Deadpool 2

Deadpool 2 Karakter Analizi: Deadpool

Deadpool 2 Karakter Analizi: Deadpool
Bulut Şimşek

Merhabalar sayın okuyucular, yeni bir yazı dizisiyle karşınızdayız. Avengers: Infinity War filmi çıktıktan bir süre  sonra karakter analizi yazıları yazıp film ile ilgili düşüncelerimizi, teorilerimizi ve eleştirilerimizi paylaşmıştık. Şimdi sıra tıpkı ilk filmi gibi izleyicilerden ve eleştirmenlerden geçer not alan Deadpool 2’de. Hazırsanız başlayalım!deadpool-2-trailer-with-black-panther

Yazı dizimize tabii ki filmin yıldızı ile başlıyoruz. Deadpool’un ilk filmi düşük bütçe ile ve stüdyonun çok da desteği olmadan çekildiği için yaklaşık 1 saat 40 dakikalık kısa bir film olmuştu ve karakterin duygusal tarafından ziyade şakacı kişiliğine odaklanılmıştı. Bu filmde ise Wade Wilson’un her zamanki esprili halleri ile çok göstermediği duygusal ve belki hatta kırılgan yapısını görme fırsatı yakaladık. Buna örnek olarak Vanessa’ya ilk randevularındaki skee ball jetonunu verdiği ve babasının onu terk ettiğini anlatırken onun gibi bir baba olmaktan korktuğunu söylediği sahneler örnek olarak gösterilebilir. Genel bağlamda ise filmin ilk yarısında yanında bile istemediği Russell’ı korumaya ve kurtarmaya çalışması da aslında Deadpool’un ponçik kalbini ve duygusallığını biz seyircilere yansıtan bir detay oldu.

Az önce de bahsettiğim gibi Deadpool’un duygusal tarafı ile komik tarafı arasında denge kurulmuş olabilir ancak korkulanın aksine Deadpool 2’de karakter, mizah anlayışından kesinlikle bir şey kaybetmemiş durumda. İlk filmden beri geçen 2 yılı aşkın sürede popüler kültürün üzerinde konuştuğu ne varsa filmde bununla ilgili bir espri görebiliyorsunuz. Benim en çok aklımda kalanlar ise Martha esprisi, Deadpool’un  Cable’a “Sen çok karanlıksın, DC evreninden olmayasın?” diye sorduğu sahne, (muhtemelen çok fark edilmemiş olsa da) Deadpool’un yaptığı işi anlattığı montajda Sicilya’daki cenazede en önde oturan dayının Tony Stark gözlüğü takıyor olması ve tabii ki son birkaç yılda ortalığı kasıp kavuran dubstep müziği ile ilgili yapılan göndermelerdi. X-Men evreni içi göndermeler de çok ustaca yapılmıştı ancak filmi sinemada 2 kere izlemiş biri olarak söylemeliyim ki Deadpool 2’ye daha önceki X-Men filmlerini izlemeden giden çoğu kişi perdeye bön bön bakmak zorunda kaldı ben kendi çapımda kıs kıs gülerken. Örneğin diğer X-Men yıldızlarının yaptığı kısa ama etkili cameo sırasında kimseden çıt çıkmaması hayal kırıklığı yaratan bir durumdu. Ayrıca Wade ile Yukio’nun selamlaşmaları film boyunca nedense ben dahil çoğu izleyiciye komik geldi, artık bunun sebebi her selamlaştıklarında Wade’in ses tonunun daha da yumuşaması mı yoksa yaptığı farklı hareketler mi bilinmez ama filmin yüz güldüren detaylarından birisi Wade ve Yukio arasındaki dinamikti.

Bunun dışında Deadpool’un zaman makinesini alıp geçmişte “düzeltmeler” yaptığı sahne bana kalırsa filmdeki bütün sahnelerden daha komikti. Özellikle X-Men Origins: Wolverine filmine yapılan yolculuk belki de filmin en komik sahnesiydi. Green Lantern filminin pişmanlığını hala yaşayan Ryan Reynolds’un yine bu konuda sıkmadan ve ustaca yaptığı şakalara bir yenisini daha ekledi mid-credit sahneleri. Ayrıca benim kişisel görüşüm bu mid-credit sahnesinde Deadpool’un zamanda yolculuk yaparak geçmişi düzeltmesinin X-Men evreninin karışık zaman çizgisine ve sürekli değişen dinamiklerine yapılan bir gönderme olduğu şeklinde. Kim bilir, belki bir bakarız X-Force filminde Domino’yu başkası oynuyor…

Deadpool 2 filminden ana karakterimiz ile ilgili görüşlerim bu şekilde. Sizin eklemek istediğiniz veya bahsetmeyi unuttuğumu düşündüğünüz bir şey var mı? Görüşlerinizi yorum olarak paylaşmayı unutmayın!

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Deadpool 2
Bulut Şimşek
@buluttsimsek7

Mahalle dostu film haberciniz

Daha Fazla Deadpool 2

img_4397.jpg

Disney+ Bugün Yeni Haberler Açıklayacak

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
deadpool-2-header-1

Disney Patronundan Deadpool Müjdesi: Devam Edecek!

Orkan4 Nisan 2019
jghjhkgk

Yılın En İyileri Belli Oldu!

Arif Emre31 Aralık 2018
KKBHVK

Yılın En İyilerini Seçiyoruz, Hemen Oy Ver!

Arif Emre27 Aralık 2018
deadpool.0

Once Upon A Deadpool’un Deadpool 2’den Farkı Ne?

Bulut Şimşek11 Aralık 2018
Screenshot_1

Yepyeni Bir ‘Once Upon A Deadpool’ Posteri Meydana Çıktı

Orkan4 Aralık 2018
6

David Beckham’lı Muhteşem Deadpool Fragmanı Yayınlandı!

Bartu Yılmazer10 Mayıs 2018
2

Ryan Reynolds’dan ”Peter” Hayranlarını Gülümseten Fotoğraf!

Bartu Yılmazer7 Mayıs 2018
1

Deadpool’dan Yeni Fragman Yayınlandı!

Bartu Yılmazer22 Mart 2018

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.