Black Panther

Black Panther Neler Yapıyor, Neler Başardı? – İnceleme

Black Panther Neler Yapıyor, Neler Başardı? – İnceleme
Bulut Şimşek

black-panther-quad-poster

Black Panther, şüphesiz Marvel Sinematik Evreni’nin en ses getiren kahramanlarından biri oldu. 2010 yılındaki Iron Man 2 filminden beri evrendeki yeri hazırlanan karakterin evi Wakanda’yı ilk kez Avengers: Age of Ultron filminde duymuştuk. Ardından Captain America: Civil War filminde evrene teşrif eden kahramanımızın solo filmi, gecikmeli de olsa, Şubat 2018’de vizyona girdi. Karaktere doyamayanlar ise çok fazla beklemek zorunda kalmayacak, çünkü kralımız ve ülkesi Wakanda, Avengers: Infinity War filmiyle tekrar karşımızda olacak.

Arkasına özellikle medyanın ve siyahi toplumun bütün desteğini alan Black Panther, vizyona rüzgar gibi girdi. Vizyona girdiği hafta sonunda 120 milyon Dolar gibi bir miktar ile açılış yapması beklenen film, 202 milyon Dolar ile açılış yaparak (eminim Marvel yöneticileri dahil) herkesi şaşırtmıştı. 1 haftanın sonunda sadece Amerika’da 291 milyon Dolar hasılat yapan film, aslında mesajını daha o zaman vermişti: “Wakanda’nın kralı T’Challa, beyaz perdenin kralı benim…”

This image released by Disney shows Chadwick Boseman in a scene from Marvel Studios' "Black Panther." (Matt Kennedy/Marvel Studios-Disney via AP)

Rekorları adım adım kırarak yoluna devam eden Black Panther, önce diğer Marvel filmlerine fark atmayı başardı. Çok eski filmler ile kıyaslamaya gerek yok. Black Panther’dan birkaç ay önce çıkan ve oldukça olumlu eleştiriler alan Thor: Ragnarok filmi, 5 ayda sadece Amerika’da 315 milyon Dolar hasılat yaparken şu anda 2. ayını yeni dolduracak Black Panther sadece Amerika’da bunun tam 2 katı hasılat yaparak 630 milyon Dolar’a ulaşmayı başardı. Bu, Black Panther’ı, Amerika’da 625 milyon Dolar hasılat yapmış The Avengers filmini de geride bırakarak Amerika’da en çok hasılat yapan süper kahraman filmi yapıyor sayın okuyucu.

Black-Panther-and-Thor-Ragnarok

Peki dünya çapında durum ne? An itibariyle dünya çapında 600 milyon Dolar barajını geçmiş olan film, Çin’de 95, Birleşik Krallık’ta 56, Güney Kore’de ise 46 milyon Dolar hasılat yaptı. Film, Türkiye’de ise 2 milyon 612 bin Dolar hasılat kazandı. Yine Thor: Ragnarok ile kıyaslama yaparsak eğer Thor üçlemesinin son filmi, aynı ülkelerde sırasıyla 112, 59 ve 42 milyon dolar hasılat yaptı. Türkiye’de de Thor: Ragnarok’un, Black Panther’i geçerek 2 milyon 981 milyon Dolar hasılat yaptığını görüyoruz. Tabii bu istatistikleri göz önünde bulundururken Black Panther’in, Thor: Ragnarok’un neredeyse üçte biri kadar süredir vizyonda olduğunu hatırlamakta fayda var. Ayrıca Black Panther’in, uluslararası gişede tam 895 milyon Dolar kazanmış The Avengers filmini geçmek için ise deyim yerindeyse kırk fırın ekmek yemesi gerekiyor.

killmonger-joker-759

Daha da geniş bir açıdan bakılacak olursa, Black Panther sadece kendi evrenindeki filmleri değil, aynı zamanda diğer kült çizgi roman uyarlamalarını da geride bıraktı. Örneğin yaklaşık iki hafta önce, Black Panther filminin, ABD’de toplam 534 milyon Dolar hasılat yapan efsaneler efsanesi The Dark Knight filmini de geride bırakarak en fazla ülke içi hasılat yapan solo çizgi roman uyarlaması olduğu haberini almıştık.

Yine günümüze dönecek olusak, vizyonda olduğu üst üste 5. hafta sonunu da liderlikte kapatan ve heyecanla beklenen Tomb Raider filmine bile tahtını kaptırmayan film, an itibariyle toplam 1.2 milyar Dolar hasılat yapmış durumda. Black Panther, ayrıca en son Transformers: Age of Extinction filmini de geride bırakarak sinema tarihinin en fazla hasılat yapan 19. filmi unvanını kazandı.

Bütün bu istatistiklerden yola çıkarak, Black Panther filminin toplam 460 milyon Dolar kâr yapması bekleniyor.

mld-24087_r2_wide-ca59470609ed790c4ab4fdb421655dfe242a5e2f-s900-c85

Ancak Black Panther, kendi elde ettiği maddi kazançların karşısında topluma, özellikle siyahi topluma çok önemli bir şey kazandırdı: Tanınma. Bu film ile tarihi hiç de parlak olmayan bir ırkın yaşadıkları, çektikleri zorluklar, düşünce yapıları, karakterleri, kültürleri ve en önemlisi varlıkları, uzun zamandır hak ettikleri şekilde tanıtıldı. Siyahi toplumdaki bireylerin, her yönüyle kendilerini görebilecekleri bir kahraman doğdu. Ve belki de bu filmin bu kadar başarılı olmasının sebebi sinematik anlamda eşsiz bir yapıt olmasından ziyade temsiliyet duygusunu tadan milyonların verdiği olağanüstü destek diyebiliriz. Bu desteğin de Black Panther filmini bu noktalara getirdiği aşikâr.

Siz Black Panther’ın gösterdiği performans ve film ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz!

[aas_zone zone_id="66334"]
Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Black Panther
Bulut Şimşek
@buluttsimsek7

Mahalle dostu film haberciniz

Daha Fazla Black Panther

img_4397.jpg

Disney+ Bugün Yeni Haberler Açıklayacak

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
jghjhkgk

Yılın En İyileri Belli Oldu!

Arif Emre31 Aralık 2018
KKBHVK

Yılın En İyilerini Seçiyoruz, Hemen Oy Ver!

Arif Emre27 Aralık 2018
maxresdefault

Black Panther: Ayaklar Altında Bir Ulus Cilt 1 Çizgi Roman İncelemesi

Eren Ipeker24 Şubat 2018
rawImage

Black Panther Film İncelemesi: Sokaklarında Dolaşamadığımız Bir Şehir!

Arif Emre16 Şubat 2018
3840x2160-4k-wallpaper-black-panther-movie-2018-c60-1920x1080

Atmosfere Dalıyoruz: Black Panther Albümünün 3. Şarkısı Paylaşıldı!

Arif Emre2 Şubat 2018
önnmv

Heyecan-Ölçer #48: Black Panther Filmine Gelen İlk Yorumlar!

Arif Emre31 Ocak 2018
cats

Heyecan-Ölçer #44: 2018’de En Çok Beklediğimiz 9 Çizgi Roman Uyarlaması Film!

Arif Emre14 Ocak 2018
maxresdefault

Yeni Black Panther Trailer’ı geldi!

Soykan Ataman9 Ocak 2018

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2019 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.