Avengers: Endgame

Bitti ama Biz de Bittik – Avengers: Endgame “Spoilersız” İnceleme

Bitti ama Biz de Bittik – Avengers: Endgame “Spoilersız” İnceleme
Bulut Şimşek

NE YOLCULUKTU BE!

Merhaba sayın okuyucular, bugün tamı tamına 11 yıl ve 22 filmdir hayatımıza neşe, heyecan ve bazen de hüzün katan serinin ve onun hikayesinin noktası olan Avengers: Endgame filmini spoilersız olarak inceleyeceğiz. Tabii ki bu yazının ardından genel bir spoilerlı inceleme ve sonrasındaki haftalarda filmi karakter bazında incelediğimiz Karakter Analizleri yazı dizisi sizlerle buluşacak. Ama gelin, önce filme gidenler ve gidip gitmemek konusunda kararsız kalanlar için filmin içinden bir şey söylemeden filmi anlatmaya çalışalım. (Bu yazıyı okumaya başlamadan önce spoilersız Infinity War incelemesini okuyarak hafızanızı tazelemenizi öneriyorum. Sizi isterseniz önce şöyle alalım).

Avengers-Endgame-Tv-Spot-Captain-America

Öncelikle Ben Marvel Sinematik Evreni’ni takip etmiyorum ama filmi çok merak ettim, gitsem bir şey anlar mıyım? diye soranlarınız varsa onlara cevap vereyim: Öncesinde Avengers: Infinity War filmini izlerseniz evet. He filmden daha önceki bütün 21 filmi izleyenler kadar zevk alır mısınız, kesinlikle hayır. Sadece filmin ana fikrini ve karakterlerin neyi neden yaptıklarını anlarsınız o kadar. Neden? diye soracak olursanız, buyurun açıklayalım.

Filmin Havası

Her şeyden önce film, Avengers: Infinity War’un bıraktığı yerden alıp sanki o film devam ediyormuşçasına ilerliyor film logosu gösterilene kadar. Ancak sonrasında, en azından benim hissettiğim kadarıyla, filmin her bir kısmını sanki bir karakterin filmini çeker gibi çektiklerini görüyoruz. Filmin içinde Ant-Man havasında sahneler de görüyorsunuz, Captain America havasında sahneler de, Iron Man veya Thor tarzı sahneler de. Film, kendi başına bir Avengers filmi olana kadar birçok karakter filmi havası ve tarzı arasında gidip geliyor. Örneğin “Robert Downey Jr. ve Chris Evans’ın da içinde olduğu bir Ant-Man filmi nasıl olurdu?” veya “Rocket daha önceki Thor filmlerinde olsaydı nasıl bir manzara ortaya çıkardı?” diye merak ediyorsanız, sorularınızın cevabını bu filmde alabilirsiniz. Film, hemen hemen son çeyreğinde gerçek bir Avengers filmi oluyor ve bilim-kurgu türünün gördüğü (eğer en iyisi değilse) en iyi 3 savaş sahnesinden biri ile zirve yapıyor. Sonrasında da Robert Downey Jr.’ın bahsettiği o 8 dakikayı izliyorsunuz zaten.

_4fe71636-5808-11e8-b87b-3dd7d8bd63e9

Karakter Görev Dağılımı

Russo kardeşler artık kendi koydukları sınırları kendileri aşıyorlar. Şüphesiz ki bu kadar büyük bir yıldız kadrosuyla bu kadar iyi bir iş çıkarabilen çok az bilim-kurgu yönetmeni vardır piyasada. Infinity War inceleme yazısında da benzer şeyler söylemiştim, bu adamlar gerçekten ne yaptıklarını ve nasıl yapmaları gerektiğini çok iyi biliyor. Filmde bir tane bile karakter yok ki önemli bir görevi olmasın veya o sahneye boşu boşuna konmuş olsun. Thanos gerçek olsa böyle kusursuz bir denge kurabildikleri için Russo kardeşleri tebrik eder, teşekkür amacıyla eldiveni ikisine birer tur kullandırırdı diye düşünüyorum.

Hikayeyi Bölümlere Ayırma

Yazı yönetmenleri övme yazısı değil ama Russo kardeşlerin çok güzel yaptığı başka bir şey de (yine Infinity War’da da yaptıkları gibi) seyircinin kucağına bilmemkaç karakterli arapsaçına dönmüş karmakarışık bir hikaye bırakmak yerine birkaç farklı koldan ilerleyen ve birleştiğinde çok epik bir sonucun çıktığı bir hikaye örgüsü oluşturmak. Infinity War’da film 3 koldan ilerleyip öyle sonuca bağlanmıştı, bu film ise çok daha fazla koldan ilerleyen ama bunu yaparken kafa karıştırmayan bir film olmuş. Bir koldan diğerine geçişler de olabilecek en doğal şekilde ve seyirciyi sıkmayacak şekilde gerçekleştirilmiş.

maxresdefault

Çizgi Romanlara En Sadık Çizgi Roman Uyarlaması

Başlık muhtemelen yeterince bilgilendirici ama ben bunu yine de açayım. Filmin ilk dakikasından son saniyesine kadar o kadar çok sahne direkt olarak çizgi romanlardan alınıp beyaz perdeye aktarılmış ki. Çok sıkı bir çizgi roman okuyucusu olmayan ben bile hem bu sahnelerin filme konmasını, hem de bu sahnelerin kalitesini görünce o kadar mutlu oldum ki gerçekten yerime duramadım. Karakter Analizleri yazı dizisinde hepsine değineceğim ancak eğer çizgi roman uyarlamalarının kaynaklarına sadık olması gerektiğini düşünüyorsanız çok ama çok memnun kalacağınız bir film Avengers: Endgame.

Yine Yeni Yeniden Marvel Formülü ve Zorlama Sahneler

Marvel formülü derken ne demek istediğimi az çok herkes anlamıştır. Filmin konusu ne kadar ciddi olursa olsun seyirciye bir “gülümseme arası” vermeyi ihmal etmiyor Marvel filmleri. Bu formül, özellikle önceki Avengers filmlerine kıyasla daha iyi dengelenmişti ama bu kadar önemli şeylerin söz konusu olduğu ve her bir dakikanın önemli olduğu böyle bir filmde bir tık daha az kullanılabilirdi. Bunun yanında özellikle Marvel’ın bütün kesimleri kucaklamak adına yaptığı “politik doğruculuk” bazı zorlama sahneleri de beraberinde getirdi. Ne demek istediğimi filmi izlediyseniz anlamışsınızdır, izlediyseniz de anlayacaksınız.

PBpaPfht3TSS2rSg5ezHE-480-80

Peki, Nasıl Bir Film?

Film gerçekten çok güzel bir film olmanın yanında hatasız veya yüzde yüz kusursuz değil. Bunları daha detaylı konuşacağız tabii ki, ancak filmle ilgili alınan bazı kararlar yerine farklı kararlar alınmış olsaydı daha iyi olabilirdi. Bunların dışında MCU’nun tepe noktası olan Infinity War’un her anlamda üstüne koyarak ilerleyen ve bu sefer sonuçları kalıcı olan bir film. Bu yüzden filmden çıktığınızda her şeyin sonuna gelindiğini fark ediyorsunuz ve bu da tabii ki içinize bir fil gibi oturuyor. Filmin, Marvel Sinematik Evreni’ndeki en iyi film, bilim-kurgu türünde şu ana kadar yapılmış en iyi 10 filmden biri olduğunu düşünüyorum. Bunun yanında bilim-kurgu filmlerinde sürekli gördüğümüz kavramlara farklı bir şekilde yaklaşan, kendine has bir film Avengers: Endgame. Son olarak da, 11 yıllık bir hikayeyi bitirirken bile belli noktalarda seyircilerin kafasında gelecek ile ilgili çeşitli soru işaretleri bırakan bir film izledik. Filme puanım 9/10.

Peki, filmi izleyenler film hakkında ne düşünüyor? Düşünce ve yorumlarınızı spoiler vermeden bizimle paylaşın! Karakter Analizleri yazı dizisinde görüşünceye kadar sağlıcakla kalın!

[aas_zone zone_id="66334"]
Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avengers: Endgame
Bulut Şimşek
@buluttsimsek7

Mahalle dostu film haberciniz

Daha Fazla Avengers: Endgame

avengers-end-game-et00090770-11-12-2018-05-03-48

Sevinsek mi Üzülsek mi Bilemedik – Avengers: Endgame Hakkında İlk Yorumlar

Bulut Şimşek23 Nisan 2019
Avengers-Engame-Header-NEW

Avengers: Endgame’den Bir Fragman Daha Yayınlandı!

Orkan16 Nisan 2019
img_4513.jpg

KALBİ OLAN BAKMASIN: Endgame’den Görüntüler Sızdırıldı!

Mustafa Akkuş16 Nisan 2019
img_4397.jpg

Disney+ Bugün Yeni Haberler Açıklayacak

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
IMG_20190410_194927

Avengers: Endgame İçin 5 Farklı Son Çekilmiş!

Arif Emre10 Nisan 2019
maxresdefault

SON DAKİKA: Avengers: Endgame’den İlk Klip Geldi!

Mustafa Akkuş8 Nisan 2019
avengers-curtain

Russo Kardeşler Doğruladı: Avengers Endgame 3 Saat 58 Saniye!

Orkan5 Nisan 2019
images (1)

Yeni Videoda Ant-Man Thanos’u İçeriden Fethediyor (!)

Arif Emre4 Nisan 2019
948861

SON DAKİKA: Avengers: Endgame’den İlk TV Spotu Geldi!

Mustafa Akkuş4 Şubat 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2019 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.