Çizgi Roman

Çölde Veda Yürüyüşü – Batman: Last Knight On Earth #1 İnceleme

Çölde Veda Yürüyüşü – Batman: Last Knight On Earth #1 İnceleme
M. Engin Topaloğlu

Merhaba Değerli Okuyucular,

Bugün yeni bir inceleme ile karşınızdayım.

Hem de bu yazı ile birlikte yine çok ilginizi çekecek yepyeni bir çizgi roman serisinin incelemesine başlamış olacağım. Öncelikle bu inceleme için ilgili çizgi romanın sponsorluğunu üstlenen 13Gezegen.Com ailesine teşekkür etmek isterim.

Sektörün önde gelen çizgi roman yazarlarından Scott Snyder‘ın Batman’in sonuna dair yazdığı, Greg Capullo’nun çizdiği yeni ve gelecekte geçen DC hikayesi Batman: Last Knight On Earth #1 incelemesine başlayalım.

Hikayenin ilk cildinde dört bölüm bulunuyor. Bu bölümlerin isimleri sırasıyla şu şekilde:

  1. Mağara (The Cave)
  2. Sağ Kol (The Right Hand)
  3. Akıl Hastanesi (The Asylum)
  4. Yankı Yeri (Echolocation)

Bu bölümlerin her aşamasının heyecanlı olduğunu söyleyebilirim. Nedenini ise incelememi okuyunca anlayacağınıza eminim. Öyleyse başlayalım.

Batman, yakın zamanda tüm yollara sadece çeşitli çizimler yapan gizemli birini takip etmektedir. Bu çizimler ilk başta tehlikeli bir duruma işaret etmezken kroki üzerinde görüldüğü üzere Gotham’ın genelini kapsayan bu çizimlerin yerde yatan Batman’i ifade ettiği anlaşılır. İşin ilginç tarafı ise bu çizimin kalp kısmına denk gelen adres Batman’in ailesi Thomas ve Martha Wayne’in öldürüldüğü yer olmasıdır. Batman buraya vardığında yağmur altında bekleyen bir çocuk fark eder. Bu çocuk da aniden Bruce Wayne’e ateş eder.

Bruce Wayne uyandığında akıl hastanesindedir ve burada Batman’e dair bildiği her şeyin hayal ürünü olduğunu adeta Leyla ile Mecnun finali havasında sadık dostu Alfred’den öğrenir. Buna göre Joker sandığı kişi onun hekimi, Harley Queen, Bane, Mad Hatter vb. onun asistanları veya hemşireleridir. Bruce, ailesini vurduktan sonra yıllarca akıl hastanesine yatmış ve ancak iyileşmiştir. Alfred Bruce’un her inandığı davranışı bir mantık çerçevesinde açıklamaktadır. Bruce bunu kabullenemez ve hastanedeki görevlilerle mücadeleye girişir. Mücadeleyi kazandığında ise Alfred ile son kez görüşürler. Bruce, Alfred’in elini tuttuğu bir vakit tarttığı nabzından göründüğünden daha yaşlı olduğunu anlar. Buradan hareketle de son yaşadıklarına olan inancı sarsılır ve bulunduğu yerin bir simulasyon olduğunu anlar. Alfred ise durumu kabullenerek gerçekleri anlatmaya başlar.

Dünyada olan bir felaket sonucunda kahramanlar kaybetmiştir ve Alfred, sevdiği çocuğunu korumak ve ona Batman’i unutturmak adına bu Gotham-vari simulasyonu yaratmıştır. Artık Batman’i değil Bruce’u görmek istemektedir. Batman(genç) ise dünyayı başıboş bırakamayacak kadar delikanlı olacak ki Alfred’e veda eder. Alfred’in çok yaşlanmış olmasına rağmen Bruce’un genç bir formda olması hikayenin en başta bir gizemi ancak DC-METAL okuyucuları için açıklanabilir bir meseledir.

Batman’in sonradan öğreneceği üzere Alfred, Bruce’un zamanında inşa ettiği Batman’i geri getirme projesini hayata geçirmiştir. Bu projeye göre Batman/Bruce Wayne öldüğünde mevcut anılarıyla birlikte genç bir Bruce daha hayata gelecek ve Batman efsanesini sonsuza dek yaşatacaktır.

Bu çılgın, mükemmel gibi yorumlara sebep veren plan sonrasında ise karşımıza genç Bruce çıkmıştır ve Snyder’ın kaleminden çıkan Batman’in sonu temalı hikaye boyunca ana karakterimiz olacaktır.

DC Evreni’nin yıkıldığı bir zamanda Batman, bulunduğu mekandan çıktıktan sonra yüzeye yani çöle varır, yola çıktığında ise bir lamba görür. Bu lambanın içerisinde ise Joker bulunmaktadır. Lakin kafasından oluşan Joker’in nasıl hayatta kaldığı da henüz açıklanmayan soru işaretlerinden biridir.

Lambanın içinde halen hayatta olan Joker'i görüyorsunuz.

Lambanın içinde halen hayatta olan Joker’i görüyorsunuz.

Gaz lambasındaki Joker ile yola koyulan Batman’i ilginç gerçekler beklemektedir. İçerisinde Supergirl ve Poison Ivy’nin yer aldığı Amazon isimli bir grupla karşılaşan Batman (ve Joker) kendilerini bir sığınakta bulurlar. Bu sığınakta Wonder Woman/Diana ile karşılaşan Batman ilk olarak kafasındaki soruların yanıtlarını tek tek almaya başlar.

Batman, Wonder Woman sayesinde DC Evreni'nin yıkım sebebini öğreniyor.

Batman, Wonder Woman sayesinde DC Evreni’nin yıkım sebebini öğreniyor.

Bazı Cevaplar:

  • Lex Luthor’un “Size yalan söyleniyor, dünya yok olmanın eşiğinde” içeriğindeki mesajı sonrası dünyada bir kaos ortamı oluşuyor.
  • Bu kaos ortamında Lex Luthor dahi öldürülürken Arrow, Black Canary’nin de yok olduğunu öğreniyoruz.
  • Superman(!) gibi öncü kahramanlar bir bir yok olurken Omega isimli Batman’in yardımcılarından bir kimse, Anti-Yaşam denkleminin gücüne erişerek (Darkseid’dan bu denklemin yarısını çalarak-Darkseid’ı öldürerek) evrendeki tüm bilinci kontrol etme yetisine kavuşuyor. Omega’nın kim olduğunu ise henüz bilmiyoruz.

Batman’in bu gelişmeler karşısında ise iki seçeneği vardır:

  1. Wonder Woman ve ona sığınan insanlar Hades’in yanına yerleşerek Omega’nın gücünden uzak kapalı bir yaşam süreceklerdir. Batman de bu kafileye katılacaktır.
  2. Tek başına da olsa kendisine ihtiyaç duyulmayan bir dünyada Omega’yı yenmek uğruna mücadeleden vazgeçmeyecektir.

Hepimizin Batman’i tanıdığı üzere Bruce zor yolu seçerek Omega ile olan mücadelesine başlamak üzere Joker’i de yanına alarak amansız bir mücadele için yola koyulur.

İlk sayı için muazzam bir olay örgüsüyle karşılaştığımı itiraf etmem gerekir. Özellikle Batman’in gerçekliğinin sorgulandığı kısmı oldukça beğendim. Onca yıkım içerisinde yaşlı yıkılmış bir Batman yerine dinamik ve genç bir Batman görmek hikayeye daha aydınlık bir hava katacağa benziyor. Olan bitene çok değinmemeleri gelecek sayı için gizemi sürdürmeye devam edeceklerini gösteriyor. Joker’in kafadan oluşan formu ise iğrenç ve ilginç bir nedene bağlanacağa benziyor. Öte yandan bir önceki Batman’i kimin ve nasıl öldürdüğünü oldukça merak ediyorum. Bu durumu unutulmaz bir hale çevirebilirler. Capullo’nun çizimleri ise oldukça enfes olmuş. Üç sayıdan oluşan LAST KNIGHT ON EARTH’ün ikinci sayı incelemesini yazmak için sabırsızlanıyorum.

Kendinize iyi bakın, esen kalın!

[aas_zone zone_id="66334"]
Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çizgi Roman
M. Engin Topaloğlu
@engint21

19 Model Mühendis. Muzip ve Ciddi İnsan Oluşumu.

Daha Fazla Çizgi Roman

5-SAYI 2 SAYFALAR-2

“Ben Tuzak Kuranım, Ben Bir Avcıyım.” Karanlık İstila #2 ve #3 İncelemesi

M. Engin Topaloğlu7 Kasım 2019
kapak

Bir Zamanlar Hilal Şehri’nde… – Savage Avengers #1 İnceleme

M. Engin Topaloğlu19 Eylül 2019
DceasedBanner-min

Zombi Batman’e Merhaba Deyin! – DCeased#1 Detaylı İnceleme

M. Engin Topaloğlu4 Ağustos 2019
Screen Shot 2019-05-17 at 02.14.47

Ergenekon Destanı – Ejderhanın Rüyası İnceleme (Çekiliş)

Emre Türkoğlu29 Mayıs 2019
Kapak A-1

Merakla Beklediğimiz Yerli Çizgi Roman “Karanlık İstila” İlk Sayısıyla Yakında Raflarda! – Okuyucu Dostu Ön İnceleme

M. Engin Topaloğlu22 Mayıs 2019
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Arif Emre13 Nisan 2019
RCO001_1553131975 (1)

Radyoaktif İncelemeler #4

Yiğit İleri23 Mart 2019
RCO001_1552094857

Radyoaktif İncelemeler #3

Yiğit İleri17 Mart 2019
52440760_506040389920395_6456188822098018304_n

Farklı Dünyalar, Ortak Düşler! İsimsiz Dünya Üçüncü Sayısı ile Raflarda!

M. Engin Topaloğlu14 Mart 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2019 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.