Avengers: Endgame

Avengers: Endgame Fragmanı Sahne Sahne Analiz

Avengers: Endgame Fragmanı Sahne Sahne Analiz
Bulut Şimşek

Sonunda geldi! Evet sevgili okurlar, aylardır beklediğimiz ve yavaştan umudumuzu bile kestiğimiz Avengers: Endgame fragmanı geldi. Daha çok bir “teaser” şeklinde hazırlanmış olan ilk fragman, karakterlerin Avengers: Infinity War filminin hemen ardından neler yaptıklarını bizlere kısaca göstererek film ile ilgili herhangi bir spoiler vermekten kaçınıyor – ki bu film için çok doğru bir pazarlama stratejisi olduğunu söylemem gerekiyor. Filmin sonunu herkes aşağı yukarı tahmin edebildiği için içerik ile bilgi vermeme ve hatta izleyicide fragmandan önceye kıyasla daha fazla soru işareti bırakma görevlerini başarıyla yerine getiriyor ilk fragman.

Fragmanın geneli ile ilgili durum bu. Şimdi gelin, fragmanı sahne sahne inceleyelim, sahnelerin kritiğini yapalım:

IMG_20181208_080849

“Yolculuğun bir parçası da sonu…”

Fragman, Tony’nin Titan Savaşı’nda parçalanmış zırhının kaskına Pepper için bir mesaj kaydettiği sahne ile başlıyor. Özet olarak onu özlediğini ve sürekli onu düşüneceğini söyleyen bir video kaydeden Tony, uzayda tek başına sürükleniyor gibi görünse de hatırlayacağınız üzere Nebula onun yanındaydı ve hayatta kalmıştı. Fragmanın başında yalnızmış gibi görünse de içinde bulundukları gemi, Guardians of the Galaxy ekibinin Milano adlı gemisi olduğuna göre, Tony ve Nebula’nın hâlâ birlikte olduğunu söylemek mümkün.

Captain Marvel’ın onlara yardım edeceğini öne sürenler hiç az değil ama şunu unutmamalıyız ki Captain Marvel, muhtemelen Fury’den aldığı mesajdan sonra direkt olarak Dünya’ya gidecektir. Muhtemelen bir “imdat çağrısı” sonunda Guardians of the Galaxy 2 filminde gördüğümüz Ravagers ekibi, Tony ve Nebula’nın Dünya’ya varmasını sağlayacaktır. Bunun yanında, kişisel bir tahmin olarak, ileride filmini görme ihtimalimiz olan bir karakterin (Nova gibi) Tony ve Nebula’yı kurtarabileceğini düşünüyorum.

IMG_20181208_080904

Çiftçi Thanos

Mor Titanımızı bu fragmanda ne görüyoruz ne duyuyoruz, ama İnfinity Gauntlet çizgi romanından sonra yaptığı gibi sessiz sakin bir gezegende çiftçiliğe başladığını görüyoruz. Zırhını korkuluk olarak kullanıyor olmasının sembolik bir anlamı var mı bilmiyorum, ama filmin belli bir kısmında “minnettar bir evrende doğan güneşi izleyeceği” kesin. Bu arada alışkanlık yapmış herhalde, Infinity Gauntlet hâlâ Thanos’un elinde.

Russo kardeşler Avengers: Infinity War’un Thanos’un filmi olduğunu söylüyorlardı. Fragmanda Thanos’a ayrılan süreye bakılırsa, bu filmin kahramanlarımızın filmi olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

IMG_20181208_080921

Avengers Karargahı’nda yas havası hakim

Fragmanın bu bölümünde Wakanda gazilerinin hepsinin Avengers Karargahı’nda toplandığını görüyoruz. Haklı olarak duygusal bir hava hakim ve herkes yasta: Steve ağlıyor, Bruce çaresiz, Natasha hâlâ olayın şokunda, Thor sinirli. Daha önce yenilmişti Avengers ama böyle değil. Bu sefer evrenin yarısı yenildi. Bütün karakterlerimizde çok açık bir ne yapacağını bilmeme hâli var ve bu çaresizliği hissedebiliyorsunuz.

Bütün bu karakterlerin dışında, olanlara tepki gösterebilen ve kendine bir yol haritası belirlemiş tek bir karakter var.

IMG_20181208_080942

Ronin

Önceki filmde sadece ismini duyduğumuz ve çok istememize rağmen göremediğimiz Hawkeye, bu filmde çok daha karanlık bir alter ego olan “Ronin” karakteri ile geri dönüyor. Çok yüksek ihtimalle ailesini kaybettikten ve dünyanın yarısının yok oluşunu izledikten sonra deyim yerindeyse balataları sıyıran Clint’i, çok karanlık bir yola girmiş olarak görmemiz çok olası. Ancak neden Tokyo’da, orada ne yapıyor, neden diğerleri ile iletişime geçmeye çalışmadı veya en azından Avengers karargahına gitmedi, bunların hepsi merak konusu ve muhtemelen cevabını filmde alacağımız sorular.

IMG_20181208_080959

“Bu, hayatımızın savaşı”

Captain America, dağılmış olan takımın liderliğini ve Captain America sıfatını tekrar ele almış görünüyor. Bunlara kanıt olarak karakterin üzerinde Infinity War’daki parça pinçik kıyafet yerine Captain America: The Winter Soldier filminde giydiği (ve belki de en çok sevilen) Stealth Suit’unu görüyoruz. Tabii saçlar ve sakallar da gitmiş, deyim yerindeyse askeri disipline geri dönmüş.

Steve ile Natasha’nın konuşması da karakterlerin çaresizliklerinin hem yüz ifadelerinde hem de konuşmalarında gördüğümüz bir an oluyor. O an tam olarak ne planladıklarını bilmiyoruz, ama Captain America’nın “Eğer işe yaramazsa ne yaparım bilmiyorum” demesinden yola çıkarak kuantum tüneli aracılığıyla zaman yolculuğu deneyeceklerini tahmin edebiliriz. Ancak bu sefer de ilk sızdırılan set fotoğraflarında zaman yolculuğu yapanlardan birinin Tony olduğu düşünülürse acaba ondan önce başka bir şey mi deneyecekler sorusu akla geliyor.

Steve’in Peggy’nin fotoğrafına baktığı sahnenin olmasının tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Filmin sonunda Steve’in zamanda geriye giderek Peggy ile kalan dansını yapacağını savunan teoriyi güçlendiriyor fragmanda böyle bir sahnenin var olması.

IMG_20181208_081016

Evrenin sonunda bile Scott yine Scott

Fragman, MCU’nun en önemli komedi karakteri Scott’ın Avengers Karargahına gelerek kendine has üslubu ile deyim yerindeyse kapıyı çaldığı sahne ile bitiyor. Marvel, görünüşe göre bu filmde bile ufak tefek komedi unsurlarından vazgeçmeyecek, ve bu yük (Spider-Man, Iron Man ve Star Lord ile Drax’ın olmadığı bu ortamda) onun omuzlarına yükleniyor. He bu arada, bu adam Kuantum Alemi’nden nasıl kurtuldu yahu??? İçinde kuantum tüneli olan arabayı da yanında getirmiş – ki zaten kuantum aleminin bu filmde çok büyük bir yeri olacağını biliyoruz.

Avengers: Endgame fragmanı ile ilgili düşüncelerim bu şekilde. Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce fragman yeterli miydi? Fikir ve düşüncelerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın!

[aas_zone zone_id="66334"]
Yorumları Gör (1)

1 Yorum

  1. Avatar

    Dee

    8 Aralık 2018 at 17:57

    Tam olarak konuşmak, değinmek istediğim bütün noktalara değinmişsin, Bulut:D umarım dediğin gibi Steve-Peggy dansı gerçekleşir, Peggy Carter is the boss

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avengers: Endgame
Bulut Şimşek
@buluttsimsek7

Mahalle dostu film haberciniz

Daha Fazla Avengers: Endgame

avengers-endgame-group-shot

Bitti ama Biz de Bittik – Avengers: Endgame “Spoilersız” İnceleme

Bulut Şimşek26 Nisan 2019
avengers-end-game-et00090770-11-12-2018-05-03-48

Sevinsek mi Üzülsek mi Bilemedik – Avengers: Endgame Hakkında İlk Yorumlar

Bulut Şimşek23 Nisan 2019
eternals-750x380

Kevin Feige, Avengers: Endgame’den Sonra Olacaklar Hakkında Konuştu!

Orkan16 Nisan 2019
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Arif Emre13 Nisan 2019
IMG_20190410_194927

Avengers: Endgame İçin 5 Farklı Son Çekilmiş!

Arif Emre10 Nisan 2019
avengers-curtain

Hiçbir Hayran Avengers: Endgame’in Sonunu Doğru Tahmin Edememiş!

Orkan8 Nisan 2019
images (1)

Yeni Videoda Ant-Man Thanos’u İçeriden Fethediyor (!)

Arif Emre4 Nisan 2019
Screenshot_1

Avengers: Endgame Karakter Posterleri Paylaşıldı

Orkan3 Nisan 2019
948861

SON DAKİKA: Avengers: Endgame’den İlk TV Spotu Geldi!

Mustafa Akkuş4 Şubat 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2019 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.