Anime/Manga

Gittik, Gezdik, Gördük: Comikon Manga Fest İzlenimlerimiz Burada!

Gittik, Gezdik, Gördük: Comikon Manga Fest İzlenimlerimiz Burada!
Bartu Yılmazer

Bildiğiniz gibi cizgiroman.com’u kurduğumuz andan bugüne kadar birçok farklı alanda yazılar yayınlandık. Her daim çizgi romanları merkez alıp etrafındaki popüler kültüre odaklandık ve çizgi romanları insanlara anlatmak, daha çok sevdirmek için uğraştık. En başından itibaren amaçlarımızdan biri yerli işlere elimizden geldiği kadar destek vermekti. Bu doğrultuda gerek yerli çizgi romanların gerekse yerli festivallerin daha çok insana ulaşmasını sağlamaya çalıştık. Bugünkü yazımda yanında durmaktan oldukça gurur duyduğum bir festivalden; Comikon-Manga Fest’ten bahsedeceğim biraz.

6

Bildiğiniz gibi etkinliğin basın partnerlerinden biriydik ve gidip olayı yerinde incelemek istedik. Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Comikon, 2 kata yayılmış şekilde 3. ve 4. katlarda bizi bekliyordu. İçeri girdiğimiz andan itibaren bizi o büyülü dünyaya taşıyan müthiş bir atmosferle karşılaştık. Şunu net olarak söyleyebilirim ki bu etkinliğe gidip sıkılarak ayrılmanız mümkün değildi.

Peki neler vardı içeride? Aslında birkaç ana kategori altında inceleyebiliriz etkinliğin bize sunduğu hizmetleri. İlk önce söyleşilerden başlamak gerek sanırım. Bir küçük bir de büyük salonda 2 gün boyunca sürekli konuşmalar gerçekleştirildi. Bunlar yarım saat ya da bir saat şeklinde ayrılmıştı. Açıkçası benim etkinlikte en zevk aldığım yerler bu konuşmalar oldu. Konuşma yapacak kişiler alanında uzmanlardan seçildiğinden oldukça bilgilendirici söyleşiler izlediğimizi düşünüyorum. Gerek manga çizerleri tarihi , gerek ülkemizde manga basımı, gerekse çizgi romanlarla ilgili konuşmalar dinledim etkinlik boyunca. Ayrıca uzaktan hayranlıkla takip ettiğim cosplay dünyasıyla ilgili de bilgilendirici bir konuşma takip ettim. Tanınmış mangakaların etkinliğe gelmesi ise bana göre festival için büyük bir avantajdı. Bir başka salonda da gün boyunca anime gösterileri yapıldı ancak ne yazık ki bunlara katılmaya zamanım yetmedi.

3

Yine katılımcı olanların büyük zevk aldığı atölyeler sanıyorum ki etkinliğin en büyük artılarından biriydi. Asa yapımı, manga senaryosu, makyaj vb bir çok atölye 2 gün boyunca konukların hizmetine sunuldu. Konusunda uzman kişilerin yardımcı olduğu bu atölyelerde katılanların verdiği emek ve işi öğrenmeleri  onlar için günü kârlı kapatmanın en güzel yolu oldu.

Mutlaka görülmesi gereken sergiler de bulunuyordu elbette Comikon’da. Cosplay kostümleri ve manga kapaklarından oluşan sergiler, dolaşırken zevk alacağınız alanlar olarak yerini almıştı. Bizzat yurt dışından gelen orijinal manga kapaklarına sahip sergiyi hayranlıkla gezdiğimi söyleyebilirim.

5

Alan içerisinde birçok satış noktası da bulunuyordu. Bunlar içerisinde çeşitli mangalara ulaşmak mümkün olduğu gibi akla hayale gelmeyecek muhteşem maskeler de yerlerini almıştı. Yine daha yeni sayılabilecek çizerlerin olduğu stantlar en çok ilgimi çeken yerlerden biri oldu. Yepyeni çizgileri tanımak için çok iyi düşünülmüş bir fikirdi bana göre. Elbette ki cosplayerlardan da bahsetmemiz gerekiyor. Alana girdiğiniz anda karşılaştığınız cosplayerları oldukça başarılı ve renkli buldum. Herkesle fotoğraf çektiren güler yüzlü arkadaşlarımıza buradan bir kez daha teşekkür edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca belirli imkanlarla yapılan bu işte gitgide daha da iyi olduğumuzu ve neredeyse dünya standardını yakaladığımızı da belirtmeliyim.

4

Comikon içerisinde ayrıca çeşitli konserler ve ödül törenleri de gerçekleşti. Özellikle Electric Ribbon konserinde hayranları adeta kendinden geçmesi görülmeye değerdi.

Sonuç olarak; müzik sesiyle rahatsız olmadığınız, her alanın derli toplu şekilde yerleştirildiği, çalışanların ve katılanların güler yüzlü olduğu, birçok farklı etkinliğe katılabileceğiniz, uzun zamandır büyük bir emekle hazırlanan bir festivali geride bıraktık. Açıkçası gururla söyleyebilirim ki, Comikon yılın en iyi festivallerinden biriydi ve katılanların hepsinin mutluluğunu gözlerinde görebiliyordunuz. Böylesine başarılı bir etkinliğin yanında durduğumuz için ne kadar sevinçli olduğumuzu da bir kez daha söylemek istiyorum.

2

Bu arada; Comikon’un gelecek yıl yeniden yapılacağını da açıklamadan geçmek istemiyorum. Teması henüz belli olmasa da inanıyorum ki bu yılın üzerine koyarak daha da iyi bir festival bizi bekliyor olacaktır. Umarım seneye yeniden bir arada oluruz!

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anime/Manga
Bartu Yılmazer

Cizgiroman.com Genel Yayın Yönetmeni

Daha Fazla Anime/Manga

sword-art-online-oculus-rift-virtual-reality

Anime-Manga Hayranlarına Sağlam Veritabanı: Connect Weirds

M. Engin Topaloğlu2 Mart 2018
2

Game of Thrones’un Meşhur Açılışını Anime Şeklinde İzlemeye Ne Dersiniz?

Bartu Yılmazer7 Ekim 2017
1

Comikon – Manga Fest Kapılarını Açıyor!

Bartu Yılmazer6 Ekim 2017
7

Comikon Manga Fest Kapılarını Açmaya Hazırlanıyor!

Bartu Yılmazer12 Eylül 2017
pokepika

Pokemon The Movie:I Choose You ‘dan Kısa Tanıtım Videosu

Bojeunx9 Eylül 2017
attackontitan

Anime Önerileri #1: Attack on Titan

Bojeunx6 Eylül 2017
6

Netflix’in Death Note’undan Yeni Fotoğraf Geldi!

Bartu Yılmazer26 Mayıs 2017
8

Ünlü Manga Çizeri Hayatını Kaybetti!

Bartu Yılmazer10 Mayıs 2017
you-can-buy-actual-pokeballs-from-bandai-now-992424-640x320

Bandai’den Gerçek PokeBall!

Bartu Yılmazer25 Nisan 2017

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.