Black Panther

Black Panther Film İncelemesi: Sokaklarında Dolaşamadığımız Bir Şehir!

Black Panther Film İncelemesi: Sokaklarında Dolaşamadığımız Bir Şehir!
Arif Emre

Black Panther dolu bir film. Sadece doğrularla değil, yanlışlarla da. Sadece iyi karakterlerle değil, kötü karakterlerle de. Sadece kaliteli anlarla değil, kalitesiz anlarla da. Black Panther aynı zamanda şanslı olduğu kadar şanssız da bir eser. Çok çok iyi bir senaryoyla yola çıkıyor oluşu filmin en önemli şanslarından mesela. Ama yolun yarısında ”Bir dakika, biz bir dünya yaratmak zorundayız.” demek zorunda kaldığı için de epeyce şanssız.

Şu noktadan sonra spoilerlı inceleyeceğimizi belirtelim bu arada.

Oldukça heyecan verici bir aksiyon sekansıyla açılışını yapan ve biz seyircileri Wakanda topraklarına sokana kadar heyecan üzerine heyecan pompalayan film, amacına şehri geniş plandan aldığı ilk andan itibaren yavaş yavaş ulaşıyor. Wakanda’yı tanıyoruz, geleneklerine çok hoş bir bahane vesilesiyle -kraliyet töreniyle- detaylıca şahit oluyoruz. Atmosfere giriş bakımından hiçbir kusur yok, artık bir Wakandalısınız. Hail to The King!

BlackPanther-FA

Filmi diğer süper kahraman işlerinden ayıracağına hemen hemen emin olduğumuz Afrika kültürü tıkır tıkır işlemekte. Hatta hikayenin en büyük başarısı diyebiliriz. Oscarlarda bir kostüm ödülü bile bekleriz. Tasarım departmanı ise diğer yandan ülkeyi elinden geldiğince ihtişamlı bir hale büründürerek hem Black Panther üçlemesine hem de Infinity War‘ın Wakanda bölümüne hizmet etmekte. Başarılı, geçelim.

Gelin görün ki bizler tüm bu güzellikler ve ardından Kore ile başlayan zincirleme aksiyon sebebiyle küçük bir noktayı kaçırıyoruz. Wakanda’ya bir halk yerleştiremiyoruz. Her yanı birbirinden hoş gökdelenler ile donatıyoruz ama içlerini dolduramıyoruz. Bu elbette bir yanlış olarak görülmemeli, bir eksiklik bu. Zira öykü bunların hiçbirine izin vermiyor. Siz paşalar gibi akıp giden öykünün hatrına, Wakanda’yı yalnızca saray sakinlerinden ve büyücülerden ibaretmiş gibi düşünüp geçiyorsunuz. Dedim ya, ortada çok sağlam öğeler var. Wakanda’yı siyasi açıdan bu denli gerçekçi bir noktaya oturtmak kolay iş değil. Malum siyasi çerçeve içinde yaratılan kötü adamımız da hiç fena değil. Sıkıntılar beklenmedik anlarda karşımıza çıkıyor, en tatlı anlarda rahatsız ediyor.

Marvel Studios' BLACK PANTHER..Black Panther/T'Challa (Chadwick Boseman)..Ph: Film Frame..©Marvel Studios 2018

Kötü karakterimizi Loki‘yle özdeşleştirebiliriz rahatlıkla. Olumlu bir eleştiri bu. Zira Killmonger MCU dahilinde hayatımıza girmiş, Loki’den sonraki en iyi kötü karakter olabilir. Kafasındaki düşünceler olabildiğince derin. ”Dışarıda kardeşlerimiz ölüp dururken biz salataya bile vibranyum dökmeye devam mı edeceğiz?” diyor Erik. İşi sadece senaryoya bırakmayan ve oyunculuğuyla karakteri gerçek bir karakter yapan Michael B. Jordan‘ın da hakkını yememek lazım. Şov adeta şov!

Killmonger’ı düşman olarak görmememiz lazım aslında. İki taht gönüllüsünün savaşı yalnızca farklı düşünce biçimlerinden kaynaklanmakta. Bu bakımdan iki karakterimiz de gri bir noktada durarak biz seyirciye düşünme şansı tanımış. Ha kötü adam dayağı mı? Onu filmin en iyi performansı ile Andy Serkis halletmiş zaten. Sıkıntı yok.

Black-Panther-Photos

Yavaş yavaş taşlar oturdu kafamıza sanırım. Black Panther’ın iyi niyetli bir film olduğunu, bunu pekçok yerde de kanıtlayabildiğini konuştuk. İçi çok temiz, yağ gibi bir yapıt. Ama dışı… Bu noktaya geleceğiz değil mi? Kurgu, efektler ve mekan tasarımları berbat arkadaşlar. Tüm bu kaliteli hikayeyi kafanızda sağlam bir noktaya oturtmak için ekstra çaba sarf etmeniz gerektiği gibi, o çabaya kadar görsel anlatım sizde beyin bırakmayacak zaten. Efektler göz yormaktan ileri gidemiyor maalesef. Sanırım günah konuşmaya başlayacaksak bunların hepsi teknik kısımlardan olacak.

Kuvvetle muhtemel 1 milyon milyar dolar bütçe ayırdığımız [Küçük not: Film de şu andaki gibi saçma sapan esprilerle ciddi muhabbeti ortadan yararak konuyu takibi zorlaştırıyor. Şimdi neyden bahsettiğimi kaçırdınız mesela.] Infinity War sağolsun, bu civarlara nakit kalmadığı kanaatindeyiz sevgili okur. Salondan göz numaranız büyümeden çıkmanız imkanız. Heheh.

film-blackpanther-4fe66920-0db7-11e8-8890-372e2047c935-e1518622252745

Kurgu sıkıntımızın başlıca nedenlerinden biri, elbette herkesin konuşacak bir şeylerinin olması. Her tarafımız yan karakter dolu ve maalesef hepsinin de söz hakkı var. Engelleyemiyoruz. Arada bir Freeman‘ın karakteri olan Everett Ross ortaya çıkıp halktan bir insan gibi tepki verince ohh çekmekteyiz yani. Yan karakterlerin kurgusu iyi bu arada. Nakia, Okoye, W’kabi, M’Baku ve pekçok seyircinin favorisi olması muhtemel olan Shuri hiç de kötü yazılmamış karakterler. Ama o kadar kalabalıklar ve işin içindeler ki bir noktadan sonra T’Challa‘ya odaklanamamaktayız.

Kahramanımızın çizgisi Civil War‘dan buraya kadar hiç sekmeden gelmiş, memnunuz. Lakin adamın filminde adamı özlüyoruz yahu. Bakın paragraflarca Black Panther konuşuyoruz, lafı Black Panther’a  getiremedik.

black-panther-e1513116592311

T’Challa ve motivasyonuna dair her şey yerli yerinde. Mevzunun sonunda bir bakıma düşmanının yöntemini [tabi daha barışçıl bir yolla] denemeye kalkması bile yetti. Kararları ve bunları uygulayış  biçimleri merkezde bir kral olduğunu hissettirdi diyebiliriz. Öykünün başından sonuna kadar geçirdiği değişimi izlemesi çok keyifliydi. Infinity War’da ana ordunun başına geçtiğinde yadırgamayacak, aksine ”Wakanda forever!” nidalarıyla gazlanacağımızı düşünüyorum.

Sözün özüne gelecek olursak; kaliteli savaş sekanslarıyla, yeni bir kültürü içine alıp eski formüllerle de olsa havalı bir mitolojiye bulamasıyla, tutarlı karakterizasyonlarıyla ve iyi temellendirilmiş akışıyla tüm falsolarına rağmen güzel bir iş Black Panther. Sinemada izlenmeli, tadı çıkartılmalı. İyi seyirler!

[aas_zone zone_id="66334"]
Yorumları Gör (3)

1 Yorum

 1. Avatar

  ersin

  17 Şubat 2018 at 20:49

  Kesinlikle sinemada izlenip para harcanacak bir film değil paranıza yazık etmeyin

 2. Avatar

  Gelelimsadede

  18 Şubat 2018 at 16:10

  Güzel filmdi,hatta baya güzel.Senaryo kurgu karakterler oyunculuk herşey ama herşey iyiydi.Ancak bir iki kusuruda vardı.Zaten kusursuz birşey olmaz.Birinci kusur az aksiyon veya aksiyonla bir hikaye anlatımını diğer Marvel filmlerine oranla az yapması.Marvelin filmlerinin çok güzel ve başarılı olmasının bir nedeni bu.Black Pantherda çok iyi bir hikaye anlatımı var ancak bu hikaye anlatımı aksiyonla değilde oyuncuların suratına kamera dayayarak repliklerle yapılması biraz sıktı bazı sahnelerde.Bir başka sorun ise CGI ve efekt kullanımında son final kavgasında 10-15 sn kadar süren sahnede efektlerin anlaşılması oyun gibi olması.

  Film eğer afrikalı veya afrikan-amerikan olsanız sizi derinden vuracak çok fazla göndermeye sahip.Özellikle son sahnede Killmongerin söyledği replik innaılmaz vurucuydu.”Gemide bağlı olmaktansa denize atlyaıp can veren atalarım gibi” demesi müthişti.Killmongerın sonu zihniyeti ile birebir örtüşüyor ve ÖZGÜRLEŞİYOR!

  Senaryoda her olay birbiri ile çok güzel bağlanmış.Mbakunun olayı,everest roseun olayı,killmongerın olayı…kısacsı hepsi dikiş tutmuş.

  Filmde yer alan politik ve siyasi görüş farklılıkları çok iyi edirilmiş.Okoye ve doranın taht mı vatanda mı üzerine yaptıkları diyalog müthişti.

  Kısacası film müthiş olmakla beraber yönetmenin bazı tercihleri nedeniyle mükemmel olmayı az bir farkla ıskalamış. 9/10

 3. Avatar

  Master Mind

  22 Şubat 2018 at 19:57

  Film gerçekten iyiydi. Killmonger bence Loki ‘ den çok çok daha iyi bir villian olmuş. Filmde kötü karakterin haklı olduğunu görüyoruz ve bunu T’Challa’ nın da bildiğini görüyoruz. Killmonger’ ın karakter gelişimi olağanüstü olmuş, vizyonuyla, misyonuyla gerçekten mükemmel bir kötü karakter. T’Challa, kuzeninin haklı olduğunu ve ona yapılanları hazmedemediği için babasıyla en son konuşana kadar psikolojisini toparlayamamıştı. En sonunda da kötü adamla aralarındaki tek fark aynı fikri uygulayış farklılıklarıydı. Birisi savaşla diğeri barışla aynı fikri savundular. Kurgusu da gayet başarılı bu yazıyı yazan arkadaş boş yapmış, gerçi alışığız bu sitede böyle boş boş konuşan editörlere. Efektlerin neresi başarısız ayrıca editör arkadaş sen hangi filme gittin? “Göz yoruyor” yorumu şaka gibi cidden. İlla ki değerlendirmende kötü bir şeyler yazmak zorunda değilsin, bu seni kültürlü, zeki filan yapmıyor arkadaşım. Yazdığın yazının yarısı boş. Filmin zayıf yönlerini dürüstçe yaz, zorlama. Filmi kötüleyince Christopher Nolan olmuyorsun.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Black Panther
Arif Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla Black Panther

img_4397.jpg

Disney+ Bugün Yeni Haberler Açıklayacak

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
jghjhkgk

Yılın En İyileri Belli Oldu!

Arif Emre31 Aralık 2018
KKBHVK

Yılın En İyilerini Seçiyoruz, Hemen Oy Ver!

Arif Emre27 Aralık 2018
blackpanther-boxoffice-money-700x322

Black Panther Neler Yapıyor, Neler Başardı? – İnceleme

Bulut Şimşek26 Mart 2018
maxresdefault

Black Panther: Ayaklar Altında Bir Ulus Cilt 1 Çizgi Roman İncelemesi

Eren Ipeker24 Şubat 2018
3840x2160-4k-wallpaper-black-panther-movie-2018-c60-1920x1080

Atmosfere Dalıyoruz: Black Panther Albümünün 3. Şarkısı Paylaşıldı!

Arif Emre2 Şubat 2018
önnmv

Heyecan-Ölçer #48: Black Panther Filmine Gelen İlk Yorumlar!

Arif Emre31 Ocak 2018
cats

Heyecan-Ölçer #44: 2018’de En Çok Beklediğimiz 9 Çizgi Roman Uyarlaması Film!

Arif Emre14 Ocak 2018
maxresdefault

Yeni Black Panther Trailer’ı geldi!

Soykan Ataman9 Ocak 2018

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2019 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.