Çizgi Roman

Zombi Batman’e Merhaba Deyin! – DCeased#1 Detaylı İnceleme

Zombi Batman’e Merhaba Deyin! – DCeased#1 Detaylı İnceleme
M. Engin Topaloğlu

Merhaba Değerli Okuyucular,

Uzun bir aranın ardından EnginYorum‘un geri döndüğünü söyleyebilirim.

Hem de bu yazı ile birlikte çok ilginizi çekecek yepyeni bir çizgi roman serisinin incelemesine başlamış olacağım. Öncelikle bu inceleme için ilgili çizgi romanın sponsorluğunu üstlenen 13Gezegen.Com ailesine teşekkür etmek isterim.

Sektörün önde gelen çizgi roman yazarlarından Tom Taylor‘un yeni DC hikayesi DCeased#1 incelemesine öyleyse başlayalım.

Günlerden bir gün Darkseid Dünya’ya Cyborg’u kaçırmak için saldırır. Cyborg’un ortadan kaybolmasını savaş koşullarında kimse fark etmemiştir. İlk fark eden de Cyborg’un sistemine sızan Batman olmuştur. Biliyorsunuz ki Batman her zaman hazırlıklıdır :)

Darkseid’ın Cyborg’u kaçırmasının altında yatan sebep ise Anti-Life Equation (ALE) yani Karşıt Yaşam Denklemi’dir. Bu denklem bilinci olan tüm varlıkların kontrolünü sağlayan bir etkiye sahiptir ve bu denklemin yarısı Darkseid’a ait iken diğer yarısı Cyborg’dadır. Darkseid, bu denklemin Cyborg’daki yarısını Motherbox ile elde edecektir ancak ortada önemli bir sorun vardır.

ALE, mevcut durumda Darkseid için fiziksel, Cyborg için dijital formdadır ve bu iki form bir araya gelene kadar Cyborg süreçten sağ çıkmalıdır. Ancak Cyborg’un ölmesi kaçınılmazdır. Darkseid bu durumda ölümü kontrol etmek ister, çözüm yolu olarak ölüm tanrısı Black Racer’ı çağırır ve Motherbox’ı çalıştırır. Darkseid, “Ölüm”den bir parça koparır ve böylece ALE’nin değişmesine sebep olur.

Darkseid

Darkseid, ALE etkisi sonucunda parçalanmaya başlar.

Sonuçları yıkıcıdır… Beklenmedik biçimde değişen denklem Darkseid’ı parçalamaya başlar. Cyborg’a işkence yapan Darkseid müridi Desaad, yeni oluşan denkleme dirençlidir ve bu denklemi bir an önce bozabilmek için Cyborg’u Dünya’ya geri gönderir. Ancak artık çok geçtir. Darkseid, ALE’nin kurbanı olarak önce Black Racer’ı öldürür ve Apocalypse’in çekirdeğine saldırarak kendi yuvasını yok eder. Tahmin ediyorum ki Darkseid da oluşan büyük patlama sonucu ölmüştür. Yine de hepimiz biliyoruz ki çizgi romanlarda bir karakterin ilelebet ölmesi pek mümkün değildir. Hele ki bu karakter DC Evreni’nin en güçlü kötüsü ise…

Darkseid ve Black Racer

Darkseid kontrolü kaybeder ve Black Racer saldırıya uğrar.

ALE, artık bir tekno-organik bir virüs haline gelmiştir ve Cyborg ise bu virüsün bir numaralı taşıyıcısıdır. Dünya’ya vardığında çevrimiçi olan Cyborg, sosyal medyanın da etkisiyle mevcut hastalığı tüm dünyaya yaymış olur. Sosyal medyanın tehlikelerine de böylece dikkat çekmiş oluyoruz, değil mi ? :)

Cyborg

Taşıyıcı Cyborg, sosyal medya aracılığıyla virüsü dünyaya yayar.

Bu sırada durumdan haberdar olan Batman gerekli önlemleri alır ancak biraz geç kalmıştır. Bu virüsten Tim (Red Robin) ve Dick (Nightwing) de etkilenmiştir. Onlar, Batman’e saldırırken Alfred ise Batman’in isteği üzerine kaçmaya başlar. Bu noktada merak ettiğim mesele ise bu virüsü taşıyanların hastalığı kan yoluyla bulaştırıp bulaştıramadıkları oldu.

Eğer böyle bir enfeksiyon mümkünse yakında Batman’i de zombiler sürüsünün bir parçası olarak göreceğiz demektir.

Superman ise insanların enfekte olup birbirlerine saldırdıklarını görünce ilk olarak eşi Lois ve oğlu Jon’a ulaşmaya çalışır. Vardığında ortamdaki tüm elektronik cihazları yakar ve orada bulunan Damian Wayne aracılığıyla Batman’e ulaşmaya çalışırlar ancak sonuç nafiledir. Superman, Adalet Birliği (Justice League)’ni bir araya getirmeye koyulur.

İlk sayı hikayeye temel oluşturmakla birlikte Batman ve Superman’in virüsten nasıl haberdar olduğu ve virüse karşı nasıl önlem almaya çalıştıklarını anlayamadım. Burada ya anlatım olarak bir eksiklik var ya da diğer sayılarda bunu öğreneceğiz. Aklıma yatan en basit ve mantıklı gerekçe Cyborg’un teknolojisi sayesinde olan biteni birlik üyelerine anlatmış olduğudur. Öte yandan hikaye anlatıcısının kim olduğunu da merak ediyorum. Hikayenin merkezinde yer alan ve kritik role sahip bir karakter olduğunu sanıyorum. Hikaye, sonuç olarak merak uyandırıcı, akıcı, dili basit ve çizimleriyle güzel desteklenmiş biçimde karşımıza çıkıyor.

Genel olarak güzel bir başlangıç yapıldığını düşündüğüm bu sayı için sizlere hikayenin genelinden ve eksiklerinden, olumlu yönlerinden bahsetmeye özen gösterdim. Gelecek sayılar doğrultusunda hikayenin tamamı hakkında da net bir düşünceye sahip olacağım. Altı sayıdan oluşan DCeased’in ilk sayısını böylece incelemiş oldum. Bir sonraki DCeased incelemesi ile yazmaya devam edeceğim.

Esen kalın!

 

[aas_zone zone_id="66334"]
Yorumları Gör (1)

1 Yorum

 1. Avatar

  Inhuman

  6 Ağustos 2019 at 22:42

  İlk üç sayısını okudum, gayet hoş hazırlamışlar, kaliteli olmuş.

  Normalde Marvel’ın serisini okumaya alışığız, ki efsane apokaliptik senaryo yazıyorlar; orada zombi Hulk ve çetesi Galactus’u yiyorlardı, çok iyiydi…

  Hattâ Spider-man halasını yediği için suçluluk duyuyordu biraz heheh.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çizgi Roman
M. Engin Topaloğlu
@engint21

19 Model Mühendis. Muzip ve Ciddi İnsan Oluşumu.

Daha Fazla Çizgi Roman

5-SAYI 2 SAYFALAR-2

“Ben Tuzak Kuranım, Ben Bir Avcıyım.” Karanlık İstila #2 ve #3 İncelemesi

M. Engin Topaloğlu7 Kasım 2019
kapak

Bir Zamanlar Hilal Şehri’nde… – Savage Avengers #1 İnceleme

M. Engin Topaloğlu19 Eylül 2019
batman-1

Çölde Veda Yürüyüşü – Batman: Last Knight On Earth #1 İnceleme

M. Engin Topaloğlu7 Eylül 2019
Screen Shot 2019-05-17 at 02.14.47

Ergenekon Destanı – Ejderhanın Rüyası İnceleme (Çekiliş)

Emre Türkoğlu29 Mayıs 2019
Kapak A-1

Merakla Beklediğimiz Yerli Çizgi Roman “Karanlık İstila” İlk Sayısıyla Yakında Raflarda! – Okuyucu Dostu Ön İnceleme

M. Engin Topaloğlu22 Mayıs 2019
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Arif Emre13 Nisan 2019
RCO001_1553131975 (1)

Radyoaktif İncelemeler #4

Yiğit İleri23 Mart 2019
RCO001_1552094857

Radyoaktif İncelemeler #3

Yiğit İleri17 Mart 2019
52440760_506040389920395_6456188822098018304_n

Farklı Dünyalar, Ortak Düşler! İsimsiz Dünya Üçüncü Sayısı ile Raflarda!

M. Engin Topaloğlu14 Mart 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2019 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.