Aquaman

Bir Kraldan Çok Daha Fazlası! Kahramanınızla Tanışın: Aquaman [Spoilersız Ön İnceleme]

Bir Kraldan Çok Daha Fazlası! Kahramanınızla Tanışın: Aquaman [Spoilersız Ön İnceleme]
M. Engin Topaloğlu

Yılın en iyilerini seçiyoruz, şimdi oy ver!

Merhaba Değerli Okuyucular,

Yarın vizyona girecek Aquaman filminin ön gösteriminden çıkar çıkmaz bu satırları kaleme alıyorum. Saat şu anda 02:20’yi gösteriyor ve sabaha doğru bu yazı erişime açık hale gelecek. Heyecanıma söz geçiremediğimden sıcağı sıcağına film incelemesini yazmak istedim. Bu incelemede kesinlikle spoiler olmayacak ve sinemada film izlemenin lüks kabul edildiği günümüzde Aquaman filmi için bütçenizi ve zamanınızı harcamanız noktasında yardımcı olabilecek değerlendirmelerde bulunacağım.

Filmin Konusu: Aquaman namıyla yüzey dünyasına nam salmış kahramanımız Arthur Curry, bir deniz bekçisi ile Atlantis kraliçesinin oğludur. Yüzey ve yer altı uluslarının keskin sınırlarla ayrı olması gibi sebepler Arthur’u Atlantis’e karşı mesafeli olmaya itmiştir. Üvey abisi Orm’un kral olmasıyla dünya genelinde başlayacak bir savaşı engellemek üzere isteksiz de olsa karakterimizin kral olma yolculuğu başlamış olur.

GalleryChar_1900x900_aq1-18_52ab5e0e8dd4a6.96065342

Bu yolculukta Arthur’un geçmişinden tutun da kral olma motivasyonuna kadar çoğu hissin doğru ve yerinde aktarıldığına inanıyorum. Arthur’un Atlantis’e karşı ön yargıları, Atlantislilerin yüzey dünyasına karşı tutumu, Atlantis’in kökeni gibi filmin altını dolduran noktalar incelikle işlenmiş. 150 dakika içerisine film bir orijin hikayesi, iki savaş, iki düşman (ve köken hikayeleri) ve pek çok aksiyon sahnesi sığdırmış.

Arthur ile Mera arasındaki dinamik te oyuncular tarafından çok iyi yansıtılmış. İkilinin arasındaki diyaloglar oldukça eğlenceliydi. Komedi unsuru söz konusu olunca DC’ye karşı ön yargılı yaklaşmamız oldukça doğal. Zira DC’nin karakterlerin ciddi imajını bozmadan genel kitleyi eğlendiren bir formata filmlerini çevirmesi gerekiyordu. Bu noktada da doğru adımlar atıldığını söyleyebilirim. Thor: Ragnarok‘u eğlenceli bir filmden absürt bir filme çeviren kısım şakaların dozunun gereksiz yüksek olmasıydı. Bu sebeptendir ki Marvel-DC nazarında yapılan kraliyet temalı filmler arasında Aquaman’in liderliği net bir biçimde söz konusu. Ardından Black Panther ve Thor gelmekte.

Aquaman’in ciddiyet ile mizahı bu kadar dengeli kullanabilmesinde en büyük etken ise Jason Momoa.

Momoa, karizmatik ve ciddi duruşuyla birlikte havasından ödün vermeden esprileri kaldırabilecek bir fiziğe sahip. Mimiklerinin yanı sıra oyunculuk yeteneğini de dahil edersek Momoa’nın Aquaman’i canlandırması çizgi roman hayranlarının nefret ettiği film adaptasyonlarındaki radikal değişiklikler bağlamında en başarılı örneklerden biri olabilir.

Günümüze dek çekilen orijin filmlerinden artık bıktığımızı gören yönetmen James Wan, düz giden bir zaman çizelgesi yerine Arthur’un geçmişini flashbacklerle bize anlatmayı tercih etmiş ve yerinde kullanılan flashbackler hikayeye oldukça katkı sağlamış diyebilirim. Özellikle bu nokta Zack Snyder’ın çok sevdiğim BvS filmi için bile sıkça eleştiri konusu olmuştu.

Filmin en büyük avantajlarından ve doğru kararlarından biri olan süresi ise oldukça yerindeydi. 150 dakika boyunca filmin ne zaman biteceğini hiç merak etmedim.

aquaman-dc-rebirth-comics

Peki film kusursuz muydu? Elbette ki değil. Her filmin olduğu gibi bu “süper kahraman” filminin de günahları vardı.

  1. Film 150 dakika olmasına rağmen bazı motivasyonları eksik yansıtmış. Özellikle baştaki konuşmalarda daha fazla detay verilerek izleyiciye kolaylık sağlanabilirdi.
  2. Arthur’un dünya üzerindeki misyonu başından beri belli olduğu ve bunu benimsememesine karşın hızlı bir şekilde motive oluşu hoş gelmedi. Daha içten ifadelerle süslenebilirdi. Böyle olunca da filmin giriş ve sonucu hızlandırılmışken gelişme kısmında aradığınızı bulmak durumunda kalıyorsunuz. Süre oldukça yeterliyken özellikle girişe daha fazla özenilebilirdi.
  3. Kral Orm’un motivasyonunu sınırlı olmakla birlikte kavrayabiliyorsunuz ancak Spiderman: Homecoming’te Vulture karakterinin motivasyonu bile daha iyi işlenmişti. Black Manta’nın hikayesi ise çok net işlenmişti. Oldukça yeterliydi.
  4. Deniz altı sahnelerinde çok az daha açık ton kullanmalarını tercih ederdim. Özellikle çok dolu sahnelerde kimin nerede olduğunu anlamak bazen zorlaşabiliyordu.
  5. Bahsedeceğim maddeyi olumsuz olarak mı değerlendirmek gerekir, açıkçası emin değilim ancak bazı sahneler Jason Momoa için dergi fotoğrafı çekimini andırıyordu. Bir diğer deyişle film için Momoa’nın etinden sütünden faydalanmışlar 😀

aquaman-hook-1070806-1280x0

Özetle geliştirilebilir senaryo, göz yormayan CGI, renk tonu geliştirilebilir olsa da kaliteli su altı sahneleri içeren aksiyon dolu ve eğlenceli bir film izlediğimi söylemem gerekir. Sayısal anlamda bir puan vermeyeceğim, zaten görüşlerimi yeterince açık ifade ettiğimi düşünüyorum. Süper kahraman temalı filmler ile ilgiliyseniz, güzel vakit geçirmek istiyorsanız tavsiye edeceğim bir yapım olmuş.

Not: Film sonrasında 1 ekstra sahne var. Beklemeyi ihmal etmeyin.

Şimdiden iyi seyirler :)

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aquaman
M. Engin Topaloğlu
@engint21

19 Model Mühendis. Muzip ve Ciddi İnsan Oluşumu.

Daha Fazla Aquaman

jason-momoa-drax-art

Jason Momoa Paylaşılan Konsept Çalışmalarında Drax!

Arif Emre10 Ocak 2019
462563278s

Aquaman DCEU’nun En İyi Filmi Miydi?

Arif Emre5 Ocak 2019
jghjhkgk

Yılın En İyileri Belli Oldu!

Arif Emre31 Aralık 2018
aquaman-box-office-china

Aquaman’in Toplam Hasılatı Justice League’i Geçti!

Arif Emre30 Aralık 2018
KKBHVK

Yılın En İyilerini Seçiyoruz, Hemen Oy Ver!

Arif Emre27 Aralık 2018
vv

Hangi Filmler Vizyona Girecek? #VizyonTakvimi

Betül Karataş27 Temmuz 2018
aquamanheader5454

Açılın, Kral Geliyor! [Fragman İncelemesi]

M. Engin Topaloğlu22 Temmuz 2018
aquaman

Aquaman Filminden Fragman Bekleyenlere Yönetmenden Mesaj Var!

Bulut Şimşek26 Mart 2018
cats

Heyecan-Ölçer #44: 2018’de En Çok Beklediğimiz 9 Çizgi Roman Uyarlaması Film!

Arif Emre14 Ocak 2018

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.