Çizgi Roman

Anti-Hero Tanıtımları: Venom Kimdir?

Anti-Hero Tanıtımları: Venom Kimdir?
Eren Ipeker

“Sadece kendine güvenmeye ihtiyacın var. Bu senin olmak istediğin kişi mi? Bir çeşit suç babası mı, ipleri elinde tutan kişi mi, hırsızlıktan ve cinayetten yarar sağlayan mı? Bunları yapan adamı durdurmak için hayatımız daha yeni riske attık. Tüm imparatorluğunu kaybettin. Ancak her zaman olduğun gibi şimdi de şanslısın. Artık kendi kanunlarını takip edebilirsin. Gerçekten hak eden insanları cezalandır. Masumu koru. Bunca şeyden sonra bile bu şehrin kahramanlara ihtiyacı var.”
-Eddie Brock

Eğer bir çizgi roman okuyucusu iseniz ve spesifik olarak Spider-Man karakterini ya da en azından onun düşmanlarını seviyorsanız, Venom ile büyük ihtimalle karşılaşmışsınızdır. Sinematik evrende de Venom ile ilk olarak 2007 yılında başrolde Tobey Maguire’nin bulunduğu Spider-Man trilojisinin üçüncü filminde karşılaşmıştık. 5 Ekim 2018’de Venom’un, Tom Hardy tarafından canlandırıldığı filmi izlerken de yine bu heybetli ve korkutucu karakteri beyaz perdede görme şansına sahip olacağız. Bu yazının da temel amacı, yeni gösterime girecek olan filme merak duyan ancak Venom hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan okuyucularımıza, hem karakteri tanıtmak hem de muhteşem bir yaratıcılıkla ortaya çıkarılmış bu anti-hero’nun ilginç yanlarını ve bazı Venom çizgi romanlarından yapacağım çıkarımları paylaşmak olacaktır.

venom1

Venom, Todd Macfarlane(Spawn’ın yaratıcısı), David Michelinie başta olmak üzere daha birçok kişinin de katkılarıyla yaratılmıştır. Venom’un sıra dışı olan tarafı bu karakterin doğada mutualizm olarak bilinen biyolojik olaya dayandırılmasıdır: Simbiyotik ögeler. Yani iki canlının birbirine katkı sağlayarak yaşaması. Bu şekilde bilimsel bir tarafı olan karakterin aynı zamanda uzaylı olması, elbette birçok şeyi değiştiriyor.

Venom, Klyntar gezegeninde doğmuş olan 998’inci nesilden(Carnage 999’uncu nesil, Toxin ise 1000’inci nesil) bir simbiyottur. Ve bir simbiyot olarak kendisine konak canlı bulması zorunludur. İşte burada Venom’un macerası birazcık zorlaşır. İlk konağı onu bir gezegende soykırım yapmak için kullanmıştır. Daha sonrasında da Haze Mancer adında birisi tarafından ele geçirilmiş, üzerinde silah modifikasyonları yapılmış aynı zamanda da saldırganlık ve kana susamışlık değerleri arttırılmıştır. Tüm bu güncellemelerden sonra Venom, Battleworld adı verilen yerde bir hapishaneye kapatılmıştır. Ve burada tahmin edilmesi zor bir kişi tarafından giyilmiştir. Deadpool. Yani ilk baştaki kişileri saymazsak Venom’a sahip olan ilk kişi Deadpool’dur. Ancak belli bir süre sonra, Venom’un zihnini etkilediğini ve canlı bir varlık olduğunu anlayan Wade Wilson, hemen onu üzerinden atmak istemiştir. Devamında da Venom bir küre içerisinde yine hapse atılmıştır. Şans eseri o gezegende olup kostümü zarar gören başka bir kişi daha vardır. Spider-Man. Peter Parker hapishaneye girer ve gizlice Venom’u açığa çıkarıp giyer. İşte tam bu anda Venom ve Spider-Man’in arasındaki o tatlı sert ilişki başlamış olur.

venom spider

Spider-Man dünyaya döndükten sonra birkaç kez daha kostümü giyer. Ancak kostüm ona daha önce karakterinde hissetmediği şeyleri hissettirir. Ve bu kostümü hemen Fantastic Four’a incelemeleri için götürür. Bu araştırmalar sonucu simbiyotun canlı olması dışında hassas olduğunu, aynı zamanda Spider-Man ile süresiz olarak birleşmek istediğini gözlemlerler. Reed Richards ve Human Torch’un yardımı ile simbiyotun sese karşı duyarlı olduğu görülür. Bunun sonucunda sonik dalgalar ve alev kullanarak simbiyotu, Peter Parker’dan ayırmayı başarırlar. Venom bu sefer gizlice Parker’ın giysi dolabına ulaşır, mavi ve kırmızı renklere dönüşerek kostümlerinden birisinin üstünü kaplar. Başka bir savaş anında da Spider-Man normal kostümünü giydiğini düşünürken kostüm bir anda Venom’a dönüşür. Artık daha fazla katlanamayacağına inanan Peter, Our Lady of Saints kilisesine gider ve kilise çanıyla birlikte Venom’u aynı 2007 yılındaki filmde olduğu gibi üzerinden atar.

İdeal mutualist aday olan Spider-Man tarafından terk edilen Venom, yaralı bir halde birkaç ay boyunca yaşar. Devamında da yine Deadpool ile birleşir. Deadpool ile tekrar birleştikten sonra, artık Venom’un Spider-Man’a karşı duyduğu hayranlık ve muhtaçlık bitmiş, ona karşı bir nevi öfke beslemeye başlamıştır. Bunu diğer konaklarında da yansıtmıştır. Hatta bir keresinde Venom, Spider-Man’i yemeye çalışmış ancak Wade Wilson tarafından durdurulmuştur. Artık o da daha fazla katlanamayacağını anlayınca Peter’ın bir zamanlar gittiği kiliseye gitmiş ve aynı şekilde kostümden kurtulmuştur. İşte tam da o vakit, Venom yeni ve uzun ömürlü konağını bulmuştur. Eddie Brock.

venom deadpool

Eddie Brock, Daily Globe için çalışan bir gazetecidir. Sin-Eater’ın kimliği hakkında yaptığı bir haber sonucunda Spider-Man tarafından, yalan haber yaptığı kanıtlanmış ve Brock’ın kariyeri bitme noktasına gelmiştir. Tüm bunlar da yetmezmiş gibi bir de terminal adrenalin kanserine(tedavi edilemez böbrek üstü bezi kanseri) yakalanmıştır. Babası tarafından evlatlıktan reddedilip bir de eşi kendisinden ayrılınca intihar etmeyi bile düşünür. Ancak daha sonrasında Our Lady of Saints kilisesine dua etmeye gider. Tam o sırada Wade Wilson tarafından dışarı atılan simbiyot, Eddie’nin içerisindeki Spider-Man’e bağlı olan saplantıyı ve adrenalin arttırıcı kanseri görür, ona bağlanma istediği oldukça artar. Eddie’nin Peter Parker’a olan nefreti simbiyotun da Spider-Man’a karşı olan öfkesini katbekat arttırır. Çizgi romanlarda da, birçok kez aralarındaki düşmanlık nedeniyle büyük kavgalar etmiş ve Venom, Spider-Man’i birçok kez neredeyse yenecek duruma gelmiştir.

ÇİZGİ ROMAN SENTEZLERİ:
1-Venom genellikle çizgi romanlarda, çoğul anlamda “biz” kelimesini kullanır. Bu onun Eddie ile arasında nasıl bir bağ taşıdığını gösterir ki bu bağ tüm simbiyotlar ve konakları için geçerlidir. Eddie’de zaman zaman simbiyotundan “Ben ve Benim Diğer Yanım” olarak bahseder ve Venom’u dizginlemeye çalışır. Simbiyotun içinde saklı kalmış olan ölümcül içgüdü Eddie’yi bazen zor durumlara sokar. Böyle durumlarda, Venom tarafını stabil tutmak için medikal ilaçlar kullanır. Ancak diğer mutualist canlılar gibi onlar da birlikte büyür ve gelişir. Söz gelimi, Lethal Protector’un yeni serilerinde Venom, Eddie uyurken kalkıp televizyondan dünya ile ilgili yeni şeyleri öğrenir. Ve bunu günlük yaşamlarında kullanılırlar.

2-Simbiyot korkak olabilir. Plan, her zaman Eddie’nin istediği gibi gitmez. Bazen simbiyot kendisinden daha üstün başka bir simbiyot tarafından tehdide uğradığında savaşmaktan ziyade boyun eğer. Mesela yeni çıkan Venom serisinde simbiyotun, Knull karşısında bir nevi pasifleştiği görülmektedir. Ancak Venom’u genel olarak pes etmeyen ve savaşırken elinden gelen her şeyi ortaya koyan birisi olarak görebilirsiniz. Son yaratılan Venom perspektifinde, Venom masumları koruyan bir varlık olarak görülür.

Venom-2

3- Venom’un bazı çizgi romanlarında “Red Fury” adı verilen bir kavramdan bahsedilir. Bu, Venom’un cidden öfkelendiği ve kazanma azminin tavan yaptığı zamanlarda ortaya çıkar. Bu anlarda Venom’u yüksek potansiyelde görebilirsiniz. Hatta bu anlardan birkaçında Eddie, Venom’un kontrolünü kaybeder. Bazı çizgi romanlarda Venom bu hale geldiğinde, savaştığı düşmanı eğer Spider-Man gibi masum birisi ise ona zarar vermemek için kendisine bomba atmasını böylece canavar simbiyotun kaybolmasını sağlar.

4-Başlıkta da belirtildiği gibi Venom bir anti-hero’dur. Anti Venom çizgi romanında Venom, iyiler için savaşan hatta Punisher ile iş birliğine giren bir karakter olarak gözükür. Ne kadar Spider-Man ile genel olarak bir ihtilaf halinde bulunsalar da bazı çizgi romanlarda da bir ittifakın ayrılmaz üyeleri olarak görülürler.

5-Venom, soyunu kollar. Venom vs. Carnage çizgi romanını okuyanlar bu konuya aşinadır. Carnage 1000. nesil simbiyotu dünyaya getirmek zorundadır ve bunu yapmak istemez. Ancak Venom, soyunun devam etmesini ister ve torunu olan Toxin’in yaşamasını sağlar. Bunun için kendi çocuğu olan Carnage ile savaşa bile girer.

venom2

VENOM’UN ÖZELLİKLERİ:
1-Süperinsan Gücü:
Öncelikle Venom, Spider-Man’den kas gücü olarak daha güçlüdür. Çünkü Eddie, simbiyottan önce de yeterince güçlü bir insandır. Bir de, Spider-Man’e verilen güçlerin aynısı kendisine yüklenip içerisindeki öfkeyle alevlendirildikçe daha da yapılı ve ölümcül bir varlık haline gelmiştir. Eğer gözünüzde bir skala canlandırmak isterseniz; Venom, Juggernaut’a kafa tutabilir.

2-Süperinsan Dayanıklılığı:
Venom, fiziksel zararlara karşı oldukça dayanıklıdır. Uzun kalibreli kurşunlardan zarar görmez. Kendisine saplanan, AK-47 gibi silahlardan gelen kurşunları absorbe edebilir. Ancak yazının başında da bahsettiğimiz gibi ateşe ve sonik dalgalara karşı oldukça hassastır.

3-Süperinsan Abiyotik Dayanıklılığı:
Bu özellik Venom’un, bulunduğu çevrelerin özelliklerine göre gösterdiği dayanıklılıklarıdır. Mesela derin sularda ya da toksik bölgelerde hayatta kalabilir. Aynı zamanda, konağı için de solunabilir hava sentezi yapabilir.

4-Yenilenebilir İyileşme Faktörü:
Bu özellik Venom’un çok ölümcül darbeler sonucu büyük zararlar almasına rağmen hala hayatta kalmasını sağlar. Bir nevi kertenkelelerde görülen rejenerasyon(yenilenme) olayına benzeyen bu olay sonucu, Venom birçok savaşı sağ atlatmıştır. Aynı zamanda simbiyot, tıbbın tedavi edemediği kanser gibi hastalıkları tedavi edebilme yeteneğine sahiptir.

5-Genetik Hafıza:
Venom bir nevi bünyesinde genetik bilgi havuzu barındırır. Bu havuzda, daha önceki bütün konaklarının bilgisi yatar. Venom başka insanların bilgilerini de basit bir dokunuş ile ele geçirebilir. Simbiyotlar, kendi çocuklarının genetiğini de tespit edebilirler.

Venom’un diğer güçleri aşağıda sıralanmıştır.
-Duvar Yürüyüşü
-Spider-Sense
-Spider-Man’in Spider-Sense’ine Yakalanmama
-Yüksek Basınçlı Ağ Fırlatma
-Telepatik Etkilere Karşı Bağışıklık
-Simbiyot Sıvısı Fırlatma
-Kamuflaj
-Zehirli Dişler
-Vücut Parçalarının Metamorfozu
-Başka Canlıların Gücünü Alma

Venom, benim için ciddi anlamda önemli bir karakterdir. Çünkü Venom tek kişilik bir karakter değildir. Her insanın zihninde olduğu gibi, Eddie ve simbiyotu arasında da ayrılıklar, karar verme zorlukları gibi sorunlar bulunmaktadır. Bu yüzden normal insanın hayatına ve yaşadığı kişilik zorluklarına da bir nevi ayna tutar niteliktedir.
Venom’un şu an çizgi roman olarak güncel çıkan bir serisi bulunmaktadır. Kendisini takip ediyorum ve okumayı düşünen herkese de tavsiye ediyorum. Esen Kalın…

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çizgi Roman

Daha Fazla Çizgi Roman

Screen Shot 2019-05-17 at 02.14.47

Ergenekon Destanı – Ejderhanın Rüyası İnceleme (Çekiliş)

Emre Türkoğlu29 Mayıs 2019
Kapak A-1

Merakla Beklediğimiz Yerli Çizgi Roman “Karanlık İstila” İlk Sayısıyla Yakında Raflarda! – Okuyucu Dostu Ön İnceleme

M. Engin Topaloğlu22 Mayıs 2019
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Arif Emre13 Nisan 2019
RCO001_1553131975 (1)

Radyoaktif İncelemeler #4

Yiğit İleri23 Mart 2019
RCO001_1552094857

Radyoaktif İncelemeler #3

Yiğit İleri17 Mart 2019
52440760_506040389920395_6456188822098018304_n

Farklı Dünyalar, Ortak Düşler! İsimsiz Dünya Üçüncü Sayısı ile Raflarda!

M. Engin Topaloğlu14 Mart 2019
tasm 16

Radyoaktif İncelemeler #2

Yiğit İleri1 Mart 2019
Comics-FeatureArt-692375002

Okuduklarım #1: Kısa ve Öz Değerlendirmeler

M. Engin Topaloğlu23 Şubat 2019
RCO001_1550680382

Radyoaktif İncelemeler #1

Yiğit İleri22 Şubat 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.