Çizgi Roman

Çizgi Roman Okumaya Nereden Başlamalısın? [Yeni Güncelleme!]

Çizgi Roman Okumaya Nereden Başlamalısın? [Yeni Güncelleme!]
Arif Emre

Gerek çizgi roman uyarlamalarının, gerekse büyük şehirlere yayılan çizgi roman dükkanlarının etkisiyle son yıllarda sektöre karşı büyük ilgi oluşmuş durumda. Ki bu durum ülkemizde de pek farklı değil. Sağdan soldan duyduklarıyla bu aleme girmek isteyen, ama nereden başlayacağını bilemeyen insanlarla dolu ortalık. Zira bir okur adayı kendine başlangıç için bir yer ararken öylesine geniş ve karmaşık bir labirentle karşılaşıyor ki, hevesi hiçbir şeye başlamadan bitiveriyor.

Biz de bugün bu kutsal soruya cevap arayacağız: ”Okumak istiyorum, peki nereden başlamalıyım?”. Sorunun cevabı 3 farklı başlık altında değişmekte. Bunlar Marvel Evreni, DC Evreni ve bağımsız çizgi romanlar… Çözümü en basit olanıyla başlayacak olursak ”Bağımsız sektör” dediğimiz ve genellikle Avrupa bölgesinden çıkan çizgi romanlar, herhangi bir birleşik evrene dahil olmadığı için zevke göre seçilip okunabilir. Lakin şu cihandaki en büyük iki çizgi roman şirketi olan Marvel ve DC’ye girersek işler biraz karışık.

cover-bman

Öncelikle bu iki şirketin de tüm serilerini tek evren mantığıyla çıkardıklarını bilmeniz önemli. Yani siz bir seriyi okurken malum karakterin macerasını değil, o evrende geçen herhangi bir macerayı okumuş oluyorsunuz. Haliyle tüm karakter, mekan ve olay öğeleri birbirleriyle sık sık bağlantı oluşturabiliyor.

Aslında okurun takıldığı nokta tam olarak burası. Her şey kronolojik deyip, hikayeleri anlamak için şirketlerin kuruldukları dönemlere giderek ilk çizgi romanlara girme arzusu ön planda. Hayır! Durum buysa önünde onbinlerce çizgi roman var sevgili okur adayı. İstediğin zaman bir çizgi roman dükkanını tepeden tırnağa satın alamıyorsan bu karar pek akıl karı değil. Cevap: 2000 sonrası.

4557616-3597380599-29664

İki şirket de çizgi roman evrenlerini 2000 sonrasında yeni okurlara yönelik daha anlaşılır bir kıvama getirdiler. Yani bir çizgi roman cildini elinize aldığınızda, o serinin öncesinde veya sonrasında okunacak nesi varsa belirtildiğini görürsünüz. Ki ülkemizde bu süreç daha basit işlemekte. Çünkü çeviri yapan yayınevleri genellikle öykünün tamamını bir ciltte toplar. Sayı sayı satmaya yeltenmez. Bir seriyi okuduğunuzda o hikaye orada başlamış ve bitmiş olur. İlla kronolojiyse de derdiniz, 4-5 ciltten sonra tüm evren ve tarih mantığı kafanıza oturacaktır.

İşin aslına gelirsek, bir mağazaya girin, bir kitabı elinize alın ve sayfalarına az biraz bakın. Arkasındaki tanıtım bültenini okuyun. Çizimlerine göz gezdirin. Ha olmadı seri ile ilgili yorumlara bakının. En önemlisi: Yeni çağ dediğimiz kısma yönelin. Nostalji damarlarınızın kabardığı dönemlerinizin dışında siyah beyazdan uzak, kuşe kağıda yakın durun.

deadpool-suicide-kings

Anlayacağınız siz nereden başlarsanız, başlangıç orasıdır. Lakin evrenleri harbiden dibine kadar bilen ve her türlü forumda veya toplulukta bilgisini konuşturmak isteyen bir geek olma yolunda ilerliyorsanız, başlangıç noktası için verilebilecek birkaç tavsiye var. Sanırım bunları da iki kol altına incelememiz gerek:

MARVEL

Marvel için evrenin asıl dallanıp budaklandığı ve kaliteli sayıların ortaya çıktığı dönem, 2004 yılında başlayan Avengers Disassambled serisinden sonrasıdır. Ardından gelen House of M, Secret War ve New Avengers ile evrene sağlam bir giriş yapabilirsiniz. Devamında ise çıkış yıllarına göre Civil War, Secret Invasion, Siege, Fear Itself, Avengers vs X-Men gibi büyük eventleri okuyup (Hepsi Türkçe basılmış durumda) aralara da kahramanların solo serilerini dağıtabilirsiniz.

Tüm bunlardan sonra ise Marvel Now ve Secret Wars geliyor, bizim bildiğimiz Marvel evreni köklü değişikliklere uğruyor. Birçok yenilik ile yeni okurların çekilmek istendiği söylenebilir. Geçen yıl başlayan bu döneme ise All New All Different Marvel diyoruz. Eğer geçmiş serileri okuma konusunda üşeniyorsanız direk buradan da giriş yapabilirsiniz. Ama yeni dönemin bir sıfırlama olmadığını ve hala yer yer eski dönemlere bağlandığını söylemek gerek. Ayrıca kalite en az yarı yarıya düşmekte. En sağlıklısı, en baştan almak…

u

DC

DC, Marvel’ın aksine harbi harbi evrenini 2012 yılında sıfırladı ve New 52 dediği bu dönem içerisinde tüm karakterlerinin origin hikayelerini baştan oluşturdu. Haliyle DC için okur adayıysanız, işiniz çok daha kolay. Tek yapmanız gereken girdiğiniz mağazada, derginin köşesinde ”New 52” damgası olan seriye konmak. Daha da kolay bir hamleyle start vermek istiyorsanız, Rebirth dediğimiz taze dönemden girişebilirsiniz. Fakat bu noktada söylememiz gereken şey şu ki; bulabileceğiniz Türkçe serilerin neredeyse tamamı New 52 çevresinde şekillenmekte.

Tabi öncesinde de efsanevi çizgi romanlar olduğu reddedilemez. Ama onları okurken şu anki düzene bağlı olmadıklarını düşünmeli ve ona göre hareket etmelisiniz.

Durum kısaca böyle. Daha da ayrıntılı bilgiler almak isterseniz, mağazalardaki bu konuda ustalaşmış çalışanlar ile saatlerce sohbet edebilirsiniz. Ayrıca sektöre gönülden bağlanmış sitelere ve forumlara da bir el atmamak olmaz.

superman-vs-batman-comics

Yazıyı sonlandırırken, bir çizgi roman alımında ne gibi hususlar okuma zevkini arttırır? Sorular ile yanıtlayalım istedik. Şöyle ki:

Bir serinin evren içi önemini ne belirler?

Genellikle çizgi romanın içinde birden fazla ana karakter bulunuyorsa o seri, evrende kalıcı değişikliklere yol açar. Ki iki şirket de her yıl yaz başlarında belli başlı tüm karakterleri bir araya topladığı, 8-10 sayı arasında değişen ”DEV” hikayeler yayımlarlar. İşte bunlar evrene yön verir denebilir. Yıl içinde çıkan diğer seriler ise bu hikayeye göre şekillenir. Bu bakımdan event dediğimiz bu büyük hikayelere yönelmek giriş açısından daha iyi bir seçim olur.

Hangi karakterlerin çizgi romanları daha fazla keyif verir?

Bu tabiki sizde biten bir konu. Bir çizgi romanı sevip sevmeyeceğinizi daha elinize aldığınız ilk anda, kapağını gördüğünüzde anlarsınız. Ama bana göre, alacağınız kitabı seçerken içinde bulunan kahramanları evvelden tanıyıp tanımadığınıza dikkat edin. Elbette daha çok keyif alırsınız.

marvel-comics-avengers-panel-nycc-2013

Peki bir çizgi roman nereden alınmalıdır?

Ülkemizde çizgi roman mağazalarının yeni yeni coşmaya başladığını söyleyebilirim. Şu sıralar en iyi işler Arkabahçe, Gerekli Şeyler, JBC, Çizgi Düşler, YKY ve Marmara Çizgi gibi yayınevlerinden çıkıyor. Ki neredeyse her birinin kendine özel dükkanı mevcut. Birkaç Google araştırmasıyla yerlerini ve hangi türlere yöneldiklerini öğrenebilirsiniz.

Umuyorum ki bu kültüre giriş yapmanız için gereken ışığı vermişimdir. Gerisi sizde dostlar. İyi günler, iyi okumalar.

Yorumları Gör (17)

1 Yorum

 1. Riven

  25 Haziran 2016 at 05:06

  Birisi bana ironman çizgi romanlarinin isimlerini yazabilirmi en son sifirlanadan sonra şu mağaradan kacip ilk ironman oldugu zamandan simdiki zamana kadar olan seri all new all diffrent a kadar

 2. JilyLover-Shipper

  17 Ağustos 2016 at 22:15

  Önce New Avengers Marvel Now mı yoksa The New Avengers mı okusam bilemedim sırasında önce hangisini okumalıyım?

  • Inhuman

   21 Eylül 2016 at 10:30

   Şimdi New Avengers 4 Volume (cilt) var.

   1.1 Volume 1 (2005–2010)
   1.2 Volume 2 (2010–2012)
   1.3 Volume 3 (2013–2015) [Tam burda Avengers Marvel Now başlıyor ki ilk sayı: Everything Dies (Herşey ölür.)
   1.4 Volume 4 (2015–günümüz)

   Bence önce bir volume 1 başla.Çünkü zaten House of M event’leri falan karışık gelebilir zaten, tam ortadan başlarsan iyice karışır.Bende volume 1’in birkaç sayısı var elimde gayet hoş yani.

 3. Inhuman

  21 Eylül 2016 at 10:43

  Bu iş böyle olmaz.E-posta’ma sahipsiniz Çizgiroman.com, isterseniz bana ulaşın, size en efsane çizgi roman okuma listesini sayı sayı, isim isim, hattâ netten ücretsiz kaçak indirme yollarıyla birlikte haber yapayım.

  • Emre

   31 Ekim 2016 at 22:00

   Peki.

  • batman

   1 Kasım 2016 at 20:14

   merhaba sizin 2015 yazından beri takipçinizim sizin sayenizde daha çizgiromanlara daha hakim oldum. new avengersı bittirdim marvel now da baya sardı özellikle axıs fakat ben nasıl all new all diffrent veya dc rebirth bulabilirim? kaçak indirebilirim demiştiniz lütfen bu serilerden indirebiliyosanız bana ulaşırmısınız bu yorumdan.
   teşekürler :)

   • batman

    1 Kasım 2016 at 20:19

    Epostanıza ulaşamadım bu arada :)

    • Inhuman

     1 Ağustos 2017 at 17:28

     Haydaa, hiç beklemiyordum bunu 😀 Konu yeni sandım bi tıkladım yorum yapmışım buraya.E-postam 1amorise9@gmail.com , isteyene çizgi roman olsun, tüm geek stuff hakkında bilgiler olsun yardımcı olmak isterim.Hocam sen de at mesaj bunu görürsen ama sanmıyorum göreceğini 😀

     • Inhuman

      1 Ağustos 2017 at 17:46

      Ayrıca yazıya birazcık haksızlık yapmışım.Tek eksiği spesifik olarak çizgi roman örneklerinin az olması.”2000’den sonrası okunmalı” tavsiyesine %100 katılıyorum.Şarap değil bu, illüstrasyon olayı çılgınca değişti.Resmen HD resim görüyorsunuz sayfalarda ve daha mânâlı,derin konuları var.Eski çizgi roman sayıları yoklukta gidiyor daha çok… (ve biraz çocukmuşuz gibi anlatıyorlar bize hikâyeyi.)

      Diyelim sıkı bir Punisher takipçisi şunları okur:
      –The Punisher: MAX (2004-2008)
      –“The Punisher – Black and White” ile başlayan seri (2014-2015)
      –Punisher – The Cell (Tekli sayı) (2005)
      –Punisher Vol.5 (2001-2004)
      –The Punisher (2016-2017 yeni serisi) vs. vs.

      Ama artık yeni bulamaz ter dökerse eskilerden şunlar da tatlıdır:
      –Ghost Rider, Wolverine, Punisher – Hearts of Darkness (1991)
      –Ghost Rider, Wolverine, Punisher – The Dark Design (1994)
      –Wolverine & the Punisher – Damaging Evidence (1993 – 3 Sayılık)
      –Wolverine-Punisher – Revelation (1999 – 4 Sayılık)

      Bu tarz.En önemli şey İngilizce bilmek.Biliyorsanız her taraf çizgi roman kaynıyor…

     • Emre

      Emre

      3 Ağustos 2017 at 08:50

      Yazımızın asıl amacı genel olarak sektöre giriş yapmak isteyen dostlarımıza yeterli bilgileri aktarmaktır. Zaten popülerleşmiş ve geniş arşivler barındıran hemen hemen her karaktere ayrı ayrı çizgi roman rehberleri çıkarıyoruz. Aynı isimle aratırsanız pekçok karakterin okuma sırasına ulaşabilirsiniz. Keyifli günler.

 4. Hawkeye

  1 Kasım 2016 at 17:32

  Okuyun, okutun.

 5. kübra

  3 Mayıs 2017 at 16:27

  ilk olarak avengers serisine başlasam anlar mıyım?

  • Emre

   Emre

   3 Mayıs 2017 at 17:06

   Birinci sayıdan başladığın sürece, evet.

 6. Hasan Türkoğlu

  1 Ağustos 2017 at 15:57

  Bursa’da çizgi roman severler için de “Çizman Çizgi Roman Dükkanı” var :) Facebook üzerinden iletişim ve ulaşım bilgilerine bakabilirsiniz.

  https://www.facebook.com/CizmanCizgiRomanSahaf/

 7. Serhat

  21 Eylül 2017 at 13:31

  Mighty Avengers okumadan devam edebilir miyiz çok şey kaçırır mıyız

  • Emre

   Emre

   21 Eylül 2017 at 19:30

   Keyfine göre Serhat. Sıkıntı çekmezsin anlamakta.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çizgi Roman
Arif Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla Çizgi Roman

Screen Shot 2019-05-17 at 02.14.47

Ergenekon Destanı – Ejderhanın Rüyası İnceleme (Çekiliş)

Emre Türkoğlu29 Mayıs 2019
Kapak A-1

Merakla Beklediğimiz Yerli Çizgi Roman “Karanlık İstila” İlk Sayısıyla Yakında Raflarda! – Okuyucu Dostu Ön İnceleme

M. Engin Topaloğlu22 Mayıs 2019
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Arif Emre13 Nisan 2019
RCO001_1553131975 (1)

Radyoaktif İncelemeler #4

Yiğit İleri23 Mart 2019
RCO001_1552094857

Radyoaktif İncelemeler #3

Yiğit İleri17 Mart 2019
52440760_506040389920395_6456188822098018304_n

Farklı Dünyalar, Ortak Düşler! İsimsiz Dünya Üçüncü Sayısı ile Raflarda!

M. Engin Topaloğlu14 Mart 2019
tasm 16

Radyoaktif İncelemeler #2

Yiğit İleri1 Mart 2019
Comics-FeatureArt-692375002

Okuduklarım #1: Kısa ve Öz Değerlendirmeler

M. Engin Topaloğlu23 Şubat 2019
RCO001_1550680382

Radyoaktif İncelemeler #1

Yiğit İleri22 Şubat 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.