Fantastik

4 Mayıs Özel: Star Wars Evreninin En İyi 16 Işın Kılıcı

4 Mayıs Özel: Star Wars Evreninin En İyi 16 Işın Kılıcı
Ozan

Bugün 4 Mayıs Star Wars Günü! Belki farketmişsinizdir, bugün Star Wars ile ilgili yazılara ağırlık verdik, Star Wars yazıları paylaştık. Bugünün son Star Wars yazısında da Star Wars evrenindeki en iyi 16 ışın kılıcını seçip sizlerle paylaşmaya karar verdik. Hazırsanız başlayalım:

Not: Yazıda Star Wars’un Canon evreni baz alınmıştır.

16- Mace Windu’nun Işın Kılıcımace-winduJedi Ustası Mace Windu’nun birleştirdiği ve kullandığı ikinci ışın kılıcıdır. Kılıç yapılırken Güçte Ustalığı simgeleyen, Jedi Konseyi’nin daha yüksek rütbeli ustaları tarafından kullanılan Electrum metali kullanılmıştır. Kılıcın içindeki Kyber Kristali ise mor renktedir ve bu da kılıca alışılmış mavi ve yeşil renkler yerine mor rengini veriyor.

15- Ezra Bridger’ın Işın Kılıcı012115_StarWarsRebels_BlasterLightsaber3Padawan Ezra Bridger’ın 15 yaşındayken birleştirdiği ışın kılıcı. Kılıcın en ilginç özelliği, şüphesiz bir ışın kılıcı/blaster hibridi olması. Yani hem yakın, hem de uzak çarpışmada etkili bir silah. Normalde bir Jedi’ın asla kullanmayacağı türden bir silah olsa da, Ezra’nın kılıcıyla blaster ışınlarını yansıtma konusunda sıkıntı çekmesi sebebiyle böyle bir silah ortaya çıkıyor. Bu özelliği sayesinde de bu silah listemize girmeyi başarıyor.

14- Obi-Wan Kenobi’nin Işın KılıcıObiwan-SoresuObi-Wan Kenobi’nin Jedi Ustası olduğunda inşa ettiği, 3. ışın kılıcıdır. Ustası Qui-Gon Jinn’in ışın kılıcını andıran ilk iki ışın kılıcına nazaran daha kendine özgü bir tasarımı vardır. Kılıcın diğerlerinden farklı çok büyük bir özelliği olmasa da, Obi-Wan reisin ışın kılıcını listemize eklemesek olmazdı.

13- Luke Skywalker’ın Işın KılıcıLukeGreenSaber-MOROTJLuke Skywalker’ın ustası Obi-Wan Kenobi’nin Tattooine’deki barakasında bulduğu taslakları baz alarak yaptığı ilk ışın kılıcı. Görünüş olarak Obi-Wan’ın kılıcına oldukça benzemesi de bu yüzdendir. Luke, bu ışın kılıcını Cloud City’de Darth Vader’la yaptığı kapışmada, babasının eski ışın kılıcını kaybettikten hemen sonra inşa etmiştir.

12- Inquisitorlar’ın Çift Taraflı Işın KılıçlarıThe-Inquisitor-6Galaktik İmparatorluk zamanında, İmparator Palpatine ve Darth Vader’ın, Order 66’ten sağ çıkan Jediları avlamaları için kurduğu Inquisitorius organizasyonu tarafından kullanılan ışın kılıçlarıdır. Bu silah tek taraflı ve çift taraflı olarak iki modda kullanılabilir. Silahın en belirgin özelliği ise çift taraflı moddayken, kabzası sabit kalacak şekilde emitörlerin kabza etrafındaki çember içinde hareket ederek dönebilmesi.

11- Jedi Tapınak Muhafızlarının Işın MızraklarıxdG3eu8Jedi Tapınağı’nı korumakla görevli olan Jedi Tapınak Muhafızları tarafından kullanılan ve görünüş olarak çift taraflı ışın kılıçlarını andıran bu silahın en ayırt edilebilir özellikleri bir mızrak gibi uzun olması ve ışınının sarı renkte olması.

10- Count Dooku’nun Işın KılıcıDooku_saluteKlon Savaşları sırasında Ayrılıkçı Ittifak’a liderlik eden, karanlık tarafa geçmiş eski bir Jedi olan Darth Tyranus’un kullandığı ışın kılıcıdır. Kılıcın kabzası diğer ışın kılıçlarından farklı olarak düz değil kavisli. Bu da kılıcı karşılaşmalarda daha kullanışlı hale getiriyor.

9- Asajj Ventress’ın Işın KılıçlarıCloak_of_DarknessCount Dooku’nun, ustası öldürüldükten sonra karanlık tarafa geçen öğrencisi Asajj Ventress’a verdiği ışın kılıçlarıdır. Ventress’ın kılıçları, hem birbirlerinden bağımsız olarak hem de bir araya getirilip çift taraflı tek bir kılıç şeklinde kullanılabilir ve aynı ustasınınki gibi kavisli kabzalara sahiptir.

8- Darth Maul’un Çift Taraflı Işın KılıcıDarth_Maul_lightsaber_revealBu kılıç iki ayrı ışın kılıcı birleştirilerek Darth Maul tarafından oluşturulmuştur. Naboo’da Qui-Gon Jinn’i öldürdükten sonra sinirli bir Obi-Wan ile karşı karşıya gelen Maul, Obi-Wan’a yenilmiş ve hem kendisi hem de kılıcı ikiye bölünmüştür. Hayatta kalmayı başaran Maul, kılıcı tekli olarak kullanmaya devam etmiştir.

7- Yoda’nın Işın Kılıcıbig_thumb_cd5fad503a60576bc4636d4d4e410843Jedi Tapınağı’nın son Büyük Üstadı Yoda tarafından kullanılan ışın kılıcıdır. Kılıcı diğer ışın kılıçlarından ayıran kendine has boyutudur. Kılıç, kullanıcısı Yoda’nın boyuna uygun olarak kısa inşa edilmiştir. Hem kabzası, hem de kılıç bölümü normal bir ışın kılıcına nazaran daha kısadır. Kılıç bunun dışında sade bir tasarıma sahip.

6- Gungi’nin Işın KılıcıGungiLightsaber-BFRBir Wookiee olan küçük Jedi adayı Gungi’nin kendine has ışın kılıcıdır. Kılıcın kabzası alışılmışın aksine metal değil tahtadır. Kılıç birleştirilirken bir metal kadar sağlam olan Brylark Ağacı’nın tahtası kullanılmıştır. Kılıcın kendisi yeşil renktedir.

5- Ahsoka Tano’nun Beyaz Işın KılıçlarıStar-Wars-Rebels-Future-of-the-Force-1-12022015Eski Padawan Ahsoka Tano’nun, Jedi Konseyi’nden ayrıldıktan sonra kullandığı ışın kılıçlarıdır. Ahsoka’nın eski kılıçlarına benzer şekilde kılıçların biri uzun biri kısadır. Kılıçların kabzaları kavislidir. Beyaz renkse Ahsoka’nın Jedilardan bağımsızlığını temsil ediyor.

4- Darksaberdatabank_darksaber_01_169_0bab10aaBir zamanlar Jedilara ait olan bu siyah kılıç, Eski Cumhuriyet’in düşüş zamanlarında Jedilar ve Mandalorianlar arasında yaşanan bir çarpışmada çalınmış ve nesilden nesle aktarılarak -Yeni Mandalore’un barış yanlısı politikasına karşı çıkarak Mandolore’u özüne döndürmeye çalışan terör örgütü Death Watch’ın lideri- Pre Vizsla’ya kadar ulaşmıştır. Kılıç sonradan Pre Vizsla ve Darth Maul arasında yaşanan düelloda Darth Maul’un Vizsla’yı öldürmesiyle birlikte Death Watch’ın yönetiminin yanında Darth Maul’a geçti.

3- Darth Vader’ın Işın Kılıcımota_ru_1012904Sith Lordu Darth Vader’ın karanlık tarafa geçtikten sonra, Mustafar’da Obi-Wan’la olan karşılaşmasında kaybettiği ışın kılıcı yerine yaptığı kişisel ışın kılıcıdır. Kılıcın, girilen çarpışmaya göre uzunluğunun ayarlanmasını sağlayan bir mekanizması vardır. Bunun dışında bu kılıcın da diğerlerinden ayrılan fazla özelliği bulunmasa da, Darth Vader’ın kılıcı olması bile listemize girmek için yeterli bizce.

2- Kylo Ren’in Işın Kılıcıkylo-ren_fa163069Antik bir tasarıma sahip bu ışın kılıcını diğerlerinden ayıran en büyük özelliği kabzasında korumaları olması. Kılıcın kabzasının iki tarafında bulunan emitörler, silahı kullanana el koruması sağlıyor. Bu ışın kılıcı aynı zamanda enerjisini kırık bir kristalden aldığı için stabil değil ve bu da silahtan kıvılcımlar çıkmasına sebep olarak ona pürüzlü bir görünüm veriyor.

1- Anakin Skywalker’ın Işın Kılıcıanakin-skywalker-with-jedi-lightsaberVe işte geldik belki de tüm Star Wars evreninin en ikonik ışın kılıcına. İlk olarak Anakin Skywalker tarafından inşa edilip kullanılan bu ışın kılıcı, Mustafar’daki düelloda Obi-Wan’ın eline geçmiş, o da zamanı gelince Anakin’in oğlu Luke Skywalker’a vermiştir. Galaksi’nin en büyük olaylarına tanıklık etmiş bu silahı son olarak Star Wars: The Force Awakens’da gördük ve kılıcın şu anki sahibi Rey. Bu da akıllara “Rey bir Skywalker mı?” sorusunu getirmiyor değil. Öğrenmek için Bölüm 8’i beklememiz gerekecek!

Bizim listemiz bu şekilde. Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fantastik

Daha Fazla Fantastik

game-of-thrones-episode-9-4

Game of Thrones: 8 Sezon Öncesi Hatırlamamız Gereken 8 Dönüm Noktası!

Arif Emre4 Nisan 2019
5E43C8F3-AB85-48B1-AF9A-62889F009D42

Game Of Thrones’un Yayın Tarihi Fragmanla Açıklandı!

Betül Karataş14 Ocak 2019
0196097E-4C2A-4560-A2DD-0FFB7C6DAE99

Hakan: Muhafız Kaç Sezon Olacak?

Betül Karataş13 Ocak 2019
rogue_one-_a_star_wars_story_still_diego_luna

Disney, Sal: Star Wars Prequel’inin Prequel’i Geliyor!

Arif Emre3 Ocak 2019
yıjghkıgh

Neden Yeni Bir Cem Yılmaz Çıkmaz?

Arif Emre31 Aralık 2018
jghjhkgk

Yılın En İyileri Belli Oldu!

Arif Emre31 Aralık 2018
images (4)

Hakan: Muhafız’ın 2. Sezonu Ne Zaman Geliyor?

Betül Karataş29 Aralık 2018
Supernatural+Jeffrey+Dean+Morgan

John Winchester Geri Mi Dönüyor? #Supernatural

Betül Karataş26 Aralık 2018
Ekran Alıntısı (2)

Thor’un Çekici Mjollnir’ın Anlatılmayan Yaratılış Hikayesi!

Arif Emre30 Kasım 2018

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.