Oyun

2018’de Potansiyelinin Altında Kalan Oyunlar

2018’de Potansiyelinin Altında Kalan Oyunlar
Baha Tan Oral

2018 yılı gerek oyunlarıyla gerek filmleri ve dizileriyle dopdolu bir yıl oldu. Bu doluluğun arasında bir çok oyun gözden kaçtı, potansiyelinin çok altında kaldı. İşte bu yazımda bu oyunları sizler için derleyeceğim.

İlk Oyunumuz Into The Bridge : Faster Than Light’ın yapımcıları tarafından yapılan Into The Bridge oldukça minimalist bir Turn Based Strateji oyunu olarak 27 Şubatta piyasadaki yerini aldı. Aldı almasına ama oyun oyuncular tarafından çok beğenilmedi. Vaat ettiği şeyler epey zevkli görünse de kendisi tekrarlayan, sıkıcı bir oyun olmanın ötesine geçemedi Into The Bridge. Ve 2018’in tozlu raflarında unutulan bir oyun oldu.

header

Minit’de bu yıl değeri bilinmeyen, potansiyelinin altında kalan oyunlardan birisi oldu. Minit, bizlere zamanın ne kadar değerli olduğunu göstermek için yapılmış bir oyundu. İsminden de anlaşılacağı gibi bir dakika içerisinde ilerleyebileceğimiz kadar ilerlememiz ve sonunda ölmemiz gerekiyor. Her yeni dakikada bir adım daha ilerleyerek oyunun sonuna ulaşmaya çalışıyoruz. Güzel, farklı bir fikir olsa da oyuncuların pek hoşuna gitmemiş olsa gerek ki satışları beklediği rakamlara ulaşamadı.

17bf77099b3be39a8c3f4c16f0bff961030933d2

Moonlighter neden başarısız olduğunu anlamakta güçlük çektiğim bir oyun. Fiyatının karşılığını kat kat veren, sizi alıp bambaşka diyarlara götüren, tempoyu bir an olsun düşürmeyen yenilikçi bir RPG deneyimi sundu bizlere. Geceleri zindanlarda dolaşıp sabahları ise zindandan edindiğimiz malzemeleri sattığımız Moonlighter bu senenin hayal kırıklıklarından birisi oldu.

2e320cfc8f963eeec76b277fdcda709b9bf832ff

Listenin 4. oyununa geldik, her bir yeni oyunu yazarken yeni şeyler deneyen oyunların neden başarısız olduğunu anlamakta güçlük çekiyorum. 4. oyun da diğer oyunlar kadar yenilikçi bir oyundu The Messenger. The Messenger ile birlikte 8 bit oyunların dönemine gidiyor ve güzel bir nostalji yaşıyorduk. Tabi ki bu kadar değil. 8-bit oynanışın yanında zaman kırılması yaratıp 16-bit oynanışa geçmek gibi çılgın bir mekanik vardı bu oyunda. Zaman kırılmaları, tempolu savaşlar, zorlu parkurların arasında yok olmuş bir oyun oldu The Messenger.

messenger

Omensight, arkasında başarılı bir ekip ile yola çıkıp hüsrana uğrayan bir diğer oyun oldu. Gerek seslendirme ekibi gerek yapım ekibi oyundaki herkes sektörde tanınmış insanlardan oluşuyordu. Zamanda geri, ileri gidip gidip geldiğimiz bu sırada türlü gizemler çözdüğümüz farklı mekaniklere sahip Omnensight’da tozlu raflardaki yerini aldı.

omen

Where the Water Tastes Like Wine diğerlerinin aksine çok daha farklı bir deneyimle karşımıza çıktı ve vaat ettikleri şey oldukça güzel gözüküyordu. Fakat bu oyunun başarısızlığını anlamak çokta zor değil. Where the Water Tastes Like Wine ile türlü maceralar atılıyoruz. Macerada dediysem öyle aksiyon falan beklemeyin çünkü Where the Water Tastes Like Wine aksiyondan çok uzak. Where the Water Tastes Like Wine’da aksiyon yerine hikayeler var. Türlü insanlarla tanışıp onların hikayelerini dinliyor, öğrendiğimiz hikayelerle birlikte onların hikayelerine dahil oluyoruz. Aslında bu oyun için bir rpg oyunu bile diyebiliriz. Silahlar, kılıçlar yerine hikayelerin konuştuğu bir RPGoyunu.

where

Graveyard Keeper, Stardew Valley’in mezarcı hali gibi kısa bir özetle anlatılabilecek bir oyun olsa da yetersiz bir tanım olur. Çünkü Graveyard Keeper’da ki olaylar Stardew Valley’den daha karışık ve daha gizemli. Bir mezarcıyı oynadığımız Graveyard Keeper’da bin bir türlü olay başımıza geliyor tabi bu olayları çözmek kolay değil bunun için bunu yap bunun için bunu bana bu lazım ancak o şekilde sana bunu söylerim gibi sıkıcı git geller yüzünden potansiyelinin altında kalan bir oyun oldu Graveyard Keeper.

header (1)

 

Bir Diğer oyun ise Guacamelee! 2. Guacamelee! serisinin devam oyunu olan Guacamelee! 2’nin 1. oyundan geri kalır yanı yok. Guacamelee! 1’in iyi sonuyla devam eden Guacamelee! 2 Juan’ın işi gücü bırakmış emekliliğe çıkmış halini anlatıyor. Tabi ki oyun boyunca böyle ilerlemiyor. Juan yaşanan olaylar sonucunda kendini tekrar süper Juan olarak buluyor. İspanya teması ile aksiyon, heyecan ve espri dolu bir macera sunuyor Guacamelee! 2 bizlere.

Guac2_logo_black

 

Ve geldik listenin en büyük hayal kırıklığına, Kingdom Come: Deliverance. Çok güzel bir RPG deneyimi sunarak herkesin heyecanla merakla beklediği Kingdom Come: Deliverance ne yazık ki yılın en büyük hayal kırıklıklarından birisi oldu. Aşırı gerçekçi yapısı başta ilgi uyandırıcı olsa da save sisteminin olmaması, mekaniklerin gerçekçi olması sebebiyle oyuncu dostu olmaması gibi sorunlar ve hikayenin basit olması sebebiyle bu senenin potansiyelinin altında kalan oyunları listemizde yerini aldı. Not: Sonradan gelen güncellemeler ile kendini biraz daha topladığı gerçeğini göz ardı etmeyelim.

header (2)

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun

Daha Fazla Oyun

chaosbane

Warhammer: Chaosbane İnceleme

Baha Tan Oral11 Haziran 2019
deathgarden-bloodharvest-tq

Deathgarden: BLOODHARVEST İnceleme

Baha Tan Oral11 Haziran 2019
hell let loose

Hell Let Loose İnceleme

Baha Tan Oral11 Haziran 2019
void bastards

Void Bastards İnceleme

Baha Tan Oral11 Haziran 2019
maxresdefault

Spellforce 3: Soul Harvest İnceleme

Baha Tan Oral27 Mayıs 2019
Diesel_product_thecycle_The-Cycle_Post_2_Image-1920x1080-60d5fad08b796b22c90b02c38b631c0701d466f2

The Cycle İnceleme

Baha Tan Oral27 Mayıs 2019
Lof2_1920x1080-hero

Layers of Fear 2 İnceleme

Baha Tan Oral27 Mayıs 2019
pathologic-2

Pathologic 2 İnceleme

Baha Tan Oral27 Mayıs 2019
1553975329_risk-of-rain-2

Risk of Rain 2 İnceleme

Baha Tan Oral27 Mayıs 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.