Bomba Haber

“Ben Tuzak Kuranım, Ben Bir Avcıyım.” Karanlık İstila #2 ve #3 İncelemesi

“Ben Tuzak Kuranım, Ben Bir Avcıyım.” Karanlık İstila #2 ve #3 İncelemesi
M. Engin Topaloğlu

Merhaba Değerli Okuyucular,

Bugün yeni bir inceleme yazısı ile karşınızdayım.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda yerli ve süreli çizgi romanın öncü hikayelerinden Hamdullah Şahin’in Yazdığı ve  Ayhan Hayrula’nın Çizdiği Karanlık İstila’nın ilk sayısını incelemiştik.

Geçtiğimiz ay düzenlenen ICAF (Istanbul Comics & Arts Festival)’ta serinin ikinci ve üçüncü sayılarının da çıktığını söyleyebilirim. Belli bir zamanın geçmesinin ardından iki sayının arka arkaya çıkması oldukça hoş bir sürpriz oldu diyebilirim.

Bunun yanı sıra ICAF’ta gözlemlediğim üzere internet üzerinden/doğrudan yapacağınız sipariş doğrultusunda pek çok varyant kapak seçebiliyor ve çeşitli çizimlerin yer aldığı ayraçlar edinebiliyorsunuz.

İncelememe başlamadan önce Karanlık İstila’nın Bir Zahiri Yayıncılık hikayesi olduğunu belirterek Zahiri Yayıncılık Genel Yayın Yönetmeni Emre Çıldır‘ın bu proje ile ilgili bahsettiklerini yorumlamak isterim:

Karanlık İstila’nın ilk sayısı ile ilgili izlenimlerimi aktarırken ilk sayının bedelinin 12 TL olduğundan bahsetmiştim, hatta internet sitesi üzerinden yapılan alışverişlerde bu fiyat 10 TL’e kadar düşüyordu. Günümüzde çizgi roman fiyatlarının İngilizce ya da Türkçe fark etmeksizin artmasıyla birlikte bu etiket fiyatının çok uygun olduğu belli oluyor. Bunun arka planında ise yayınevinin en azından ilk sayılarda kazanç amacı gütmemesi yatıyor. Diğer bir şekilde söyleyecek olursam ödediğiniz bu bedel yalnızca yeni sayı hazırlıklarına ve baskı maliyetlerine harcanıyor. Zahiri Comics’in ülkemizde yerli çizgi roman kültürünün oturmasına bakış açısının ve maddi açıdan yaptığı fedakarlığı özellikle vurgulayayım.

Bu bilgiyi de not düştükten sonra ikinci ve üçüncü sayıların genel değerlendirmesine başlıyorum. Sizlerin merakını söndürmemek amacıyla içeriğe dair paylaşımlarım daha az olmakla birlikte hikaye akışı ve çizimler üzerinden bir yorumlamada bulunacağım. Lakin ilk üç sayının içeriğine dair doğrudan değerlendirmede bulunacağım yazıya buradan ulaşmanız mümkün.

1-SAYI 2 KAPAK B

Ön Bilgi: İnceleme için temel aldığım kriterler

1)Hikaye ve Hikaye Akışı

2)Çizim-Renklendirme

3)Fiyat

Bu kriterler doğrultusunda görüşlerimi size aktaracak ve herhangi bir puanlandırmada bulunmayacağım. Puanla değerlendirmenin pek sağlıklı olmadığı kanaatindeyim.

İlk sayıda evrenin ve ana karakterlerin tanıtımını yapıldığını göz önünde bulundurduğumuzda ikinci ve üçüncü sayılar bir arada değerlendirildiğinde hikayenin tempo kazandığını söyleyebilirim. Hikayeyi genellikle ana karakterimiz olan Gizemli Avcı’nın gözünden görüyoruz, aynı zamanda ise evrenin geri kalanında olan biteni okuyucu tek başına kavrama şansına da sahip. Gizemli Avcı’nın az çok motivasyonunu anlamak mümkün. Kendisi Hitit Tanrıları’nın aktif olduğu bir evrende insanları oldukça önemseyen bir kişiliğe sahip ve bu doğrultuda düşman gördüklerini hedef almaktan hiç çekinmiyor. Ancak bu faaliyetlerinin arka planında kişisel bir konunun işleneceğini seziyorum. Ayrıca tanrıların evrendeki işlevleri ile ilgili ortada bir gizem var. Bu gizem her ne kadar fazlasıyla konuşulmasa da her işlendiği panelde merak hissini uyandırıyor.

3-SAYI 2 SAYFALAR-2

Bununla birlikte genel olarak geliştirilmesi gereken bir nokta olduğunu vurgulamakta sakınca görmüyorum: Hikayenin henüz üç sayısı yayımlansa da geri kalan sayılarda da mitoloji-aksiyon tabanlı bir çizgiden devam edeceğini düşünüyorum. Dolayısıyla bu noktadaki tavsiyem kahraman ya da kötü adam olması hiç fark etmeyecek biçimde ana karakterlerin düşünce yapılarının, kendilerini haklı bulma motivasyonlarının detaylıca işlenmesi ve karakterlere derinlik kazandırılması düşüncesindeyim. Zahiri’den öğrendiğim bilgi doğrultusunda hikayenin ilk beş sayısının ardından çıkacak one-shot’larla [ilk hikaye örgüsünde – story arc’ta] bunun gerçekleştirilebileceğini ön görüyorum.

Her karakter için bir one-shot çıkacak ve yine sürpriz isimlerle dükkan varyantları çalışacağız. -Emre Çıldır

Çizimlerle ilgili değerlendirme yapmamın ise hala yetkinliğim dışında olmasını belirtmekle birlikte gözüme batan bir çizim olmadı ve panelleri bir görsel şölen havasında inceledim. Dolayısıyla doğrudan fiyatlandırma ile ilgili öğrendiklerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

2. sayı 28 3. sayımız ise 24 sayfa şeklinde olmakla birlikte satış fiyatı varyant kapaklılarda 12 TL, ana kapaklılar indirimli olarak 10 TL ödeyerek bir sayıya ulaşmanız mümkün olacak. Zahiri Yayıncılık, Karanlık İstila ile birlikte yerli profesyonel ve amatör sanatçılara yer vermeye başladığını da buraya not düşelim. İkinci sayının varyantı Zahiri’nin düzenlediği bir yarışmanın kazananı Bora Arslanbulut’un eseri ilen üçüncü sayının varyantı Zahiri sketch card sanatçılarının eserlerinden oluşuyor. Bu tip bir kapak çalışmasının daha önce yapıldığına dair bir bilgi olmaması yapılan işi daha da özel kılıyor. Zahiri, yerli çizgi romanı sektörleştirmek istiyor dolayısıyla onlara ileteceğiniz fan artlar Karanlık İstila’da veya Zahiri’nin başka projelerinde kullanılabilir ve çizgi romancılığı bir meslek olarak edinmenin ilk adımlarını atabilirsiniz.

4-SAYI 2 SAYFALAR-2

Son olarak serinin dördüncü ve beşinci sayılarının da bir arada baskıya gireceğini hatırlatıyor ve hikayenin gidebildiği kadar ilerleyeceği bilgisini paylaşıyorum.

Umarım bu güzel hikayeyi keyifle okur ve yorumlarınızı paylaşırsınız. Detaylı ve içeriğe dönük incelememi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Esen kalın!

[aas_zone zone_id="66334"]
Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bomba Haber
M. Engin Topaloğlu
@engint21

19 Model Mühendis. Muzip ve Ciddi İnsan Oluşumu.

Daha Fazla Bomba Haber

kapak

Bir Zamanlar Hilal Şehri’nde… – Savage Avengers #1 İnceleme

M. Engin Topaloğlu19 Eylül 2019
01

Karanlık İstila Bölüm Bir Kapak Galerisi: “Seç, Beğen, Al!”

M. Engin Topaloğlu22 Mayıs 2019
Kapak A-1

Merakla Beklediğimiz Yerli Çizgi Roman “Karanlık İstila” İlk Sayısıyla Yakında Raflarda! – Okuyucu Dostu Ön İnceleme

M. Engin Topaloğlu22 Mayıs 2019
avengers-endgame-group-shot

Bitti ama Biz de Bittik – Avengers: Endgame “Spoilersız” İnceleme

Bulut Şimşek26 Nisan 2019
avengers-end-game-et00090770-11-12-2018-05-03-48

Sevinsek mi Üzülsek mi Bilemedik – Avengers: Endgame Hakkında İlk Yorumlar

Bulut Şimşek23 Nisan 2019
eternals-750x380

Kevin Feige, Avengers: Endgame’den Sonra Olacaklar Hakkında Konuştu!

Orkan16 Nisan 2019
1_vAKUjotJ3K6djUeEQIwyHw

Lord of The Rings Dizisinin Çekimleri Başlıyor!

Orkan16 Nisan 2019
img_4513.jpg

KALBİ OLAN BAKMASIN: Endgame’den Görüntüler Sızdırıldı!

Mustafa Akkuş16 Nisan 2019
the-mandalorian-logo-1167051

Disney+ Dizisi ‘Star Wars: The Mandalorian’ Tanıtıldı

Orkan14 Nisan 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2019 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.