DC

Açılın Yoldan “DC Universe” Geliyor: Titans 1. Sezon Spoilersız İnceleme

Açılın Yoldan “DC Universe” Geliyor: Titans 1. Sezon Spoilersız İnceleme
Bulut Şimşek

DC Universe gümbür gümbür geliyor… Evet sevgili okuyucular, bu yazıda sizinle DC’nin yeni yayın platformu olan DC Universe’ün ilk projesi Titans dizisi hakkında şöyle bir üstten konuşacağım. Neleri iyi, neleri kötü, sevapları, günahları neler bunları anlatacağım ve bunu yaparken seyir zevkinizi bozmamak için elimizden geldiğince spoiler vermeyeceğim. Hazırsanız başlayalım!

 

Titans-TV-show-Beast-Boy-Raven-Robin-and-Starfire-770x385

Titans dizisinin tanıtım fotoğrafları ilk yayınlandığında ve hayranlar, üstteki fotoğrafı gördüğünde herkes bu dizinin kalitesinden şüphe duymaya başlamıştı. Cyborg’un olmaması, Starfire’ın siyahi olması ve Beast Boy’un sadece saçının yeşil olması “Acaba Teen Titans çizgi filmlerinin kötü bir çakmasını mı izleyeceğiz?” sorusunu sordurmuştu. Belli bir süre sonra da fragmanı izlemiş ve Robin’in, yani Dick Grayson’ın “Fuck Batman” dediğini duymuştuk, ki bu sahne, çoğu insan için az önce bahsettiğim düşünceyi doğrulayan bir sahneydi. Şimdi gelelim dizi gerçekte nasıl, neyi doğru ve neyi yanlış yapmış tartışalım ve bu yazıyı okuyup diziyi henüz izlememiş olanların aklındaki en önemli soru olan “Başlanır mı?” sorusunu cevaplayalım.

titans-robin-dick-grayson-warner-bros-b

 

Karakterler ve Hikaye

Öncelikle şunu söyleyebilirim ki Titans, kesinlikle kötü bir dizi değil. Karakterler ilgi çekici ve bu karakterleri canlandıran oyuncular da rollerinin altından başarıyla kalkıyorlar. Burada Dick Grayson karakterini canlandıran Brenton Thwaites’e ayrı bir parantez açmak istiyorum, çünkü nasıl Batman’i oynayan oyuncularda Batman ve Bruce Wayne’i ayrı ayrı nasıl oynadığına bakıyorsak burada aktörün, Robin ve Dick Grayson karakterlerini ayrı ayrı nasıl oynadığına da bakmalıyız – ki iki karakteri de ayrı ayrı başarıyla canlandırıyor Thwaites. Dizi, Dick’in küçükken ailesini kaybetmesinin ardından Batman tarafından yetiştirilmenin karakteri üzerinde olan etkilerinin yanında Robin kıyafetini giydiğinde yaşadığı dönüşümü merakla izletiyor.

Bu dönüşümden bahsetmişken, dövüş sahnelerinin gayet güzel olduğunu ve kavga kareografilerinin gerçekten özenle belirlendiğinin çok belli olduğunu söylemeliyim. Ayrıca dizinin (tıpkı Netflix-Marvel ortaklığı dizileri gibi) kanlı dövüş sahneleri ve cinselliği açık açık göstermesi kararının da isabet olduğunu düşünüyorum çünkü bu özelliklere sahip karakterlere sahip olan bir dizinin aile dostu yapılması pek doğru olmazdı, ayrıca bunun yanında DC’nin sinematik evreninde benimsediği (?) nispeten karanlık tona da uymazdı.

Rachel_Roth

 

Hikaye

Her ne kadar dizi Dick Grayson ile başlasa da (en azından ilk sezon) Rachel Roth, yani Raven, hikayenin ana karakteri ve karakterin hikayesi, ilk bölümden itibaren sizi oradan oraya götürüyor. Aslında Rachel’ın hikayesi diğer karakterleri de oradan oraya götürüyor, çünkü takım, Rachel’ın etrafında birleşiyor ve yakınlaşıyor. Rachel’ı ararken kendisini Avusturya’da bulan ve kendisiyle ilgili hiçbir şey hatırlamayan Kory yani Koriand’r’ın hikayesine de hiçbir bilgimiz olmadan başlıyoruz çünkü karakter de kendisiyle ilgili hiçbir şey bilmiyor, ki bu da karakterin hikayesinin merak uyandırmasını sağlıyor. Garfield Logan, yani Beast Boy da dizinin ana karakteri ve hikayesi ile ilişkisi en zayıf olan kişi ancak ona dizi içinde başka önemli bir görev verilmiş. Netflix-Marvel dizilerindeki Claire Temple görevine sahip olan Gar, “Titansverse” diyebileceğimiz DC Universe dizi evrenini, Doom Patrol aracılığıyla kuruyor. Yine DC Universe platformunda 15 Şubat tarihinde yayınlanmaya başlayacak ve Cyborg’u da içeren dizinin fragmanını aşağıya bırakayım merak edeniniz varsa.

Diziye bölümler ilerledikçe yeni karakterler de ekleniyor, hepsini belirtmeyeceğim ama 6. bölümde dahil olan Jason Todd’un da gayet iyi bir şekilde ekrana aktarıldığını söylemeden geçmek istemiyorum.

Diğer Yönler

Dizi, her şeyden önce bir easter egg cenneti gibi. Batman evreninde olan her şeyi bir şekilde ya görüyor ya da duyuyorsunuz. Buna karakterler, yerler ve olayları katabiliriz. Hatta yeri geliyor açık veya gizli Justice League göndermeleri duyuyoruz. Bu, gerçekten diziye izlenilebilirlik ve heyecan katan bir şey.

Müzikler konusunda dizinin ilk sezonunda gayet iyi bir iş çıkardığını söyleyebilirim. Özellikle açılış müziği ve bölümler içinde çalan şarkıları uyumlu buldum, hatta bazılarını arayıp tarayıp bulup dinledim.

Gel gelelim bütün bu güzel oyuncu seçimi ve prodüksiyona rağmen dizinin görsel efektleri bazı yerlerde gerçek anlamda sıkıntılı. Warner Brothers gibi bir dağıtım şirketinden veya DC Universe gibi bir yayın platformundan beklenmeyecek, bazen gerçek anlamda seyircinin aklıyla alay eden görsel efektler görüyoruz ki bence bu, dizinin en zayıf özelliği. Detaylara girmeyeceğim ancak izlediğinizde (veya izlerseniz) ne demek istediğimi anlayacaksınız.

arrow-season-7-colton-haynes-roy-harper-arsenal

Bunu özel olarak belirtmeye gerek var mı bilmiyorum ama Titans ve bu dizideki karakterler, CW kanalında izlediğimiz Arrowverse dizi evreniyle veya Gotham dizisi evreniyle veya sinemada izlediğimiz DC Extended Universe evreniyle bağlantılı değil. Yani yarın öbür gün dizide Speedy (Roy Harper) veya Kid Flash (Bart Allen)’ı görebiliriz ancak eğer oyuncuların farklı olduğunu görürseniz bu sizi şaşırtmasın. DC, dizi ve film evrenlerini o bakımdan ciddi ciddi karıştırmış durumda.

56608d64dd08958f188b4800-750-318

 

Şimdi gelelim yazının başında sorduğum soruya. “Titans, izlenir mi?” sorusuna cevabım “Kesinlikle evet” olur. Bu diziyi özellikle Netflix-Marvel dizilerini beğenen hayranların seveceğine inancım tam çünkü bu dizilerde yakalanan gerçekçilik hissi Titans dizisinde de kesinlikle hissediliyor. Dizinin tek kötü yanı olan görsel efektleri dışında (ki hepsi değil), sizi izlemekten alıkoyacak bir etmen kesinlikle yok. Özellikle dizinin, tam Netflix-Marvel dizilerinin iptal edildiği ve insanların Arrowverse evreniyle ilgili olan şikayetlerin artık tavan noktasına ulaştığı ve insanların yeni bir şeyler sunan diziler izlemek istediği bir noktada çıkması, diziyi daha da çekici kılan detaylardan biri.

Uzun lafın kısası, sürprizi ve easter egg’i bol olan bu diziyi kesinlikle izleyin!

Peki siz bu diziyi izlediniz mi? İzlediyseniz dizi ile ilgili yorumlarınız neler? Düşüncelerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın!

[aas_zone zone_id="66334"]
Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DC
Bulut Şimşek
@buluttsimsek7

Mahalle dostu film haberciniz

Daha Fazla DC

Untitled 6

Gülümseyin: Joker Fragman İncelemesi

Bulut Şimşek12 Nisan 2019
img_4393.jpg

Titans’da Batman’i Game of Thrones Yıldızı Oynayacak!

Emre Türkoğlu12 Nisan 2019
img_4392-1.jpg

Lucifer 4. Sezonu Ne Zaman Yayınlanacak? (Fragman)

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
elba

Idris Elba Yeni Suicide Squad’ta Deadshot’ı Canlandırmayacak!

Must6 Nisan 2019
Suicide-Squad-2-James-Gunn-Directing-Reboot

James Gunn’ın Devraldığı Suicide Squad Filminin İsmi Belli Oldu!

Orkan5 Nisan 2019
dailymotion_k3v9C3m1PMMJ5YteJt8

Joker Fragmanındaki Bruce Wayne’i Yakaladınız Mı?

Arif Emre4 Nisan 2019
Joker-Joaquin-Phoenix

“Joker” Fragmanı Yayınlandı!

Orkan3 Nisan 2019
Comics-FeatureArt-692375002

Okuduklarım #1: Kısa ve Öz Değerlendirmeler

M. Engin Topaloğlu23 Şubat 2019
ben_0

Ben Affleck’ten Hayranları Yıkan Söz: “I Am Not Batman!”

M. Engin Topaloğlu17 Şubat 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2019 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.