Ergenekon Destanı – Ejderhanın Rüyası İnceleme (Çekiliş)
Emre Türkoğlu

Uzun zamandır eksikliğini çektiğimiz Türk yapımı çizgi roman piyasası bu aralar hareketlenmeye başladı. Zahiri’nin Karanlık İstila adlı serisinden sonra Ömer Emre Erdur’un kurduğu Erdur Design Studio imzalı Ergenekon Destanı da bizimle buluştu. İlk bölüm olan Ejderhanın Rüyası şu an satışta. Özellikle günümüz çizgi romanlarında yoğunlukla gördüğümüz İskandinav ve Yunan  mitolojilerinden sonra Türk mitolojisi görmek sonunda mümkün. Ayrıca sizlerle çekilişle bir adet Ergenekon Destanı Ejderhanın Rüyası veriyoruz. Bunun için Emre Erdur’a tekrar teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Screen Shot 2019-05-24 at 05.47.06

Ergenekon Destanı’nın bize ne anlattığına gelirsek isim zaten her şeyi açıklıyor. Göktürklerin yeniden doğuşunu anlatan bu destan Emre Erdur tarafından “2000 yıl önce kadim mirasın bozkır evlatları büyük bir ihanete uğradı. Yok oldukları zannedildi ama kaderlerinde tarihte silinmek yoktu. Onlar tarih yazmak için varlardı.” şeklinde tanımlanıyor. Yazının aşağısındaki röportajdan detaylı öğrenebileceğiniz üzere bu çizgi roman üç yıllık bir ön çalışma, aylar süren eksizler, 5200 kilometrelik bir yolculuk ve binlerce sayfa tarihsel makalenin bize sunduğu meyvesi. Maalesef Türk geçmişine ait eserler fazla bulunmadığı için böyle projeler ekstra bir efor gerektiyor. Ergenekon Destanı’nda göreceğimiz üzere bu efor verilerek bize bunu üst düzey bir kalitede sunuyor

Başlangıç bölümü Ejder yılıyla  başlıyor. Gitgide gücünü yitiren Hunlar asimile olmaya başlamıştı.  Çiçi Sanyu’nun  bu duruma karşı çıkması onlara zaman kazandırıyordu. Güney Altay ve Hangay dağları arasında yaşayan Hunlar’a bağlı iki kavim yaşıyordu. Simgeleri kurt ve aslandı. Kurtların lideri Yizhi Nişidu, kil ustasıydı. Zengin bir kavim olmalarına rağmen mütevazılardı. Törelerine bağlılardı. Bunlarla birlikte bir kavim daha vardı. Simgeleri domuzdu ve oldukça zayıflardı. Konu güç olunca kendi akrabalarını feda etmekten çekinmeyeceklerdi. Sürprizbozan (spoiler) vermemek için konuya detaylı girmek istemiyorum.

ERG01-15

Oldukça hoş çizimlere sahip olan Ergenekon Destanı bize görsel bir şölen sunuyor. Işık kullanımını çok beğendiğimi söylebilirim. Aynı zamanda oldukça sıra dışı karakteriyle bu konuda kendini ön plana çıkarıyor. Hikaye akıcı ve güzel olsa da ilk sayfaları anlamak için bir kaç kez tekrar okumam gerekti. Konuşmalarda doğal olarak eski Türkçe hakim fakat bilinmeyen kelimelerin açıklaması verilmiş yine de ilgimi çeken yerler olduğunda internetten araştırdım.

Hepimiz DC ve Marvel seviyoruz, okuyoruz, izliyoruz ve hatta ürünlerini alıyoruz. Ancak bu sektörü yalnızca Amerikanlara bırakmak tamamen yanlış. Şu an hiç olmadığı kadar kendi sektörümüzü desteklemeye muhtacız. Yavaş yavaş kendi evrenimizi kuruyoruz. Alper Çağlar’ın çıkaracağı Göktürk üçlemesi ve Ergenekon Destanı gibi çizgi romanlara karşı her türlü desteği vermeliyiz. Belki şimdilik ülke içinde kalır ama zamanla dünyaya yayılması hoş olmaz mıydı? Avrupa’dan Amerika’ya, Asya’dan Afrika’ya herkes bizim ürettiğimiz bir ürünü seviyor, izliyor, okuyor ve tartışıyor. Bunun gururunu taşımak için böyle projelere karşı her türlü yardıma açık olmalıyız.

32 sayfalık Ergenekon Destanı: Ejderhanın Rüyası çizgi romanı şu an kargo dahil 34₺ fiyatıyla satışta. Direkt olarak erdur.com üzerinden veya Zahiri gibi siteler üzerinden alabilirsiniz. Ayrıca yeni haberler için kendisini Instagram ve Youtube kanalı üzerinden takip edebilirsiniz.

Screen Shot 2019-05-24 at 05.47.24

Röpörtaj

 

 1. İlk öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Ömer Emre Erdur, aslında küçüklüğümden beri çizim yapıyorum, 1994 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık bölümüne giriş yapıp aynı yıllarda da yeteneğim ölçüsünde çalışmaya başladım, bilgisayar oyun grafikleri, illüstrasyonlar ve storyboard çizimleri okul dönemi boyunca yaptığım işlerdendi, mezuniyetten sonra yurt içi ve yurt dışında sanat alanında profesyonel iş deneyimlerim oldu, askerlikten sonra bir dönem yurt dışında da yaşadım, sonra evlenip Türkiye’ye dönünce kendi firmamı açtım, son yıllarda özel etkinlik ve proje tasarımları ve illüstrasyon işleri yapmaktaydım aralarda çocuk kitapları ve dergi illüstrasyonları da yaptım, çizgi roman projelerim kenara notlar alıp yavaştan hazırlıklarla fikirleri biriktirdiğim projelerdi, doğru zamanı bekliyordum. Erdur Design Studio olarak işlerimi şu daha çok entertainment üretimlerine doğru yöneltmeye başladım, çizgi roman sadece başlangıç eğer çalışma ve üretim planlarımız hedeflediğimiz gibi sürerse çok daha farklı sürprizler görebilirsiniz.

 1. Adını duymamış olanlar için Ergenekon Destanı’nı tanıtabilir misiniz?

Ergenekon Destanı adını duymayan yoktur diye tahmin ediyorum, destan hakkında gerçek net yada detaylı bir bilgi olmamasına rağmen, günümüze kadar gelen anlatımlar ortak nokta, Altay ve Hangay dağları arasında kalan bölgede (Ötüken’in batısı) yaşayan Türk kavimleri bir ihanetle saldırıya uğrarlar ve bunun sonucunda Güney Altay dağ yamaçlarında Ergenekon adı verdikleri özel saklı bir vadiye yerleşirler burada tekrar gelişip güçlenip 400 yıl sonra müthiş bir güçle buradan çıkıp Göktürk Kağanlığının kuruluşuna giderler. Bütün bu olaylar zincirinde bir Kurt onlara rehberlik eder. Ayrıca dağın erimesi sahnesi vardır, bunu bir çok yerde Ergenekon’a giriş yolunu unutup dağı eriterek çıtılar diye anlatılır ama bir 400 yıl düşmanını unutmayan bir millet nasıl giriş yolunu unutur? Komik geliyor, bazı hikaye anlatıcıları kendi akıl hacimlerine göre eklemeler ve yorumlar yapabiliyorlar.

Ergenekon Destanı, Asya Türk halkları arasında bilinen ve önemli yere sahip bir destan, Hun İmparatorluğu’nun iki ayrılmasıyla başlayan çöküş süreci ile Göktürk Kağanlığı arasında yaklaşık destanda anlatılan süre kadar bir süre var, günümüzdeki arkeolojik araştırmalarda Güney Altay platoların Türk kurganları bulundu ve bulunan saklı vadiler Ergenekon Destanı’nda anlatılan vadiye çok benziyor, sonuçta bu bizim destanımız. Merak edenler kendileri de araştırabilir.

Destanın temel öğeleri, ihanete uğramış ve yanılmış bi kavimden son kalanlar, onlara yol gösteren mistik bir kurt, demir dağların ardındaki bereketli vadide yeniden güçlenme mücadeleleri ve düşmanlarından gizlenmeleri ve en sonunda demir dağları eriterek bir güç olarak düşmanların üzerine akmaları. Böylece kısaca söyleyebiliriz. Tabi ki burada bir çok detay ve karakterler giriyor özellikle Göktürk kurucularının aile soyları destanımızdaki karakterlerden oluşuyor.

Kısaca not olarak belirtmek gerekirse, çevirilmeye başlanan Göktürk üçlemesi bizim Ergenekon Destanı’nın bittiği yerden itibaren başlayan bir hikayedir. Ergenekon Destanı Çizgi Roman serisinin son bölümünden sonra neler olacağını filimi seyrederek takip edebilirler, ortak bir çalışma değil ama denk geldi diyebiliriz. Güzel bir tesadüf olacaktır. Tabiki bizim sayıların tamamının çıkması biraz daha zaman alacaktır.

 1. Ergenekon Destanı için fikriniz nereden geldi?

Kendim şahsen bu konuda araştırmalar yapıyordum ama bu konuya öncelik vermem Ergenekon Destanı’mızın ismini kötü yönde kullanılması oldu, binlerce yıllık geçmişi olan Türk ordusunun bir çok değerli subayı tıpkı destanda olduğu gibi ihanetlere uğradı, bir Türk Sanatçısı olarak gönlümüz buna razı olmadı ama sanat kalite ve sabır ister ve doğru zamanı beklemek gerekir, 2015’e kadar olan yavaş yavaş çalışmalarımız 2015 yaz ayından itibaren hız kazandı ve son bir yıl içinde çizgi roman ortaya çıktı.

ERG01-17

 1. Bu işin en sevdiğiniz ve en sevmediğiniz yönü nedir? Yapım aşamasında sizi en zorlayan şey neydi?

Sevip yada sevmediğim yön olarak bir şey söyleyemem, tabi ki zorda olsa bütün bu çalışmalardan bir keyif alıyorum, beni zorlayan yanı görsel olarak o dönemi nasıl ifade edeceğim oldu, o yüzden Kazakistan’daki Ulusal Tarih Müzesi’ne gittim, üç gün orada tüm eserleri iyice inceledim, ayrıca hem orada hem de internet üzerinde yurt dışında yaşayan ve kazılara katılmış olan tarihçi arkadaşlarımla sohbetler yaptık, o dönemi iyice anlayıp görselleştirme konusu en zor konuydu; sonra isimler, adetler, mimari formlar, silahlar, Türk anatomisi gibi konular vardı. İşin kalitesi için yapılması gereken ne kadar çalışma varsa hepsini yaptım. Sonra senaryo yazmak, yabancı dile çevirimi, ayrıca grafik tasarımı, yasal izinler ve baskıya veriliş süreci var. Bütün bunlardan sonra bir de satış ve tanıtım kalıyor, bu satış ve tanıtım işi bizi yoruyor açıkçası çünkü enerjiniz üretime gitmiş tekrardan yeni bir iş sahası olarak buraya başlamanız gerekiyor, kolay değil ama yapılması lazım. Çizgi romanı eser olarak en kalite şekilde ürettiğimize inanıyorum, şimdi aynı kalitede satışını ve dağıtımını yapmak için uğraşıyoruz.

 1. Ergenekon Destanı kaç sayı sürecek? Tüm sayılar bitince cilt olarak çıkarma planınız var mı?

Hikaye hattı 12 sayı olarak planlandı, hepsi bitince cilt çıkarmayı ancak okurlar isterse yapabiliriz.

Cilt çok büyük bir maliyet ama bunun için ileriye dönelik şimdilik şöyle bir planımız var; Ergenekon Destanı çizgi romanını içinde tüm eskizleri, yapım çalışmalarını da anlatan özel bir set olarak yaparsak bir değeri olur, yoksa okurlarımız sağolsunlar takip edip tüm sayıları aldıktan sonra aynı sayıları birleştirip vermek doğru bir şey değil.

Cilt yapmak için değerli okurlarımıza beklediklerinden fazlasını vermemiz gerekli, konsept çizimleri, illüstrasyonlar, haritalar, karakterler ve tüm tarih ve dünyasıyla özel bir cilt verebiliriz, belki içine ek bölümler koyabiliriz bunu zamanı gelince okurlarımıza sorarız. Böylece aldıkları eser hem tarihsel değeri olan hemde sanatsal değeri olan keyifli bir kitap olacaktır, umarım yeterince talep olur ve yaparız.

ERG01-06

 1. İkinci sayı ne zaman çıkacak?

İlk sayı nisan ortasında çıktı, ikinci sayıyı yaz içinde çıkartma planımız var, elimden geldiğince işleri hızlandırmaya çalışıyorum ama gerçekten kendimde heyecanlı okuyabiliyorsam bunu okuyucuya sunabilirim, özellikle çizimler bitince bir kaç gün kendim okuyup  düşünüyorum, daha iyisi olabilir mi? diye, değer verdiğim bir proje olduğu kalite ön planda, çıkış tarihlerinde aksamalar olabilir, ama yaz ayına içinde ikinci bölüm hatta son bahar girmeden üçüncü bölüm diye planımızı var.

 1. Ergenekon Destanı haricinde başka bir seri planınız var mı? Özellikle Türk mitolojisi hayranı olarak daha fazlasını görmek isterim.

Tabi ki Ergenekon bir başlangıç, açıkçası söylemek gerekirse şimdiden isim vermek istemiyorum ama Asya Türk tarihimiz ve hikayelerimizle alakalı 4 farklı seri proje haricinde Anadolu dönemine de ait olmak üzere ve modern döneme ait Özel Kuvvet ve Özel Harekat birimlerimizin gerçek hikayelerinin yer aldığı ayrı bir seri projelerimiz de var, bunların planlamaları yapıldı, proje dosyası olarak duruyorlar. Zaman içinde öncelik sıralamalarına göre üretim planımız var.

Kimsenin kendi tarihinden, destanından ve geçmişinden korkmasını ve cahil kalmasını istemiyoruz. Göğsünüzü gere gere okuyacağınız ve ileride de çocuklarınıza da okutacağınız kalitede eserler bırakmak istiyoruz, kendi oğullarım daha küçük olmalarına rağmen Ergenekon Destanı Bölüm 1 matbaadan gelince gece yastık altlarında çizgi romanları saklamışlardı, sonuçta bu toprakların edebi ve zekasına göre bu eserler çıkıyor. Bize ait, size ait.

Röportaj ve ilginiz için çok teşekkür ederim, okuma zahmetine giren tüm okuyucularımıza da selam ve sevgilerimizle.

Biz de kendisine teşekkürlerimizi iletiyoruz.

 

Ayrıca sizlere belirttiğimiz gibi bir adet Ergenekon Destanı hediye edeceğiz. Çekilişe bu linkle katılabilirsiniz.

[aas_zone zone_id="66334"]
Yorumları Gör (1)

1 Yorum

 1. Avatar

  Bozkurt Aslan

  30 Mayıs 2019 at 12:55

  Ben de okudum beğendim teşekkürler röportaj güzel olmuş

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çizgi Roman
Emre Türkoğlu
@trkglemre

İletişim / contact; emre@cizgiroman.com

Daha Fazla Çizgi Roman

5-SAYI 2 SAYFALAR-2

“Ben Tuzak Kuranım, Ben Bir Avcıyım.” Karanlık İstila #2 ve #3 İncelemesi

M. Engin Topaloğlu7 Kasım 2019
kapak

Bir Zamanlar Hilal Şehri’nde… – Savage Avengers #1 İnceleme

M. Engin Topaloğlu19 Eylül 2019
batman-1

Çölde Veda Yürüyüşü – Batman: Last Knight On Earth #1 İnceleme

M. Engin Topaloğlu7 Eylül 2019
DceasedBanner-min

Zombi Batman’e Merhaba Deyin! – DCeased#1 Detaylı İnceleme

M. Engin Topaloğlu4 Ağustos 2019
Kapak A-1

Merakla Beklediğimiz Yerli Çizgi Roman “Karanlık İstila” İlk Sayısıyla Yakında Raflarda! – Okuyucu Dostu Ön İnceleme

M. Engin Topaloğlu22 Mayıs 2019
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Arif Emre13 Nisan 2019
RCO001_1553131975 (1)

Radyoaktif İncelemeler #4

Yiğit İleri23 Mart 2019
RCO001_1552094857

Radyoaktif İncelemeler #3

Yiğit İleri17 Mart 2019
52440760_506040389920395_6456188822098018304_n

Farklı Dünyalar, Ortak Düşler! İsimsiz Dünya Üçüncü Sayısı ile Raflarda!

M. Engin Topaloğlu14 Mart 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2019 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.