Black Panther

Black Panther: Ayaklar Altında Bir Ulus Cilt 1 Çizgi Roman İncelemesi

Black Panther: Ayaklar Altında Bir Ulus Cilt 1 Çizgi Roman İncelemesi
Eren Ipeker

“Maskeyi takan ağırlığını hisseder.”
Bu incelemeye bu şekilde başlamamın sebebi hayatın, aynı Pray For Me şarkısında da anlatıldığı gibi krallar için de yeterince zorlu olabileceğidir. Özellikle de hem bir Avenger hem de dünyanın en zengin ülkesinin yöneticisi iseniz daha da zor.

16 Şubat 2018 tarihinde ülkemizde yayınlanan Black Panther filminin ardından olayların biraz daha ilerlemiş hali gibi görünen bu çizgi romanımızda her şey biraz daha değişik. Öncelik olarak Wakanda eski Wakanda değil. Ülke zor dönemlerden geçmiş bu yolda Dr.Doom ve Thanos tarafından birkaç kez yenilgiye uğratılmış aynı zamanda kral değişikliğine(daha doğrusu kraliçe değişimi çünkü T’Challa bir süre tahttan uzak kalmak istemiş ve bu süreçte ülke kız kardeşi Shuri tarafından yönetilmiştir) uğramıştır.

Ancak bu meşhur “Villainler” ile yapılan savaşlarda Shuri hayatını kaybetmiştir. Bunun yanında ülkenin de T’Challa’ya ihtiyacı vardır. Ancak insanlar eskisi gibi değildir. Black Panther maskenin ağırlığını bir kez daha hissetmek zorundadır.

i

Wakanda insanlarının “HALK” adını verdikleri bir topluluk bulunmaktadır. Bu topluluk gizemli sayılabilecek zihin kontrolü yapabilen bir kadın tarafından yönetilmektir. HALK denilen grup zaman zaman bombalı eylemlerde bulunup ülkesindeki kadınları istismar edecek kadar kötüdür. Ancak Black Panther bu örgütü durdurmada yalnız değildir elbette. Yanında güçlü bir ordu olan Dora Milaje bulunmaktadır. Filmde de gördüğümüz gibi tamamen kadınlardan oluşan bu ordu Wakanda’nın en büyük güçlerinden birisidir.

Black Panther bu yolda birçok kez kendini sorgular ve diğer kahramanlar tarafından hor görülür. Zaman zaman ülkesinin artık ona inanmadığını hisseder. Çok sevdiği kız kardeşi Shuri’yi kaybedip, HALK’ın bir bombalı saldırısında annesini neredeyse kaybetmekte olan T’Challa mücadeleden asla vazgeçmez.

maxresdefault

Tabii bu sırada Tetu adı verilen yine doğa üstü güçleri olan bir karakter psişik kız Zenzi ile işbirliği içerisinde ilerler ve Wakanda’nın artık kendi toplumundan yani normal halk tarafından yönetilmesini savunur. Macera, T’Challa’nın tüm bu olayların altından gerçek bir kral gibi savaşarak kalkmaya karar almasıyla ilk cilt için biter.

Yazarlığını ilk çizgi roman yazım deneyimini bu eserle yaşayan Ta-Nehisi Coates’in yapıp çizerliğini de Brian Stelfreeze’in üstlendiği bu çalışma açıkçası benim için Wakanda’nın ve krallığın biraz daha derinden anlatımı olarak tasvir edilebilir. Ülkemizde Çizgi Düşler tarafından yayımlanan bu eserin devamı bulunmaktadır. Esen Kalın…

[aas_zone zone_id="66334"]
Yorumları Gör (1)

1 Yorum

  1. Avatar

    Burak Altın

    1 Mart 2018 at 11:03

    Cizgiroman.com gibi bir siteye yakışmayan bir inceleme yazısı olmuş. Umarım bir defalık bir olaydır da telafi edersiniz.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Black Panther

Daha Fazla Black Panther

img_4397.jpg

Disney+ Bugün Yeni Haberler Açıklayacak

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
jghjhkgk

Yılın En İyileri Belli Oldu!

Arif Emre31 Aralık 2018
KKBHVK

Yılın En İyilerini Seçiyoruz, Hemen Oy Ver!

Arif Emre27 Aralık 2018
blackpanther-boxoffice-money-700x322

Black Panther Neler Yapıyor, Neler Başardı? – İnceleme

Bulut Şimşek26 Mart 2018
rawImage

Black Panther Film İncelemesi: Sokaklarında Dolaşamadığımız Bir Şehir!

Arif Emre16 Şubat 2018
3840x2160-4k-wallpaper-black-panther-movie-2018-c60-1920x1080

Atmosfere Dalıyoruz: Black Panther Albümünün 3. Şarkısı Paylaşıldı!

Arif Emre2 Şubat 2018
önnmv

Heyecan-Ölçer #48: Black Panther Filmine Gelen İlk Yorumlar!

Arif Emre31 Ocak 2018
cats

Heyecan-Ölçer #44: 2018’de En Çok Beklediğimiz 9 Çizgi Roman Uyarlaması Film!

Arif Emre14 Ocak 2018
maxresdefault

Yeni Black Panther Trailer’ı geldi!

Soykan Ataman9 Ocak 2018

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2019 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.