrowverse’deki Gotham şaka gibiydi ve Titans’daki Gotham da kıyamet sonrası bir dünya gibiydi ve gerçekçilik dışıydı, insanı diziye odaklanmaktan alıkoyuyordu. Ancak bu filmdeki Gotham, bu şehir gerçek dünyada var olsaydı nasıl bir yer olurdu sorusunun cevabını çok iyi verecek gibi duruyor.

Bu arada, Joker’in eliyle yüzünde gülümser bir ifade yaptığı çocuk, bizim için çok tanıdık biri. Kim olduğunu görmek istiyorsanız sizi buraya alalım

Daha konuşacak çok şey var ama isterseniz filmden sonraki inceleme yazısına saklayalım. Benden şimdilik bu kadar, lütfen yorumlarınızı ve düşüncelerinizi bizlerden esirgemeyin!

Erdi Avcı’ya katkıları için teşekkürler :)

[aas_zone zone_id="66334"]
Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DC
Bulut Şimşek
@buluttsimsek7

Mahalle dostu film haberciniz

Daha Fazla DC

img_4393.jpg

Titans’da Batman’i Game of Thrones Yıldızı Oynayacak!

Emre Türkoğlu12 Nisan 2019
img_4392-1.jpg

Lucifer 4. Sezonu Ne Zaman Yayınlanacak? (Fragman)

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
elba

Idris Elba Yeni Suicide Squad’ta Deadshot’ı Canlandırmayacak!

Must6 Nisan 2019
Suicide-Squad-2-James-Gunn-Directing-Reboot

James Gunn’ın Devraldığı Suicide Squad Filminin İsmi Belli Oldu!

Orkan5 Nisan 2019
dailymotion_k3v9C3m1PMMJ5YteJt8

Joker Fragmanındaki Bruce Wayne’i Yakaladınız Mı?

Arif Emre4 Nisan 2019
Joker-Joaquin-Phoenix

“Joker” Fragmanı Yayınlandı!

Orkan3 Nisan 2019
Comics-FeatureArt-692375002

Okuduklarım #1: Kısa ve Öz Değerlendirmeler

M. Engin Topaloğlu23 Şubat 2019
ben_0

Ben Affleck’ten Hayranları Yıkan Söz: “I Am Not Batman!”

M. Engin Topaloğlu17 Şubat 2019
img_2770.jpg

JBC Yayıncılık ile Röportaj

Emre Türkoğlu11 Şubat 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2019 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.